71. rocznica śmierci Pawła Musioła – działacza narodowego ze Śląska Cieszyńskiego zamordowanego przez Niemców

0
0
0
/

Historyk literatury śląskiej, publicysta. W XX-leciu międzywojennym przewodził licznym organizacjom i stowarzyszeniom prowadzącym działalność społeczną i oświatową oraz krzewiącym śląską kulturę wśród młodzieży. W czasie II wojny światowej działał w Związku Walki Zbrojnej. 9 lutego 1943 r. został zgilotynowany w gestapowskim więzieniu w Katowicach.


Paweł Musioł urodził się 1905 r. we wsi Leszna Górna na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie organizował struktury Związku Akademików Górnoślązaków. W 1927 r. został prezesem sekcji krakowskiej tej organizacji.

W latach 1928–1930 był Prezesem Zarządu Głównego „Znicza” - organizacji skupiającej studentów z Cieszyna. W 1931 r. utworzył stowarzyszenie „Młoda Polska”, w którym znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia śląskiej inteligencji. Popularnie nazywano ich „musiołowcami”. Stowarzyszenie prowadziło działalność społeczną, edukacyjną i kulturalną wśród śląskiej młodzieży.

W latach 30. pracował jako nauczyciel w śląskich miejscowościach. Jednocześnie zajmował się publicystyką. Był redaktorem naczelnym „Nowej Polski”, a następnie wydawanej w Katowicach „Kuźnicy” – jednego z najważniejszych czasopism kulturalnych na Górnym Śląsku.

Był związany z Oddziałami Młodzieży Powstańczej - organizacji kultywującej wśród młodzieży idee powstańcze i pielęgnującej śląską kulturę i tradycję.

W drugiej połowie lat 30. współpracował przez pewien czas z prosanacyjnym Związkiem Młodej Polski, a później przystąpił do Komitetu Porozumienia Organizacji Narodowo Radykalnych Bolesława Piaseckiego.

W czasie II wojny światowej pełnił funkcję komendanta Związku Walki Zbrojnej w powiecie cieszyńskim. W 1941 r. został aresztowany przez gestapo i po wielomiesięcznym ciężkim śledztwie 19 lutego 1943 r. zgilotynowany w katowickim więzieniu.

Paweł Brojek


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną