Kultura i historia

Nie wyrzekł się kapłaństwa

Ks. Dominik Jędrzejewski pracował w parafiach w całej Polsce, był kapelanem więziennym w Kaliszu, prowadził aktywną działalność charytatywną i oświatową. W czasie II wojny światowej osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau odrzucił możliwość uwolnienia pod warunkiem wyrzeczenia się kapłaństwa.

Dominik Jędrzejewski przyszedł na świat 4 sierpnia 1886 r. w Kowalu na Kujawach, w rodzinie wielodzietnej. Uczył się w miejscowej szkole powszechnej, a później indywidualnie w domu brata mieszkającego w Działoszynie. Później uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Łęczycy. Po zdaniu matury w 1906 r. wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1911 r.

Pracę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Zadzimiu k. Sieradza. W 1912 r. otrzymał równoważne stanowisko w parafii Poczesna w dekanacie częstochowskim, po czym w 1917 r. przeszedł do parafii Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu, gdzie był również kapelanem więziennym. W 1919 r. rozpoczął pracę jako prefekt gimnazjum w Turku.

Angażował się w pracę w instytucjach społecznych, charytatywnych i oświatowych. Był członkiem zarządu Powiatowego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Szkolnego, Koła Przyjaciół Harcerstwa, wiceprezesem Koła Polskiej Macierzy Szkolnej, sekretarzem zarządu Towarzystwa Dobroczynności. Prowadził bezpłatną stołówkę, organizował zbiórki żywności i odzieży.

Był miłośnikiem literatury teologicznej i społecznej. Posiadał bogatą bibliotekę, której gromadzenie rozpoczął jeszcze jako uczeń. Szczególnie interesowało go apostolstwo modlitwy w teorii i praktyce.

W 1925 r., z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, odszedł ze szkolnictwa i podjął pracę w wiejskiej parafii w Kokaninie. W 1927 r. choroba nerek zmusiła go do poddania się operacji, którą przeszedł w Kaliszu. W następnym roku został mianowany proboszczem parafii Gosławice koło Konina.

W czasie II wojny światowej, w sierpniu 1940 r., został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie przejściowym w Szczeglinie, a następnie w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. W grudniu tego roku trafił do Dachau.

Pracował przy kopaniu łąk na plantacjach w podobozie Liebhof. Z powodu wątłego zdrowia praca ta była dla niego wyjątkowo wyczerpująca. Latem 1942 r., gdy nie był już w stanie chodzić o własnych siłach, współwięźniowie nosili go do pracy na plecach.

Władze obozu zaproponowały mu wolność w zamian za wyrzeczenie się kapłaństwa, ale odmówił. Zmarł z wycieńczenia 29 sierpnia 1942 r. Ciało spalono w krematorium.

W 1999 r. ks. Dominik Jędrzejowski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników. Od 2006 r. błogosławiony jest patronem swojego rodzinnego miasta Kowal.

Źródło: kowal.eu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

159 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra