Z zagranicy

Węgierska koalicja rządząca z rekordowym, 44 proc. poparciem!

Poparcie węgierskiego elektoratu dla socjalistów od początku bieżącego roku utknęło w martwym punkcie, nie przekraczając 8 proc. mimo podjętej w styczniu decyzji nominowania burmistrza Szegedu László Botki na kandydata na premiera w zaplanowanych na przyszły rok wyborach parlamentarnych – napisał w sobotę węgierski dziennik Magar Idők, powołując się na sondaże Instytutu Nézőpont.

Z tych ostatnich wynika, że rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańskich Demokratów cieszyła się w maju większym poparciem niż wszystkie pozostałe partie razem wzięte. Opowiedziało się za nią 29 proc. Węgrów w wieku uprawniającym do głosowania, na drugim miejscu ankietowani wskazali Jobbik z 10 proc. poparciem, na trzecim Socjalistów z 7 proc. wyborców gotowych oddać na nich głos. Wśród mniejszych partii, lewicowa Koalicja Demokratyczna (DK) oraz zielona LMP cieszą się poparciem 3 proc. wyborców.

Badanie wykazało, że 2,4 mln Węgrów uprawnionych do głosowania popiera rządzącą koalicję, podczas gdy zaledwie 600 tys. opowiada się za Socjalistami mimo że przejęcie przewodnictwa przez Botkę miało zapewnić przynajmniej 1 mln zwolenników.

Biorąc pod uwagę poparcie całego społeczeństwa, partie rządzące popiera 44 proc. respondentów, Jobbik – 21 proc., Socjalistów – 14 procent. DK i LMP mają każda po 5 proc. poparcia. Momentum – 3 proc., Liberałowie – 2 proc., a Együtt i Dialog – każda po 1 procent.

Badanie przeprowadzono między 4 a 23 maja na próbie 2 tys. osób dorosłych.

Źródło: dailynewshungary.com

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

234 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra