Z zagranicy

NATO: W odniesieniu do Korei Płn. dążymy do pokojowego rozwiązania

Stojący na czele Paktu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg potępił ostatni test nuklearny dokonany przez Korę Północną, deklarując jednak, iż obecnie szuka się pokojowego rozwiązania w rozmowach z Pjongjangiem.

– Lekkomyślne zachowanie Korei Północnej stanowi globalne zagrożenie i wymaga globalnej odpowiedzi i to również od NATO – powiedział w niedzielę Stoltenberg w rozmowie z telewizją BBC. – Obecnie jesteśmy całkowicie skupieni na tym, jak możemy stworzyć pokojowe rozwiązanie konfliktu – dodał.

Z kolei brytyjski minister obrony Michael Fallon również w rozmowie z BBC powiedział, że Londyn „niezwykle blisko” współpracuje z Waszyngtonem w celu wypracowania pokojowego rozwiązania sytuacji. Podkreślał przy tym, że za wszelką cenę należy uniknąć konfliktu militarnego z Koreą Północną.

– Robimy, co w naszej mocy, aby wypracować dyplomatyczne rozwiązanie. Czego musimy uniknąć, i to za wszelką cenę, to uwikłania się konflikt zbrojny, zatem ciężko pracujemy w ONZ w celu osiągnięcia lepszego rozwiązania, wzmocnienia istniejących sankcji, dokonujemy rewizji sankcji w obszarze całej UE i oczywiście staramy się przekonać Chiny, aby miały oko na swojego sąsiada – mówił Fallon.

Dodał, że Wielka Brytania powinna potraktować Koreę Północną bardziej poważnie, jako że Europa jest bliżej Pjongjangu niż Stany Zjednoczone. – Bardzo niepokoi mnie sytuacja na Pacyfiku, USA są w pełni uprawnione do obrony swojego własnego terytorium i zadbania o własnych obywateli. Ale to dotyczy także nas, Londyn jest bliżej Korei Północnej i jej rakiet niż Los Angeles – tłumaczył.

Fallon jednakże podkreślił, iż Korea Północna nie ma zdolności do wystrzelenia rakiety tak daleko, żeby dosięgnęła Wielkiej Brytanii.

Tymczasem prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że USA nadal rozważają podjęcie militarnych kroków przeciwko Korei Północnej, ale nie traktują ich jako „nieuniknionych”.

– Akcja zbrojna byłaby z pewnością pewną opcją – powiedział w czwartek Trump podczas konferencji prasowej w Białym Domu. – Czy to jest nieuniknione? Nic nie jest nieuniknione. Byłoby wspaniale, jeżeli udałoby się wypracować inne rozwiązanie – zaznaczył.

– Wolałbym nie wchodzić na drogę zbrojną, ale jest to coś, co z pewnością może się zdarzyć – ocenił.

Administracja Donalda Trumpa zamierza zwrócić się w poniedziałek do Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu nałożenia embarga na ropę i dokonania częściowej blokady morskiej Korei Północnej. Projekt proponowanych przez USA sankcji przewiduje wprowadzenie zakazu na sprzedaż do Korei Północnej ropy naftowej, kondensatów, produktów z rafinowanej ropy naftowej oraz skroplonego gazu.

Ma również zakazany być import tekstyliów oraz zatrudnianie Koreańczyków w obszarach, w których kraj ten posługuje się zarobioną przez nich zagraniczną walutą „w celu wspierania zakazanego programu nuklearnego i balistycznego”.

Administracja Trumpa ma także „plan B”, jeżeli nie pomogą rezolucje ONZ, a mianowicie zamierza zakazać handlu z każdym krajem, który robi interesy z Koreą Północną.

Za rozwiązaniem dyplomatycznym opowiada się także kanclerz Niemiec Angela Merkel, która podkreślała, że dyplomacja jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z Pjongjangiem i jego programami nuklearnymi i balistycznymi, przekonując, że „rozpoczęcie w regionie nowego wyścigu zbrojeń nie byłoby w niczyim interesie”.

Źródło: Press TV

Fot. You Tube

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

106 komentarzy

106 Komentarzy

  1. www.newportucc.org

    7 listopada 2017 at 22:12

    Great post.

  2. affordable seo services in canada

    23 grudnia 2017 at 12:09

    Nonetheless, I am definitely pleased I came across

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra