Z zagranicy

Węgry chcą rewizji układu UE-Ukraina z powodu naruszania praw mniejszości węgierskiej

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto wystąpi z inicjatywą rewizji układu o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską ze względu na nową ukraińską ustawę o oświacie, która, zdaniem Budapesztu, narusza prawa mniejszości węgierskiej w tym kraju.

– Ustawa o oświacie w sposób zasadniczy narusza układ o stowarzyszeniu zawarty między Ukrainą i Unią Europejską i dlatego w przyszły poniedziałek na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu zainicjuję rewizję układu o stowarzyszeniu Ukraina-UE.  na temat sytuacji powstałej w związku z ustawą przeprowadził rozmowy z organizacjami węgierskimi i zwierzchnikami historycznych Kościołów Zakarpacia oraz że wspólnie doszli do wniosku, iż prawo to praktycznie uniemożliwia działalność węgierskich szkół na Ukrainie, odbiera nabyte już prawo do nauki w języku ojczystym po 10. roku życia, a także łamie zobowiązania międzynarodowe Ukrainy. Nie możemy na to pozwolić. Rząd węgierski jak najsurowiej sprzeciwi się temu posunięciu. – powiedział Szijjarto agencji MTI z Użhorodu na Ukrainie. Według węgierskiego ministra nowa ustawa stwarza dla mieszkających na Ukrainie Węgrów i innych mniejszości gorszą sytuację w sferze oświaty niż ta, jaka panowała w czasach Związku Radzieckiego.

 

Nowa ustawa oświatowa przewiduje, że mniejszości narodowe mają zagwarantowane prawo do nauczania w językach ojczystych w przedszkolach państwowych i klasach początkowych. Na późniejszym etapie głównym językiem wykładowym ma być jednak ukraiński.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Wad44

  6 listopada 2017 at 10:33

  Nie trać czasu kup u nas sklep z tkaninami dziecięcymi http://tkaninydzieciece.com.pl unikalne takaniny

 2. sattamatkaji

  12 stycznia 2018 at 15:41

  We Are Here To Provide Fastest Satta Matka Results, Visit Our SattaMatkaji.mobi And Get Great Profit. We Provide Fix Satta Matka Number, Satta Matka Results, Satta, matka, sattamatka, kalyan matka , Satta Matka Results. To Get Income In Matka Live World at https://sattamatkaji.mobi/

 3. best ellipticals review

  12 marca 2018 at 16:47

  Good day! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 4. outdoor led display

  26 kwietnia 2018 at 17:18

  led Signage outdoor led display hupwjr82308

 5. cheap canada goose sale

  11 maja 2018 at 02:59

  Hello to every , for the reason that I am in fact keen of reading this webpage’s post to
  be updated daily. It consists of fastidious data.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra