Kultura i historia

Bł. o. Franciszek Drzewiecki – męczennik ze zgromadzenia orionistów

We Włoszech studiował teologię, śluby wieczyste złożył na ręce samego założyciela zgromadzenia orionistów Alojzego Orione. Po powrocie do Polski był wychowawcą i nauczycielem religii w kolegium zgromadzenia w Zduńskiej Woli. 13 września 1942 r. został zagazowany przez Niemców w zamku Hartheim w pobliżu Linzu.

Franciszek Drzewiecki przyszedł na świat 26 lutego 1908 r. w Zdunach k. Łowicza w centralnej Polsce, w głęboko religijnej rodzinie. Po szkole podstawowej podjął naukę w seminarium nauczycielskim w Łowiczu, ale wkrótce zrezygnował.

Jesienią 1922 r. rozpoczął naukę w kolegium księży orionistów w Zduńskiej Woli. Po ukończeniu liceum rozpoczął studia filozoficzne w tamtejszym seminarium. W 1931 r. wyjechał do Tortony we Włoszech, gdzie odbył nowicjat i studiował teologię. W 1934 r. złożył śluby wieczyste, a dwa lata później przyjął święcenia kapłańskie.

W 1937 r. wrócił do Polski. Był wychowawcą i nauczycielem religii w kolegium orionistów w Zduńskiej Woli. Został prefektem Krucjaty Eucharystycznej, organizował adoracje i przedstawienia religijne.

Latem 1939 r. został wysłany do parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włocławku, gdzie zastał go wybuch II wojny światowej. W ciężkich warunkach niemieckiej okupacji kontynuował działalność duszpasterską – prowadził rekolekcje, spowiadał, organizował nabożeństwa.

7 listopada Niemcy przeprowadzili w mieście masowe aresztowania księży. O. Franciszek trafił najpierw do włocławskiego więzienia gestapo, a następnie, w styczniu 1940 r., do obozu przejściowego dla duchownych w Lądzie.

Potem przebywał jeszcze w obozach w Szczeglinie oraz w Sachsenhausen, aż w grudniu 1940 r. został ostatecznie przewieziony do KL Dachau. Tam pracował w skrajnie ciężkich warunkach na plantacjach ziół. Niedożywienie i ciężka praca fizyczna doprowadziły jego organizm do stanu głębokiego wycieńczenia.

Niezdolny do dalszej pracy trafił na „listę inwalidów”. W sierpniu 1942 r. został wywieziony do zamku Hartheim w pobliżu Linzu, gdzie Niemcy poddawali więźniów pseudomedycznym eksperymentom i eutanazji. Został zamordowany 13 września 1942 r. przez zagazowanie.

O. Franciszek Drzewiecki jest jednym ze 108 męczenników II wojny światowej beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 r.

Źródło: orionisci.rel.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

156 komentarzy

156 Komentarzy

 1. resort asbestos

  6 listopada 2017 at 07:46

  Keep on working, great job!

 2. www.artjeee.nl

  15 listopada 2017 at 19:30

  It’s an remarkable post in support of all the internet users; they will obtain benefit from it I am sure.

 3. Jacques

  22 listopada 2017 at 03:44

  I also think so, perfectly pent post!

 4. Roberttic

  19 grudnia 2017 at 18:36

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra