Z zagranicy

Koniec nauczania po polsku w polskich szkołach na Ukrainie!

W środę wieczorem Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą proces nauczania na Ukrainie może odbywać się jedynie w języku ukraińskim. Oznacza to, że język polski może być nauczany jedynie jako język obcy, natomiast nauczanie w języku polskim jest niedopuszczalne.

„Prawo stanowi, że językiem procesu edukacyjnego w instytucjach edukacyjnych jest język państwowy” stwierdza ustawa i to właśnie ten zapis jest dla polskiej ludności najbardziej bolesny.
Przed głosowaniem, po dokonaniu przeglądu poprawek pierwszy zastępca przewodniczącego Komisji Nauki i Edukacji Oleksandr Spivakovsky, odczytał uzgodnione propozycje dotyczące projektu. Zastępca Ludwika Konstantina Usowa z kolei odczytał tekst artykułu 7 „Język nauczania”, uzgodniony przez frakcje parlamentarne, a także tekst przepisów końcowych.

Ustawodawcy nie ukrywają, iż kładą duży nacisk na edukację, chociaż nie dodają, iż odbywa się ona w duchu neobanderowskim. „Edukacja jest podstawą intelektualnej, duchowej, fizycznej i kulturowego rozwoju jednostki, jego udanej socjalizacji, dobrobytu gospodarczego, kluczem do rozwoju społeczeństwa, zjednoczonego przez wspólne wartości i kultury i państwa” stwierdzają.

Co ciekawe, ustawodawcy przewidują „podnoszenie poziomu wykształcenia narodu w imię zrównoważonego rozwoju Ukrainy i jej europejskiego wyboru”, co oznacza, iż Ukraina również zostanie wpisana w tą zbrodniczą ideologię i to na poziomie ustawowym.

Władze Ukrainy nie kryją zadowolenia z przyjęcia wspomnianej wyżej ustawy, przekonując, iż wprowadza ona równy dostęp do edukacji. Prawda jest jednak taka, że uderza w zamieszkałych na Ukrainie Polaków, jako że stanowi kolejną próbę ich wynarodowienia.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

130 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra