Z zagranicy

Wenezuela: Zjednoczona Socjalistyczna Partia Wenezueli – PSUV triumfuje w wyborach na wojewodów

W Wenezueli bez zmian. Będący w stanie kryzysu  humanitarno- ekonomicznego kraj  zagłosował powtórnie  za tym, co  niektórzy politolodzy nazywają Socjalizmem XXI wieku. Opozycja twierdzi, że doszło do fałszerstwa wyborczego.
W  przeprowadzonych w niedzielę, 15 października  wyborach na 23 wojewodów, według danych ogłoszonych około godz. 22:00 czasu lokalnego przez  Narodową Komisję Wyborczą (CNE) w 17 województwach wygrali kandydaci popierani przez Zjednoczoną Socjalistyczną Partię Wenezueli oraz rząd Nicolasa Maduro, a tylko w 5 wygrali przedstawiciele opozycji.
Przewodnicząca Narodowej Komisji Wyborczej Tibisay Lucena ogłosiła, że na 18.094.065 uprawnionych do głosowania z tego prawa skorzystało 61,14% obywateli. Z tej liczby z kolei, 54% głosowało na  kandydatów  popieranych przez  PSUV oraz rząd Nicolasa Maduro i 44% głosujących oddało swoje  glosy na kandydatów opozycji skupionej w MUD- Związek Partii Demokratycznych..

Tak wielka przegrana opozycji komentowana jest jako fałszerstwo wyborcze. Brane jest pod uwagę również to, że w początkowej fazie kampanii wyborczej, partie opozycyjne skupione w MUD, brały pod uwagę wstrzymanie się od uczestnictwa w wyborach co mogło wpłynąć niekorzystnie na frekwencję zwolenników opozycji.

Kandydaci strony rządowej z kolei, zaopatrzeni  przez rząd w środki finansowe, w ostatnich dniach przed wyborami rozdawali za niewielką opłatą, a nawet i za darmo –  paczki z jedzeniem, telewizory oraz talony na samochody. Do takiej sytuacji doszło na przykład – jak twierdzi pokonany kandydat opozycji Jose Manuel Olvares, w nadmorskim województwie Vargas położonym na północy kraju, o 40 minut jazdy od stołecznego Caracas, gdzie kandydujący na wojewodę i triumfujący już po raz trzeci gen. Garcia Caineiro miał uciekać się do tego typu perswazji wyborczej.
Oprócz opinii o sfałszowaniu wyborów, słychać też głosy podkreślające  niską kulturę polityczną samych Wenezuelczykow. – W taki oto sposób ludzie  sprzedają siebie i  kraj za worek z jedzeniem – powiedział jeden z moich rozmówców tuż po ogłoszeniu wyników. – Ludzie są ślepi i z trzecioświatową mentalnością. Przyzwyczajeni do życia w mizerii i zbierania resztek z pańskiego stołu. Nie rozumiem tych ludzi tak przekupnych, tak biednych mentalnie… – stwierdził mój rozmówca, określający się jako opozycjonista, a chcący zachować anonimowość.

Warto podkreślić, że w dniu 5 października Konferencja Episkopatu Wenezueli –CEV , wystosowała komunikat zachęcający do masowego głosowania  w wyborach  podkreślając, że w ten sposób można pokojowo i demokratycznie wpłynąć na zmiany polityczne w tym żyjącym w stanie kryzysu i wojny domowej latynoskim kraju. Kadencja wojewody trwa w Wenezueli 5 lat.

Po ogłoszeniu wyników wyborów ulice są puste, ludzie przebywają w domach komentując wypadki dnia na forach społecznościowych. Nie słychać nawet tak popularnych w tego typu sytuacjach tłuczenia sztućcami w puste garnki w otwartych oknach. Wydawać by się mogło, że w Wenezueli bez zmian…

Tylko prezydent Maduro, szkolony politycznie na Kubie, były kierowca autobusu, napisał na swoim profilu na Twitterze: „Z naszego Punktu Dowodzenia Sztabu Prezydenckiego nadzorowaliśmy przebieg procesu wyborczego. Dziś głosowaliśmy za Ojczyznę”. Obserwujący wpisy prezydenta Maduro, Daniel Samper napisał: „ Nadzorowaliście jak ukraść wybory?”. Jak na razie wpis ten  pozostaje bez odpowiedzi.

JUSTYNA ZUŃ-DALLOUL, specjalna korespondentka w Wenezueli

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

113 komentarzy

113 Komentarzy

 1. creativematrix.it

  9 listopada 2017 at 18:29

  Touche. Solid arguments. Keep up the good spirit.

 2. Callie Grandison

  17 grudnia 2017 at 22:53

  Keep on working, great job!|

 3. Hugo Corrao

  23 grudnia 2017 at 23:16

  Keep on working, great job!|

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra