Z kraju

Uratowali kolejkę na Kasprowy Wierch. Prawie w ostatniej chwili!

fot. EmeczKa/wikimedia commons

Polskie Koleje Państwowe SA, Starosta Tatrzański, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Tatrzański Park Narodowy zawarli porozumienie, które potwierdza, że budynki oraz obiekty związane z obsługą Zespołu Kolei Linowych Kasprowy Wierch są własnością Skarbu Państwa.

Właścicielem gruntów na Kasprowym Wierchu jest Skarb Państwa oraz PTTK. Podpisane 26 kwietnia 2017 r. porozumienie porządkuje trwającą od lat sporną kwestię dzierżawy przez PKP na rzecz PKL obiektów znajdujących się na terenie niebędącym własnością kolei.

Na przełomie 2014 i 2015 roku zgodę na przejęcie kolejki linowej na Kasprowy Wierch otrzymała firma Altura z Luksemburga. Zgodę wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowane przez Teresę Piotrowską a wcześniej Bartłomieja Sienkiewicza.

Zgodnie z zawartym dziś porozumieniem Skarb Państwa i PTTK, jako współwłaściciele, przejmą od PKP S.A. 17 obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, dzierżawionych przez PKL SA Są to między innymi: budynek stacji górnej Kasprowy Wierch, dolnej i górnej stacji KL Goryczkowa, Trasa KL Goryczkowa, sieć elektroenergetyczna. Dotychczas były one dzierżawione przez PKL SA od PKP SA Grunty, na których zlokalizowano infrastrukturę obsługującą koleje linowe, nie są własnością Polskich Kolei Państwowych – należą częściowo do Skarbu Państwa.

– Zawarte dzisiaj porozumienie w sprawie przekazania przez PKP SA Skarbowi Państwa nieruchomości, które były użytkowane przez spółkę, porządkuje relacje prawne nieruchomości na Kasprowym Wierchu i wokół niego. Zaniedbania poprzedników spowodowały, że do tej pory mieliśmy nieuregulowany stan prawny, i może dobrze, że tak się stało, bo nie udało się sprzedać wszystkich nieruchomości i urządzeń infrastruktury technicznej, które pozwalają funkcjonować kolejce na Kasprowy Wierch. Od teraz PKL będą rozmawiały z przedstawicielem Skarbu Państwa, czyli Starostą Tatrzańskim, na temat dalszej dzierżawy obiektów na Kasprowym Wierchu i Hali Goryczkowej. Starosta będzie ustalał warunki najmu budynków i urządzeń technicznych wykorzystywanych przez PKL – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Starosta Tatrzański, Tatrzański Park Narodowy i PTTK nie zgłaszają wobec PKP SA roszczeń o zapłatę wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania przez PKP z nieruchomości objętych porozumieniem oraz roszczeń o rozliczenie, zwrot lub zapłatę wartości jakichkolwiek pożytków uzyskanych przez kolej z tych nieruchomości.

– Przez wiele lat kwestia budynków i infrastruktury Zespołu Kolei Linowych Kasprowy Wierch pozostawała nieuregulowana. Dzięki dobrej woli wszystkich zainteresowanych stron i sprawnie przeprowadzonym rozmowom udało nam się wreszcie ten problem rozwiązać. Pragnę podziękować wszystkim, którzy pracowali nad dzisiejszym porozumieniem i uporządkowaniem sprawy własności kolejowych obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – powiedział, prezes Zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński.

Jak wyjaśnił starosta tatrzański Piotr Bąk, górna stacja na Kasprowym Wierchu, koleje Gąsienicowa i Goryczkowa z budynkami, urządzeniami, infrastrukturą podziemną, wszystko co położone jest powyżej górnej granicy lasu, znajduje się na gruntach stanowiących współwłasność Skarbu Państwa i PTTK. Zgodnie z prawem do części składowych gruntu należą budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Tym samym właścicielem stacji na Kasprowym Wierchu, kolei Goryczkowa i Gąsienicowa, budynków, urządzeń i infrastruktury są współwłaściciele gruntów, czyli Skarb Państwa i PTTK. Większość budynków, budowli i urządzeń powstała w efekcie nakładów czynionych od wielu lat przez Polskie Koleje Państwowe. Teraz to wszystko, co powstało z funduszy PKP stanie się współwłasnością Skarbu Państwa i PTTK. Umożliwi to skuteczniejszą ochronę tatrzańskiej przyrody i stworzy lepsze perspektywy udostępniania Kasprowego dla turystów i narciarzy.

MP, mib

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Justin Henderson

  3 listopada 2017 at 22:46

  Keep working ,terrific job!

 2. Pingback: obat sipilis dan kecing nanah

 3. Pingback: ramuan obat kutil

 4. Pingback: Ramuan Untuk Menghilangkan Kutil Kelamin}

 5. Pingback: semmbuhkan wartir

 6. Pingback: obat kutil kelamin sendiri

 7. Pingback: Penyebab Penyakit Jengger Ayam

 8. Pingback: penyebab kencing darah pada pria

 9. Lance Brinkmann

  4 grudnia 2017 at 22:51

  Nke a bu ihe bara uru odinaya! 🙂

 10. impresa di pulizie Monza

  5 grudnia 2017 at 11:06

  Bu dayarin mazmunu nadir! 🙂

 11. franchising make up

  7 grudnia 2017 at 20:10

  To je sadrzaj sadrzaja! 🙂

 12. Pingback: Salep Mengobati Kutil Kelamin

 13. Pingback: Obat kutil kelamin

 14. Pingback: Bintil di kemaluan wanita

 15. Pingback: Cara Mengobati Penyakit Raja Singa

 16. Pingback: Harga Obat Kutil Kelamin

 17. Pingback: Obat Kutil Kelamin Wanita Di Apotik

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra