Z kraju

Zginęli, bo byli Polakami – Ludobójstwo dokonane przez Rosjan na Polakach w latach 1937-1938

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazał się album „Zginęli, bo byli Polakami” autorstwa rosyjskiego historyka Nikołaja Iwanowa. Album różni się tym od wcześniejszych prac (opisujących dokonane od 1937 do 1938 roku przez Rosjan z pobudek etnicznych ludobójstwo na mieszkających w ZSRR Polakach), że jest to praca dwujęzyczna – tekst jest po polsku i angielsku, oraz, że zawiera dużą ilość bardzo interesujących archiwalnych fotografii.

Operacja polska trwała od sierpnia 1937 do listopada 1938. W trakcie jej trwania (i w czasie trwania wcześniejszych akcji) Rosjanie zamordowali 200.000 Polaków, i wysłali na pewną śmierć w łagrach żony zamordowanych (czyli bilans ofiar może być dwa lub więcej razy większy). Tylko dla tego, że ofiary były Polakami. W masowym mordowaniu Polaków wzięła udział NKWD, partia komunistyczna WKP(b), milicja, administracja, i młodzi działacze komunistyczni komsomolcy.

Dzieci pomordowanych Polaków też były ofiarami. Nie dopuszczono ich do edukacji i podjęcia lepszej pracy. Przez lata były skazane na nędzę. Władze odmawiały dzieciom wszelkiej wiedzy o losie ich rodziców.

Polacy byli mordowani na podstawie decyzji administracyjnej, od razu po aresztowaniu, w okolicznych lasach. By ukryć fakt zamordowania informowano, że Polacy zostali skazani na 10 lat łagru bez możliwości kontaktu. Po 10 latach administracja nie odpowiadała na pytania o los pomordowanych.

Sowieci od początku swej tyranii w Rosji dyskryminowali Polaków z pobudek etnicznych. Polacy byli najbardziej prześladowaną grupa etniczną w ZSRR. Ponieważ opierali się sowietyzacji, bolszewicy zdecydowali o ich eksterminacji. Polacy w ZSRR nie zdawali sobie sprawy, że są skazani na zagładę. Podczas gdy sowieci wymordowali 3% mieszkańców ZSRR, Polacy zostali wymordowani w 30%. Represje nie dotknęły w ZSRR właściwie tylko Żydów, nie licząc pojedynczych oprawców z NKWD i WKP(b). Za eksterminację Polaków nikt nie poniósł konsekwencji.

Jeszcze innym aspektem Operacji Polskiej było wysłanie przez sowietów polskich dzieci do sowieckich obozów koncentracyjnych dla dzieci. W obozach tych sowieci zmienili tożsamość 100.000 Polskich dzieci. W sumie sowieci zmienili tożsamość 500.000 dzieci z różnych nacji. Do dziś władze rosyjskie odmawiają ujawnienia danych dzieci, którym odebrano ich tożsamość. Dodatkowo umieszczone w obozach polskie dzieci pozbawione były elementarnej opieki i wiele z nich w cierpieniach zmarło.

Celem ludobójstwa dokonanego przez Rosjan była eksterminacja Polaków tylko dla tego, że byli Polakami. By usprawiedliwić rasistowską zbrodnie Rosjanie wymyślili, że Polacy są rzekomymi agentami działającej w ZSRR Polskiej Organizacji Wojskowej – w rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca.

Odgórnie władze ZSRR narzuciły ilość Polaków, jaka ma zostać zamordowana. Wyłapywani Polacy torturami byli zmuszani do przyznania się do win, których nie popełnili. Bardzo skutecznymi torturami okazało się: przesłuchiwanie non stop przez 48 godzin, przesłuchiwanie przez kilka dni zatrzymanych, którzy musieli stać i pozbawieni byli jedzenia i wody, umieszczanie zatrzymanych nago w zimnych celach lub w gorących i dusznych, skuwanie zatrzymanych na wiele miesięcy. Bicie i torturowanie zatrzymanych było normą.

Operacja polska stała się wzorem dla innych ludobójstw dokonywanych przez Rosjan w ZSRR. Jednak trzeba przypomnieć, że Polacy byli najbardziej udręczoną grupą narodowościową prześladowana w ZSRR. Polacy stawali się ofiarami wielokrotnie częściej niż inne nacje,

Badania nad zbrodniami Rosjan są bardzo trudne. Dziś archiwa w Rosji i na Białorusi są zamknięte a świadkowie zbrodni boją się rozmawiać z badaczami. Jest to spowodowane tym, że współczesne władze Rosji gloryfikują zbrodniarzy komunistycznych, bolszewizm i sowietów uznają za część swojej tożsamości narodowej.

Album „Zginęli, bo byli Polakami” Nikołaja Iwanowa przybliża historię Polaków w Rosji, w tym sytuację 1.200.000 Polaków znajdujących się w bolszewickiej Rosji, historię prześladowania Kościoła katolickiego, udziału Żydów w zbrodniach komunistycznych, nieudanych prób tworzenia polskojęzycznych jednostek autonomicznych w ZSRR, prześladowań Polaków w Rosji bolszewickiej oraz zniewolonej przez komunistów Ukrainie i Białorusi.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

140 komentarzy

140 Komentarzy

  1. timex look

    11 listopada 2017 at 03:48

    Highly energetic post, I loved that bit. Will there be a part 2?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra