Kultura i historia

Wspomnienie błogosławionego ks. Jana Nepomucena Chrzana

Duszpasterz wielkopolskich parafii, proboszcz i działacz społeczny. W czasie niemieckiej okupacji, mimo grożącego mu niebezpieczeństwa, ofiarnie prowadził posługę duszpasterską. Zginął śmiercią męczeńską w Dachau w pierwszy dzień lipca 1942 r.

Jan Nepomucen Chrzan urodził się 25 kwietnia 1885 r. w Gostyczynie w Wielkopolsce w wielodzietnej rodzinie. Uczęszczał do miejscowej szkoły ludowej, a następnie do Królewskiego Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie w 1906 r. zdał maturę. Studiował w seminariach w Poznaniu i Gnieźnie, święcenia kapłańskie otrzymał w 1910 r.

Posługę duszpasterską rozpoczął w tym samym roku jako wikariusz w parafii wiejskiej Słupy. Później pracował w Czerminie i Broniszewicach, gdzie przez krótki czas zastępował administratora we wsi, oraz w Kcyni i Zielińcu. W 1918 r. objął parafię w Bieganowie. W 1925 r. został proboszczem w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żerkowie, pełniąc tę funkcję aż do momentu aresztowania w 1941 r.

Był aktywnym społecznikiem, należał do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezesował radzie nadzorczej Banku Ludowego w Żerkowie. Przez długi czas pełnił funkcję dziekana dekanatu jarocińskiego.

We wrześniu 1939 r., po wkroczeniu Niemców do Żerkowa, był poddawany szykanom i bity. Wkrótce kościół został zamknięty, msze mogły być odprawiane tylko w niedziele pod nadzorem policji. Ks. Chrzan przekradał się wówczas ogrodem i celebrował nabożeństwa nocami. Niedługo potem został przeniesiony do sąsiedniej parafii w Brzóstkowie.

Aresztowano go w październiku 1941 r. Początkowo przetrzymywany w Forcie VII, jeszcze w tym samym miesiącu został przewieziony do KL Dachau. Tam pracował na przyobozowej plantacji.

Zmarł 1 lipca 1942 r. na skutek zapalenia płuc wywołanego wycieńczeniem. Jego ciało spalono w krematorium.

13 czerwca 1999 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników. Dziś mija 75. rocznica jego śmierci.

Źródło: Marek Błaszczyk, Chrzan Jan Nepomucen, [w:] Wrzesiński słownik biograficzny, wyd. 2 popraw. i poszerz., Września 2011

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

179 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra