Z kraju

Macierewicz: Będziemy wspomagali niepodległość Ukrainy we wszelki możliwy sposób

Dla Polski Ukraina cała i niepodległa i jest partnerem strategicznym i będziemy wspomagali niepodległość Ukrainy we wszelki możliwy sposób – oświadczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz po spotkaniu z gen. armii Stepanem Połtorakiem.

W poniedziałek, na zaproszenie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z wizytą w Polsce przybył minister obrony narodowej Ukrainy gen. armii Stepan Połtorak.

– Nasze rozmowy dotyczyły współdziałania przemysłów obronnych, ale także współdziałania w zakresie szkoleń, ćwiczeń i współpracy wojskowej. Polska jest jedynym krajem, który podpisał z Ukrainą porozumienie o współpracy wojskowej – powiedział po spotkaniu na konferencji prasowej szef MON Antoni Macierewicz.

Minister Macierewicz podkreślił w swojej wypowiedzi, że ukraińska delegacja jest w Polsce m.in. po to, by uczcić polską niepodległość. – Minister Połtorak przybył specjalnie dla uczczenia polskiej niepodległości, Bitwy Warszawskiej, tego wielkiego zwycięstwa jakie odnieśliśmy nad bolszewikami wspólnie, bo oddziały ukraińskie walczyły wraz z wojskami polskimi – mówił szef MON.

– Podczas dzisiejszego spotkania omówiliśmy sprawy bezpieczeństwa w Europie i świecie. Poinformowałem ministra Antoniego Macierewicza o sytuacji na Ukrainie, o zagrożeniach, jakie nieustannie istnieją ze strony Rosyjskiej Federacji. Omówiliśmy sprawy związane z poprawą współpracy sił zbrojnych Polski i Ukrainy. Omówiliśmy też kwestie związane ze współpracą przemysłów obronnych oraz te, które dotyczą funkcjonowania wielonarodowej brygady – mówił minister S. Połtorak.

Należy jedynie żałować, że minister Antonii Macierewicz nie zapytał swojego gościa o rozwój neobanderyzmu w ukraińskiej armii, a ten następuje w postępie iście geometrycznym. Jeżeli jednak zapytał, to w oficjalnym komunikacie nie było o tym ani słowa.

Minister Połtorak złożył na ręce szefa polskiego MON podziękowania za dotychczasową pomoc i współpracę. – Chciałem potwierdzić że Polska jest, była i zawsze będzie strategicznym partnerem dla Ukrainy. Narodowi polskiemu chciałem przekazać podziękowanie za wsparcie Ukrainy w trudnym czasie. Ukraina się zmieniła. Ukraina jest krajem europejskim. Ukraina była i pozostanie niepodległa. Dziękuję panu ministrowi za wsparcie, za pomoc i za bardzo dobre relacje – powiedział.

Wieczorem ministrowie Polski i Ukrainy złożyli kwiaty na grobie gen. Bezruczki, który – jak podkreślał na konferencji minister Antoni Macierewicz – bronił polskich granic i dowodził obroną w kluczowych punktach atakowanych przez bolszewików w 1920 roku.

Źródło: MON

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

140 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra