Kultura i historia

Kpt. Henryk Glapiński ps. „Klinga” – adiutant „Warszyca”

W czasie okupacji niemieckiej żołnierz AK, był więziony w Gross Rosen. Po wojnie wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego i stanął na czele oddziału partyzanckiego SOS „Warszawa”, który przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko oddziałom UB i KBW. Aresztowany w wyniku prowokacji UB, został skazany na karę śmierci i zamordowany 19 lutego 1947 r. w Łodzi.

Henryk Glapiński przyszedł na świat 28 grudnia 1915 r. w Częstochowie. Służbę wojskową jako podoficer odbywał w 27 pp w Częstochowie i w 77 pp w Lidzie.

Podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Na przełomie 1941/1942 r. dowodził plutonem. W drugiej połowie 1942 r. stanął na czele „Ośrodka nr 1” AK miasta Radomska. W czerwcu 1944 r. został zastępcą komendanta Obwodu AK Radomsko.

W lipcu 1944 r. aresztowany przez gestapo, trafił do obozu Gross Rosen, w którym przebywał do czasu jego wyzwolenia w lutym 1945 r.

W marcu 1946 r. został komendantem powiatu Radomsko organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie założonej i dowodzonej przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”. Pełnił też funkcję jednego z adiutantów „Warszyca”.

W kwietniu 1946 r. stanął na czele utworzonego przez siebie oddziału partyzanckiego Służby Ochrony Społeczeństwa „Warszawa”, działającego na terenie pow. radomszczańskiego, częstochowskiego i włoszczowskiego, który przeprowadził szereg udanych akcji przeciwko oddziałom UB i KBW.

W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 r. brał udział w głośnej akcji w Radomsku, w której trakcie z tamtejszego więzienia PUBP wyzwolono kilkudziesięciu przetrzymywanych. W czasie odwrotu dowodzony przez niego oddział stoczył pod Grabami zwycięską walkę z kilkukrotnie większą grupą operacyjną KBW.

W ciągu następnych dni pod naporem kolejnych grup pościgowych oddział uległ rozproszeniu i został rozformowany. Odtworzony rozkazem „Warszyca” w połowie maja, walczył do sierpnia 1946 r.

14 września 1946 r. kpt. Henryk Glapiński został aresztowany w wyniku prowokacji UB. W grudniu tego roku sądzony w procesie dowództwa KWP w Łodzi, został skazany na karę śmierci. Wyrok przez rozstrzelanie wykonano 19 lutego 1947 r. w łódzkim więzieniu. Miejsce pochówku pozostaje nieznane.

W 1992 r. łódzki sąd unieważnił wyrok z 1946 r.

Paweł Brojek
Źródło: ipn.gov.pl

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

36 komentarzy

36 Komentarzy

  1. Bennett Altadonna

    16 grudnia 2017 at 14:53

    Good post. I will be dealing with some of these issues as well..|

  2. Velma Ferman

    19 grudnia 2017 at 18:13

    Very good post. I’m facing a few of these issues as well..|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra