Z kraju

Tadeusz Płużański zgorszony uległością PiS wobec Ukraińców

Pomimo piastowania funkcji szefa działu publicystyki w TVP Info Tadeusz Płużański nie kryje swojego zgorszenia uległością PiS wobec Ukraińców. Wyrazem tego jest artykuł „Płużański: Uległość polskiego rządu wobec Ukraińców zastanawia” w którym znany historyk pisze, że „mamy rażący brak symetrii w podejściu państwa polskiego do Ukrainy”.

 

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego PiS słusznie: domaga się reparacji od Niemiec, i wbrew Berlinowi przeciwstawia się instalacji islamskich imigrantów w naszym kraju, nazywa po imieniu zbrodnie Rosji dokonane na Polakach.

 

Jednak w opinii Tadeusza Płużańskiego „z Ukrainą jest zupełnie inaczej i to jest zastanawiające, dlaczego na dwóch frontach możemy być zdecydowani, a na trzecim prowadzona jest polityka zamiatania rzeczy pod dywan. Obserwujemy to zarówno w stosunku do przeszłości, jak i teraźniejszości. Wielu parlamentarzystów potrafi nazywać rzeczy po imieniu, ale główny nurt rządzący jest nurtem opływania spraw ukraińskich. Wszystko sprowadza się do tego, że nie wymagamy od Ukraińców, by nazwali swoją zbrodnię ludobójstwem, żeby przeprosili i żeby zadośćuczynili. Mamy tu całkowity impas. Jeśli chodzi o ludobójstwo dokonane na Polakach, to obecna sytuacja niestety skutkuje tym, że Ukraińcy nic nie robią sobie ze swojej przeszłości i blokują całkowicie prace ekshumacyjne”.

 

Zdaniem Tadeusza Płużańskiego „nie powinniśmy na wyrost prowadzić polityki poprawnej politycznie, nie powinniśmy ulegać przed sprzeciwem Ukrainy. Należy występować zdecydowanie, z pozycji gracza silniejszego, który może pomóc, ale który stawia twarde warunki, bo inaczej odbije się to nam czkawką. Teraz Ukraińcy wykorzystują, że są słabi, a co się stanie, gdy będą silni? Należy zaapelować o całkowitą reorientację polskiej polityki wobec Ukrainy, która może być normalna, ale pod warunkiem załatwienia kwestii przeszłościowych”.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

135 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra