Z zagranicy

Dramatyczny apel władz Syrii do ONZ: Powstrzymajcie Waszyngton przed zabijaniem cywilów

Władze Syrii złożyły doniesienie do ONZ w związku z powtarzającymi się nalotami przeprowadzanymi przez tzw. koalicję na czele z USA, wzywając Radę Bezpieczeństwa ONZ do powstrzymania Waszyngtonu i jego sojuszników przed zabijaniem syryjskich cywilów oraz powodowaniem szkód w infrastrukturze kraju.

W dwóch listach, do sekretarza ONZ gen. Antonia Gueterresa oraz szefa Rady Bezpieczeństwa ONZ, szef syryjskiej dyplomacji ostro skrytykowały dowodzoną przez USA koalicję z powodu nalotów na miasto Raqqah w północnej Syrii, w których zginęło co najmniej 43 ludzi z pobliskiej Jomeili.

Syryjskie MSZ oświadczyło, że „zbrodnie” popełniane na ludności cywilnej przez tzw. sojusz wojskowy nie są w żadnym razie mniejsze niż te dokonane przez Daesh (ISIS). Wskazywało również, że naloty są bezpośrednio wymierzone w infrastrukturę kraju, „w tym w mosty, złoża ropy i gazu, tamy, infrastrukturę elektryczną, elektrownie wodne i prywatne budynki”.

Warto przypomnieć, że USA i ich sojusznicy rozpoczęli bombardowania „pozycji Daesh” w Syrii we wrześniu 2014 r. nie posiadając na to żadnej autoryzacji ze strony rządu w Damaszku, ani mandatu ONZ.

W ocenie syryjskiego MSZ prawdziwy cel dowodzonej przez USA koalicji „jest totalnie różny” od deklarowanego i nie ma nic wspólnego z eliminowaniem terrorystów Daesh i tłumieniem terroryzmu w zalążku w krajach Bliskiego Wschodu, jako że to ostatnie nie polegałoby na uderzaniu w ludność cywilną, infrastrukturę oraz oddziały syryjskiej armii i jej pozycje.

Syria domaga się, aby ONZ powstrzymała niektóre kraje, w tym USA przed świadomym łamaniem prawa międzynarodowego oraz przed dalszym pogwałcaniem suwerenności Syrii i podkopywaniem jej niepodległości.

We wspomnianych listach znalazła się wzmianka o tym, że to co prowadzi „nielegalna” koalicja wojskowa, stanowi zwykłe pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego, praw człowieka oraz celów i zasad Karty ONZ. Listy wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do zdecydowanego potępienia tzw. sojuszu.

W piątek przedstawiciele koalicji zbrojnej USA i sojuszników poinformowali, że w wyniku prowadzonych przez nich nalotów śmierć poniosło 484 cywilów w Syrii oraz Iraku.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

238 komentarzy

238 Komentarzy

 1. timex watch

  8 listopada 2017 at 06:54

  Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be a part 2?

 2. Paket umroh murah

  18 grudnia 2017 at 10:28

  How can I have got updates of recent blog posts from my blog being immediately posted on my Tweets?

 3. Sewa Repeater

  19 grudnia 2017 at 07:09

  I wish to start a blog page that everyone will go through. After all, my opinions are exceedingly important. How can i get started?.

 4. Sewa Repeater HT

  19 grudnia 2017 at 17:27

  I want to alter my home page to another page with wordpress, is it possible?.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra