Kościół

Dramatyczny apel zwierzchników chrześcijańskich Kościołów w Jerozolimie: Izrael niszczy nasze społeczności!

Kościoły w Jerozolimie ostro skrytykowały izraelski reżim za „systematyczne” próby zmiany sytuacji w okupowanej historycznej części miasta (al-Quds) i „podkopanie” mieszkającej tam chrześcijańskiej społeczności.

We wspólnym oświadczeniu wydanym w poniedziałek przez głowy Kościołów Katolickiego, Etiopskiego, Grekokatolickiego, Ortodoksyjnego Greckiego, Luterańskiego, Syryjskiego oraz innych potępiono ostatnie orzeczenie izraelskiego sądu, zezwalające na sprzedaż dwóch hoteli izraelskiej organizacji działającej na rzecz żydowskiego osadnictwa w pobliżu Bramy Jaffa w starej części Jerozolimy.

W zeszłym miesiącu Sąd Dystryktu Jerozolimy podtrzymał nienaruszalność transakcji podważonych w 2004 roku odnośnie do nieruchomości. Sprawa toczyła się między Ortodoksyjnym Kościołem Greckim a organizacją Ateret Cohanim.

Dalej w swoim oświadczeniu kościoły jerozolimskie zaskarżyły kontrowersyjną izraelską ustawę, pozwalającą na przeniesienie własności kościelnej sprzedanej prywatnym inwestorom na reżim w Tel Awiwie w zamian za rekompensatę.

„Postrzegamy te akcje jako systematyczną próbę podkopania integralności Świętego Miasta Jerozolimy (al-Quds) oraz Ziemi Świętej oraz osłabienia chrześcijańskiej obecności” czytamy w oświadczeniu, w którym duchowni ostrzegają, iż izraelskie „zagrożenia chrześcijańskiej społeczności mogą jedynie wzmocnić targające regionem napięcia, jakie narosły w tych niespokojnych czasach”.

„Takie próby podkopania chrześcijańskiej społeczności Jerozolimy (al-Quds) oraz Ziemi Świętej dotykają nie tylko Kościoła, dotykają nas wszystkich, tak chrześcijan jak i wszystkich ludzi dobrej woli na całym świecie” dodali.

W oświadczeniu wezwali również społeczność międzynarodową, aby naciskała na Izrael w celu zablokowania kontrowersyjnej ustawy o własności ziemi kościelnej i domagali się międzynarodowego wsparcia „w celu zapewnienia, że nie nastąpią żadne dalsze próby zmian historycznego statusu al-Quds, jego zabezpieczeń i ducha”.

„Nie możemy dostatecznie mocno zaakcentować powagi sytuacji, w której systematycznie dokonuje się zamachu na status quo w kwestii integralności Jerozolimy (al-Quds) oraz na dobro chrześcijańskich społeczności w Ziemi Świętej, jak również na stabilność naszego społeczeństwa” napisali.

Na działania izraelskich władz od dawna skarżą się również palestyńscy muzułmanie, podobnie zresztą na podejmowane przez Izrael próby judaizacji al-Quds poprzez zmianę demografii tej części miasta z użyciem różnorakich metod, włącznie z budowaniem izraelskich osad, niszczeniem palestyńskich domów, zaprzeczaniem praw osadniczych i zastępowaniem imion arabskich hebrajskimi.

Źródło: Press TV

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

66 komentarzy

66 Komentarzy

  1. Jose Wilame Araujo Rodrigues

    3 listopada 2017 at 10:42

    WOW just what I was searching for. Came here by searching for %meta_keyword%|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra