KGB instrumentem realizacji globalnej strategii Kremla

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa Rytm ukazała się praca Leszka Pawlikowicza „Aparat centralny 1. Zarządu Głównego KGB jako instrument realizacji globalnej strategii Kremla 1954-1991”. Praca Pawlikowicza spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami ekspertów.

 

Tennent Bagley, były szef Sekcji Kontrwywiadu w Wydziale Rosji Radzieckiej i Bloku Wschodniego CIA, kierujący operacjami przeciwko KGB, stwierdził, że:


„nikt nie przypuszczał, że kiedyś powstanie całościowe i fachowe przedstawienie tajnej centrali szpiegowskiej, szczególnie tej, która odegrała tak ważną rolę w okresie zimnej wojny.”


Były - minister spraw wewnętrznych, minister-koordynator służb specjalnych, szef Urzędu Ochrony Państwa oraz szef Agencji Wywiadu – w rządach SLD, obecnie wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany Zbigniew Siemiątkowski stwierdził, że:


„jest to praca pionierska, nikt w polskiej literaturze przedmiotu nie podjął się, jak do tej pory, tak drobiazgowego odtworzenia struktury, zadań i funkcji realizowanych przez wywiad radziecki w ramach Pierwszego Zarządu Głównego KGB".


Wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku doktor habilitowany Marek Ilnicki uznał w pracy historyka za niezwykle cenną:


„Niewątpliwie publikację […] można by uznać za przysłowiowy „krok milowy” w zakresie poznania zasad i schematów funkcjonowania komunistycznych (radzieckich) służb specjalnych…”


W pierwszym rozdziale pracy „Aparat centralny 1. Zarządu Głównego KGB jako instrument realizacji globalnej strategii Kremla 1954-1991” Leszek Pawlikowicz opisał usytuowanie w strukturach aparatu państwowego, formy organizacyjne, zadania oraz podstawowe funkcje, potencjał kadrowy wywiadu KGB.


W drugim rozdziale autor pracy przybliżył czytelnikom nadzór nad funkcjonowaniem wywiadu KGB, w trzecim ewolucje struktury organizacyjnej aparatu centralnego pierwszego Zarządu Głównego KGB w latach 1954-1991. Z czwartego rozdziału czytelnicy dowiedzą się o składzie kierownictwa wywiadu KGB.


Ostatni piąty rozdział pracy Leszka Pawlikowicza poświęcony jest funkcjom, potencjałowi kadrowemu oraz strukturze poszczególnych jednostek organizacyjnych centrali wywiadu KGB.


Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną