Nienawiść komunistów do Kościoła katolickiego i polskich patriotów – „CzasyPismo” świetne czasopismo historyczne śląskiego IPN

Takie atrakcyjne pisma jak wydawane przez śląski Instytut Pamięci Narodowej „CzasyPismo” powinny być publikowane w każdej z ziem historycznych i kulturowych Polski (na Podlasiu, Mazowszu, w Wielkopolsce, Małopolsce…). W czasach gdy środowiska antypolskie chcą wykorzenić Polskość na Śląsko, historycy IPN, w przystępnie napisanych i niezwykle ciekawych artykułach ukazują: jak historia Polski rozgrywała się na Śląsku, polskość Ślązaków i ich polski patriotyzm i katolicyzm.

 

W przedostatnim 9 z kolei numerze „CzasyPisma” przykuwają uwagę, dotyczące całej historii Polski z podkreśleniem wydarzeń na Śląsko, artykuły o: tym jak 1946 w Gliwicach UB i SB rozbijały obchody 3 maja, sfałszowanym referendum 1946, Październiku 56, dekolektywizacji w 56, postawie dziennikarzy wobec odwilży 56, historii pomnika Powstań Ślaskich, mileniu chrztu Polski, sanktuarium w Piekarach, czerwcu 76, odnalezieniu zwłok pomordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych w Starym Grodku, żydowskim lekarzu mordercy z UB, specyfice kulturowej regionu, zasłużonych dla regionu osobach, więźniach komunistycznych obozów, codzienym życia w PRL, inwigilacji buddystów w latach 70 i 80, elektrowni Szombierki, błędach ortograficznych funkcjonariuszy SB, Radzionkowie, oceny wystawy w Muzeum Śląskim.

Jeden z najbardziej interesujących artykułów dotyczył obchodów tysiąclecia chrztu Polski zorganizowanych w 1966 przez Kościół katolicki w Sosnowcu, w sercu (zdaniem komunistów) czerwonego Zagłębia.

By odciągnąć ludzi od obchodów religijnych państwo zorganizowało konkurencyjne imprezy, zapewniło ciekawy program kin, teatrów i telewizji. Mieszkańcy Sosnowca byli te wpuszczani bezpłatnie na mecz Polska Belgia, Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe za darmo woziło mieszkańców miasta na wycieczki poza miasto.

Komuniści zmusili pracowników zakładów przemysłowych i administracji, oraz uczniów w szkołach, do wysyłania listów protestacyjnych przeciwko organizowaniu przez Kościół uroczystości. Uczniowie i pracownicy za udział w uroczystościach religijnych byli wyrzucani z zakładów pracy i szkół.

Uroczystości kościelne odbywały się w sobotę i niedziele. Równocześnie z organizacja dobrowolnych uroczystości, komuniści wprowadzili, w szkołach regiony, w sobotę obowiązkowa obecność dzieci na imprezie plenerowej ku czci „Czterech pancernych”, wspólne obowiązkowe oglądanie telewizji w szkole, a dla młodzieży obowiązkowy udział w koncercie „czerwonych gitar”.

PZPR zorganizowała bojówki, które miały zakłócać uroczystości religijne, blokować dostęp do kościołów, i w mieście prowokować zmierzających na uroczystości wiernych. W skład bojówek weszli ubrani po cywilnemu funkcjonariusze SB, ORMO i działacze PZPR). Komunistyczne bojówki, liczące nawet do 7.000 osób, często pijanych, napadały na wiernych, biły katolików, przeszkadzały w liturgii, niedopuszczająca wiernych na teren kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W Niedziele komuniści zablokowali łańcuchami i 14 samochodami ciężarowymi wejścia do kościoła. Śląski transport publiczny w dniach uroczystości miał zakaz zatrzymywania się w Sosnowcu.

Walka z katolickimi obchodami tysiąclecia chrztu Polski, były tylko jednymi z wielu przejawów nienawiści komunizmu do Kościoła katolickiego. Innym przejawem walki z katolicyzmem było polityka ateizacji, laicyzacji, i usuwania lekcji religii ze szkół. Na łamach prasy komuniści oskarżali księży, że są zaślepieni, sieją zamęt, naruszają prawo, ewangelizacja naruszają „wolność sumienia i wyznania”, wywierają presje moralną, zwalczając ZHP za szerzenie laicyzacji. W propagandzie komunistycznej nauka religii przedstawiana była jako nieprzydatne marnowanie czasu, zagrożenie szerzące nieufność do władzy, szerzenie nienawiści. Wbrew kłamstwom komunistów rodzice chcieli lekcji religii.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

114 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra