Polskość

Innodzielność

Samodzielność to działanie samemu, innodzielność to pozwalanie, by inni działali za ciebie. O samodzielności dziecka mówimy, gdy wykonuje ono celowo określone czynności lub przedmioty, albo też zdobywa nowe wiadomości oraz umiejętności korzystając z posiadanej wiedzy. Żmudne wdrażanie dzieci do samodzielnego myślenia oraz działania należy do priorytetów w kształceniu woli oraz charakteru. Wymaga ono wykształcenia w nim takich cech jak inicjatywą, krytycyzm, wytrwałość w przezwyciężaniu trudności. Przygotowywanie do samodzielności powinno iść w parze z wzmacnianiem odpowiedzialności. A umacnia się ono w psychice najpierw dziecka, potem młodego człowieka wraz z wolą głoszenia prawdy, poczuciem sprawiedliwości oraz świadomością istoty obowiązku. Jeśli rodzic będzie miał mentalność „starego dziecka” może dojść do paradoksalnej sytuacji –  dziecko zacznie wychowywać sobie rodzica, czyli go sobie po prostu podporządkuje.

Osoba samodzielna znajduje mądre rozwiązanie z najtrudniejszej sytuacji i nie będzie krzywdzić, a jednocześnie wie, kiedy zwrócić się o pomoc (wbrew pozorom to również cecha samodzielności, nie każdy potrafi wyjść z taką inicjatywą). Ktoś, kto jest samodzielny potrafi radzić sobie nawet wtedy, gdy sobie… nie radzi. Czasami spotykamy się w życiu z sytuacjami, które pozornie nas przerastają.

Tu posłużę się przykładem Piotra Swenda, znanego lepiej jako ,,Maciek z Klanu”. Ten młody mężczyzna cierpiący na zespół Downa pracuje, jeździ  samodzielnie na plany, zarabia. Owszem, zdarza się że nie potrafi odróżnić serialowego życia od prawdziwego, ale bądźmy szczerzy: czyż nie zasługuje na podziw?

A kim w takim razie jest osoba innodzielna? To ktoś, kto może, a nie chce. Żaden człowiek nie jest wszechmocny, ale każdy może walczyć ze swymi słabościami i przynajmniej próbować przełamać bariery. Osoba innodzielna woli żerować na wysiłku innych, swojej maksymy ,,ja nie umiem” czy ,,ja nie mogę” nie potrafi poprzeć żadnymi swoimi doświadczeniami – bo ich nie ma.

Tak więc bądźmy samodzielni, ale nie wahajmy się prosić o pomoc. Walczmy ze swoją innodzielnością. Jeśli nie dla siebie, to dla naszych najbliższych.

 

Marta Cywińska

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra