25 lat temu zmarł Franciszek Szwed ps. „Franek”

0
0
0
/

Jest jedną z wielu zapomnianych dziś postaci ruchu narodowego. Z wykształcenia prawnik, w XX-leciu międzywojennym działacz Obozu Wielkiej Polski i Młodzieży Wszechpolskiej. W czasie niemieckiej okupacji był kurierem Stronnictwa Narodowego. Po wojnie pracował jako adwokat.


Franciszek Szwed urodził się 23 kwietnia 1911 r. w Zagórzu pod Sanokiem na Podkarpaciu. Po ukończeniu Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii w Sanoku w 1930 r. studiował na Wydziale Prawa Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Związany z ruchem narodowym, w 1930 r. został kierownikiem Ruchu Młodych Obozu Wielkiej Polski w Sanoku. Był też członkiem Młodzieży Wszechpolskiej.

W 1933 r. przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie rok później uzyskał tytuł magistra prawa. Jesienią 1934 r. rozpoczął aplikację adwokacką w Brzozowie na Podkarpaciu. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął służbę wojskową w 48. Pułku Strzelców Kresowych w Stanisławowie. Od 1936 r. pracował w służbach skarbowych.

W czasie kampanii wrześniowej walczył w szeregach 8 Dywizji Piechoty. Trafił do niewoli, z której wyszedł na wolność w październiku 1939 r., po czym włączył się w działalność konspiracyjną.

Jesienią 1939 r. został pierwszym kurierem Zarządu Głównego Stronnictwa Narodowego, jedną z jego misji był wyjazd na Węgry. Od wiosny do jesieni 1940 r. pełnił funkcję komendanta Okręgu Krakowskiego Narodowej Organizacji Wojskowej, po odwołaniu z niej działał w komendzie okręgu.

Po wojnie, w 1947 r. rozpoczął aplikację sędziowską, a następnie aplikację adwokacką Od 1953 r. pracował w Grodzisku Mazowieckim jako adwokat. W latach 80. należał do założycieli Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, był członkiem jego zarządu.

Zmarł 28 marca 1989 r., został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zagórzu.

opr. Paweł Brojek
Źródło: Tomasz Biedroń, Franciszek Czesław Szwed w Annales Academiae Paedagogica Cracoviensis. Studia ad Educationem Defnesoriam Pertinentia I, Kraków 2005
Fot.: Borkowsk / Creative Commons


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną