Z kraju

Rodzicu ucznia! Nie chciej nie wiedzieć!

Zaczął się nowy rok szkolny i powoli, albo i szybko ruszyła maszyna edukacyjna w naszym kraju. Byli tacy, co panikowali z powodu zamykania gimnazjów, byli też entuzjaści projektu, natomiast z pewnością niewiedza o systemie, w którym uczą się nasze dzieci, może budzić wiele niepokojów i od razu dodajmy niekiedy niepotrzebnych.

Informujemy więc naszych Czytelników iż na stronie MEN pojawiła się bardzo szczegółowa broszura informacyjna dla rodziców dzieci i młodzieży uczących się w naszym kraju, która obejmuje ogromny zakres treści z zakresu praktycznego działania szkół, od prezentacji nowego ustroju szkolnego, poprzez informacje o stołówkach szkolnych, o egzaminach, rekrutacjach, o programach nauczania, edukacji domowej, podręcznikach, podstawach programowych, sprawach wychowawczych i zdrowotnych itd.

Informacje udzielone przez MEN w tej publikacji są dość skrótowe, w wielu punktach bardzo konkretne, w innych jedynie zasygnalizowane. Jak czytamy na stronie:

„W przygotowanej przez nas publikacji zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące nowego roku szkolnego 2017/2018. Wyjaśniamy, na czym polegają nowe rozwiązaniach zawarte w prawie oświatowym oraz przypominamy o już obowiązujących przepisach.”

Treść broszury jest z pewnością dobrą bazą wyjściową dla rodziców, którzy z troską pochylają się nad działalnością szkoły, do których uczęszczają ich dzieci. Jeśli nawet konkretne punkty nie wyczerpują tematu, bo o to raczej trudno w samej formule broszury, dają światło gdzie dalej szukać informacji.

W rodzicach coraz bardziej zauważalna jest samoświadomość pewnych możliwości o częściowym decydowaniu o życiu szkoły swoich dzieci. Świadomy rodzić to skarb dla danej szkoły, a okazjonalne współdziałanie z takimi rodzicami jest prawdziwie ożywczym oddechem dla całej struktury szkolnej.

Jednak najważniejsze jest to, że musimy mieć świadomość, iż nic tak nie sprawia radości dzieciom, jak jego własna mama i tata zaangażowani w ich sprawy szkolne, a gdy dorastają i już tego bezpośredniego zaangażowania nie potrzebują, troska o jakość ich edukacji i interesowanie się tym co dzieje się w systemie edukacji jest dla dzieci i młodzieży świadectwem dojrzałego rodzicielstwa ich rodziców i daje im poczucie bezpieczeństwa.

Bądźmy więc wszyscy zainteresowani tym, co i jak dzieje się w polskich szkołach i nie bójmy się wymagać od szkół tego, co obligatoryjnie jest nam zaoferowane systemowo.

Portal Prawy.pl natomiast z pewnością będzie się przyglądać temu, jak założenia podstaw programowych, zwłaszcza tych wychowawczych realizowane będą w praktyce życia szkolnego.

Wszystkim Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom polskim życzymy w już rozpoczętym roku szkolnym 2017/18 zachwytu nad prawdą, dobrem i pięknem, które zawsze powinny być trzema filarami każdego systemu edukacyjnego na całym świecie!

Poniżej prezentujemy szczegółową listę zagadnień poruszanych w publikacji MEN, a trzeba przyznać, że jest imponująca:

 1. Nowy ustrój szkolny
 2. Egzamin ósmoklasisty
 3. Egzamin gimnazjalny
 4. Egzamin maturalny
 5. Rekrutacja do szkół
 6. Funkcjonowanie w szkołach oddziałów dwujęzycznych
 7. Podstawa programowa. Programy nauczania
 8. Etapy nauczania
 9. Program nauczania
 10. Program indywidualny
 11. Indywidualny tok nauki
 12. Uczeń przewlekle chory w przedszkolu i szkole
 13. Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
 14. Wzmocnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach
 15. Uczeń przyjeżdżający z zagranicy
 16. Wyjeżdżasz z dzieckiem za granicę?
 17. Rozwiązania dla uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem
 18. Szkolnictwo zawodowe – szkoły branżowe
 19. Pomoc materialna dla uczniów
 20. Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
 21. Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach
 22. Rola rodziców w szkole
 23. Przedszkole
 24. Ramowy rozkład dnia powinien uwzględniać:
 25. Sześciolatek w przedszkolu
 26. Podręczniki
 27. Nauka programowania
 28. Nazwy nowych przedmiotów
 29. Dowóz dziecka do szkoły
 30. Bezpieczeństwo dziecka w szkole
 31. Wzmocnienie wychowawczej funkcji szkoły
 32. Szafki w szkole
 33. Legitymacje szkolne
 34. Świetlica w szkole
 35. Szkolna stołówka
 36. Liczba uczniów w grupie przedszkolnej lub w klasie
 37. Lekcje prowadzone w grupach
 38. Lekcja nie musi trwać 45 minut
 39. Zwolnienia z WF-u
 40. Ocenianie
 41. Klasy łączone w szkole podstawowej
 42. Wolontariat szkolny
 43. Obowiązek szkolny/obowiązek nauki
 44. Edukacja domowa
 45. Dziennik elektroniczny
 46. Dodatkowe opłaty w szkole
 47. Gdzie można uzyskać odpowiedzi na pytania o szkołę dziecka?
 48. Do kogo kierować pytania związane z reformę?

Źródło: https://men.gov.pl/informator

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra