Warszawski rajd śladami terroru komunistycznego. ZDJĘCIA!

0
0
0
/

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie miał miejsce rajd historyczny. Jego uczestnicy przeszli trasą na której znajdowały się więzienia NKWD, Armii Czarownej, UB, MO, Informacji Wojskowej. To właśnie w nich mordowani byli polscy patrioci.

 

Uroczystości przygotowali członkowie: Grupy Historycznej Niepodległość, Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław, Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, PiS Praga-Północ, Praskiej Wspólnoty Samorządowej, Inicjatywy Mieszkańców Pragi Północ, Prawicy Rzeczypospolitej z Praga-Północ, Inicjatywy Mieszkańców Pragi, Związku Stowarzyszeń Praskich, Polskiego Związku Katolicko-Społeczny, Ligi Narodowej, Obozu Wielkiej Polski, Akcji Katolickiej, Myśli Praskiej, Stowarzyszenia "Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa", Stowarzyszenia Dobro Wspólne Łomianki, Solidarnych 2010.


Uroczystość trwała od 12.00 do 16.00. W kilku miejscach odbyły się rekonstrukcje historyczne walk Żołnierzy Wyklętych z siłami bezpieczeństwa. Podczas rajdu kwestowano na rzecz identyfikacji i ekshumacji komunistycznych zbrodni.


Pierwszym przystankiem na trasie rajdy był budynek przy ulicy 11 Listopada 68, w którym mieścił się Sowiecki Trybunał Wojenny, prokuratora i NKWD.

 

Drugim budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Strzeleckiej 8.


Trzecim budynek przy ulicy Namysłowska 6 gdzie mieściło się Więzienie Karno-Śledcze nr III, a dziś znajduje się Pomnik Ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach.


Czwartym budynek przy Sierakowskiego 7 gdzie mieściła się placówka NKWD, następnie siedziba Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, później Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.


Szóstym budynek Liceum Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej 38 gdzie mieściła się siedziba Trybunału Wojennego Armii Czerwonej.


Siódmym wybudowany na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Solidarności pomnik księdza pułkownika Szymona Fedorońki - kapelana prawosławnego Wojska Polskiego zamordowanego w Katyniu i jego synów, którzy polegli walcząc o Wolna Polskę.


Ostatnim siedziba stołecznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego na ulicy Cyryla i Metodego 4.


tekst i fot. Jan Bodakowski


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU i ZDJĘĆ ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całościprzez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną