Kultura i historia

Wspomnienie bł. ks. Władysława Mączkowskego

Po święceniach kapłańskich, które otrzymał z rąk prymasa Augusta Hlonda, posługiwał w wielkopolskich parafiach. W czasie II wojny światowej aresztowany przez Niemców, trafił do Dachau, gdzie zmarł 20 sierpnia 1942 r. z wycieńczenia pracą ponad siły i głodem.

Władysław Mączkowski przyszedł na świat 24 czerwca 1911 r. w Ociążu w Wielkopolsce, w wielodzietnej rodzinie. Szkołę powszechną ukończył w rodzinnej miejscowości, maturę zdał w 1931 r. w Gimnazjum Męskim w Ostrowie Wielkopolskim. Studiował w seminariach w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1937 r. z rąk prymasa Augusta Hlonda.

Na pierwszą placówkę w dniu został wysłany do wiejskiej parafii w miejscowości Słupy w diecezji gnieźnieńskiej. Pracował tam przez dwa lata. Latem 1939 r. został skierowany na wikariat do Szubina.

Po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 r., jego proboszcz został aresztowany, a on sam musiał się ukrywać. Mimo niebezpieczeństwa dalej wypełniał duszpasterskie obowiązki i udzielał sakramentów. Po pewnym czasie został skierowany jako administrator do wiejskiej parafii w Łubowie pod Gnieznem.

Tu w końcu odnalazło go gestapo. Aresztowany w sierpniu 1940 r. trafił do przejściowego obozu w Szczyglinie. Po kilku dniach został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, a stamtąd w grudniu 1940 r. trafił do Dachau.

Mimo tragicznego położenia zachowywał pogodę ducha i podnosił na duchu współwięźniów, dzieląc się z nimi głodową porcją chleba. Został zapamiętany jako cichy i ofiarny kapłan.

W ostatnich miesiącach życia pracował w szczególnie ciężkich warunkach na tzw. plantacjach, czyli rozległych polach przylegających do obozu. Wkrótce wyłączono go z pracy i skierowano do bloku „inwalidów”. Zmarł 20 sierpnia 1942 r., wycieńczony pracą ponad siły i głodem. Jego ciało spalono w obozowym krematorium.

W 1999 r. ks. Władysław Mączkowski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Źródło: parafiaociaz.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

75 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra