Kościół

Doradca papieża: Nie możemy dłużej „osądzać ludzi” w oparciu o normy moralne

 

Jezuita i zaufany papieża o. Anthony Spadaro powiedział, że papież Franciszek stoi na stanowisku, że Kościół katolicki nie może dłużej wyznaczać norm odnośnie do całych grup ludzi.

Spadaro, wydawca włoskiego czasopisma „La Civiltà Cattolica” wypowiedział powyższe twierdzenie podczas piątkowej konferencji w Boston College, gdzie liberalni kardynałowie spotkali się z dysydenckimi teologami w celu omówienia strategii dla wprowadzenia kontrowersyjnego nauczania papieża Franciszka o małżeństwie i rodzinie we wszystkich diecezjach Stanów Zjednoczonych.

Jezuita powiedział uczestnikom tego spotkania, że Amoris Laetitia, papieska adhortacja poświęcona małżeństwu i rodzinie, uznaje, iż ludzie żyjący w „nieregularnych” sytuacjach rodzinnych, jak rozwodnicy i żyjący w ponownych związkach „mogą żyć w łasce Boga, mogą kochać i mogą również wzrastać w życiu łaską”.

– Musimy z tego wnosić, że papież zdaje sobie sprawę z tego, że nie można już więcej mówić o wyjętej kategorii osób i… absolutnie należy, aby poszła za tym praktyka integracji na każdym poziomie – stwierdził, odnosząc się do raportu sporządzonego przez National Catholic Reporter.

– Jako że stopień odpowiedzialności nie jest we wszystkich przypadkach jednakowy, konsekwencje lub skutki zasady nie muszą być zawsze takie same – dodał.

– Nie jest dłużej możliwe osądzać ludzi na podstawie nadrzędnych norm – konkludował.

Podczas obrad uczestników konferencji Spadaro wychwalał zalecenia wydane tegorocznego lata przez Konferencję Biskupów Sycylii, które upoważniają księży do udzielania Komunii rozwodnikom i osobom żyjącym w ponownych związkach bez orzeczenia o nieważności pierwszego małżeństwa (czyli żyjącym w permanentnym stanie grzechu cudzołóstwa).

– Sycylijski dokument jasno dowodzi, że w niektórych okolicznościach jeśli chodzi o rozwiedzionych i żyjących w ponownych związkach, w zależności od rozeznania spowiednika… jest możliwe udzielanie rozgrzeszenia i dopuszczenie jego bądź jej do Eucharystii – mówił Spadaro.

Konferencja w Boston College zgromadziła prałatów, teologów i ekspertów w dziedzinie prawa kanonicznego, z których wielu zajmuje stanowisko przeciwne do pierwotnego nauczania Kościoła o małżeństwie, sakramentach, sumieniu i istnieniu bezwzględnych norm moralnych. Została ona zorganizowana zaledwie w dwa tygodnie do wystosowaniu przez 60 katolickich duchownych i uczonych z całego świata listu do papieża Franciszka zatytułowanego: „Synowskie upomnienie”, w którym zwracają uwagę, iż papież „propaguje herezje”. Utrzymywali w nim, że papież Franciszek wspierał heretyczne stanowiska w odniesieniu do małżeństwa, życia moralnego i Eucharystii, które staną się pożywką dla dalszych „herezji i innych błędów” szerzących się w Kościele katolickim.

Źródło: LifeSiteNews

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

245 komentarzy

245 Komentarzy

 1. internet marketing company

  18 grudnia 2017 at 14:41

  Very good written post. It will be useful to anyone who employess it, as well as myself. Keep up the good work – i will definitely read more posts.

 2. Travel Sites

  18 grudnia 2017 at 19:27

  Keep functioning ,impressive job!

 3. Cheap Used Cars

  20 grudnia 2017 at 04:35

  Keep functioning ,remarkable job!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra