Z kraju

Odznaczono bohaterskiego księdza zamordowanego przez UPA

Ksiądz Józef Miś, proboszcz parafii w Wiązownicy w powiecie jarosławskim tuż po wojnie ratował swój kościół i parafian przed agresją Ukraińskiej Armii Powstańczej. Zginął, podobnie jak 130 mieszkańców, zamordowany bestialsko przez banderowców. Dziś został odznaczony pośmiertnie jednym z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

 

W 72 rocznicę zbrodni mieszkańcy upamiętnili tragiczne wydarzenia. Przypomnieli, że zbrodnia  UPA w Wiązownicy była największym mordem dokonanym w granicach Polski. Zabito 130 osób, spalono 150 domów. Uczestnik uroczystości Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP podkreślił dziś, że upamiętnianie ofiar UPA nie jest rozdrapywaniem ran mającym zaostrzyć relacje między Polską a Ukrainą czy między Polakami a Ukraińcami. W opinii prezydenckiego ministra pojednanie powinno być jednak budowane na prawdzie, wyznaniu win i przebaczeniu.

 

Adam Białous

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Umanizzare presidios

    12 listopada 2017 at 04:33

    I couldn’t resist commenting. Exceptionally well
    written!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra