Kościół

Kościół katolicki jedyną drogą do zbawienia. Protestantyzm drogą do zatracenia

W ostatnich latach jedną z najciekawszych form szerzenia protestantyzmu w Polsce jest inicjatywa pastora Chojeckiego, który pod banderą działalności medialnej i politycznej szerzy swoją religie. Jest to fragment szerszego zjawiska polegającego na promocji nowych ruchów religijnych nie jako inicjatyw wyznaniowych, ale jako inicjatyw świeckich, społecznych, politycznych, gospodarczych i ekologicznych. Zjawisko to wynika z procesu laicyzacji zachodu, w którym lepiej sprzedają się inicjatywy świeckie niż religijne.

 

Choć w wymiarze społecznym i politycznym promocja protestantyzmu i walka z katolicyzmem jest działaniem antypolskim, katolicyzm jest fundamentem naszej tożsamości narodowej, i nie da się wyrwać z Polaków katolicyzmu bez destrukcji naszej tożsamości narodowej, to wymiarze życia wiecznego ważniejsze jest to, że Katolicyzm jest jedyną drogą zbawienia, podczas gdy protestantyzm uniemożliwia zbawienie.

Dzieje się tak ponieważ Kościół katolicki stanowi „tradycje wiary ustanowioną przez Chrystusa i apostołów”. „Misją Kościoła jest wierne przekazanie tego, co zostało przez” Chrystusa i apostołów zapoczątkowane.

W Kościele katolickim zachowana jest sukcesja apostolska. Wybrani przez Jezusa apostołowie wybrali biskupów. Od początku Kościoła szczególnym autorytetem cieszył się biskup Rzymu, u którego biskupi z innych miast zabiegali o wykładnie wiary niezbędną do walki z heretykami.

Od samego początku biskupi traktowali Kościół katolicki jako jedyny prawdziwy, inne wspólnoty uznawane były za heretyków. Jednymi z najgroźniejszych heretyków by gnostycy twierdzący, że Jezus przekazał im tajną wiedzę.

Ojcowie Kościoła głosili, że autorytet interpretacji Pisma Świętego mają tylko ci, którzy mają sukcesje apostolską. Kwestia interpretacji Pisma Świętego wynikała z tego, że niektóre wieloznaczne zapisy Biblii można różnie interpretować.

Potrzeba zachowania sukcesji apostolskiej wynikała z potrzeby zachowania czystości wiary, a ta z potrzeby nie dopuszczenia do rozpadu wspólnoty, z powodu sprzecznych interpretacji Pisma Świętego. Ojcowie Kościoła by nie dopuścić do rozpadu wspólnoty, z powodu indywidualnych i sprzecznych ze sobą interpretacji Biblii, uznali, że jedynie Kościół ma autorytet do interpretacji Biblii.

„Duch Święty nieustannie działa w Kościele, wspierając nas w interpretacji i rozumieniu Pisma Świętego, a dokonuje tego za pośrednictwem” Tradycji. Tradycja jest bowiem starsza od Nowego Testamentu. Nowy Testament jest fragmentem Tradycji. Kanon Nowego Testamentu jest wspólny dla wszystkich chrześcijan bo Tradycja określiła co się znalazło a co się znalazło w Nowym Testamencie, w tym w Ewangeliach będących wiernym zapisem życia Jezusa.

Protestanci odrzucają Tradycje, i opierają się tylko na Biblii, w tym na ocenzurowanej wersji Starego Testamentu, z którego protestanci wyrzucili te księgi, które od początku były napisane w oryginale po grecku a nie hebrajsku – pomimo że z takich ksiąg korzystał Jezus. Bez Tradycji i apostolskiego autorytetu, można indywidualnie i subiektywnie wynaleźć na kartach Biblii cytatu uzasadniające wszelakie postawy, również szkodliwe.

Tradycja w Kościele katolickim jest nienaruszalna. Kościół katolicki może rozbudowywać i rozjaśniać ustalone tradycyjne nauczanie, ale Tradycji nie może zmienić. Władze decydowania co rozbudowywać i rozjaśniać w tradycji mają biskupi. „Tradycja i Urząd Nauczycielski Kościoła” chronią jedność Kościoła i jest „drogowskazem w interpretacji Pisma Świętego”.

Teksty Pisma Świętego można rozmaicie interpretować. Jedynie urząd nauczycielski Kościoła prawidłowo interpretuje. Dla katolików liczy się najbardziej przesłanie całego Pisma Świętego a nie wyrwanego z kontekstu cytatu.

Według protestantów Pismo Święte jest zawsze jednoznaczne, więc nie można go interpretować, tylko trzeba je odczytywać wprost, i interpretatorzy Pisma Świętego są niepotrzebni. Dwa tysiące lat doświadczeń uczy, że takie protestanckie stanowisko prowadzi do coraz to nowych herezji. Pismo Święte więc samo nie wystarcza, i literalne odczytywanie Biblii prowadzi do herezji. Protestanci eskalowali dosłowne fundamentalistyczne odczytywanie Biblii, które nie było akceptowane przez pierwszych chrześcijan.

Protestancka zasada sola scriptura, odrzucenia Tradycji i oparcia się tylko na Biblii, nie ma podstaw w samej Biblii. Dodatkowo jest fundamentalistyczna i sprzeczna z nauką. Podczas gdy katolicka Tradycja to „synteza wiary i rozumu, tradycji i nauki”.

Przez wieki, w czasie kolejnych soborów, Kościół ustalił prawdziwą katolicką interpretacje tego co naucza Pismo Święte i jakie jest nauczanie Kościoła. „Katolicyzm uznaje, że Biblia i Tradycja zawsze stanowiły integralną całość”.

Więcej informacji o nauczaniu Kościoła katolickiego można znaleźć w książce Jamesa Papandrea „Depozyt wiary. Jak Kościół katolicki zachował autentyczną doktrynę wczesnych chrześcijan” wydanej przez wydawnictwo eSPe zakonu Pijarów.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. WRWE

    2 marca 2019 at 10:25

    Kosciół Katolicki to pogański kult jakiś bożków kierowany przez lewaka Bergolio który jest za aborcja,lgbt,wynarodowieniu państw i ma poglady faszystowskie jednym słowem belzebub kieruje swoim kosciołem a barany do niego chodza zlozyć ofiara w postaci pieniądza.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra