Z zagranicy

Polacy największą grupą imigrantów za pracą na Zachodzie

W oparciu o oficjalne dane portfolio.hu wyliczył, że 3,7 mln Polaków, Węgrów, Rumunów, Czechów i Słowaków mieszka w pięciu najbardziej popularnych krajach Europy Zachodniej. To dane oficjalne, rzeczywiste liczby imigrantów za pracą są zdecydowanie większe. Na przykład liczbę Rumunów, którzy opuścili swoją ojczyznę w poszukiwaniu lepszego życia szacuje się nawet na 3 miliony. Przez to cały region Europy Środkowo-Wschodniej zmaga się z problemem braku rąk do pracy.
Obecnie w Europie Zachodniej mieszka co najmniej 600 tys. Węgrów. Exodus za pracą nie jest jednak, jak się okazuje jedynie węgierskim problemem. Według różnych szacunków liczba osób, które opuściły Europę Środkowo-Wschodnią w poszukiwaniu pracy i lepszego życia, sięga aż 5 milionów. Co więcej ci imigranci to w większości świetnie wykwalifikowani, ciężko pracujący i młodzi lub średnim wieku specjaliści w swoich dziedzinach. Efekt – cały region zmaga się z niedoborami kadr oraz spadkiem dzietności.

Portfolio.hu przebadał pięć najpopularniejszych wśród Węgrów krajów: Wielką Brytanię, Niemcy, Austrię, Szwecję i Irlandię. Zgodnie z oficjalnymi danymi tylko w tych pięciu państwach pracuje 3,7 mln Węgrów, Polaków, Czechów, Słowaków i Rumunów. Z nich największą, gdyż 2-milionową grupę stanowią Polacy. Na drugim miejscu pod tym względem plasują się Rumuni, których obecnie jest około 1 miliona.

Jak zauważają specjaliści, oficjalne dane mogą być jednak mylące. Oficjalne statystyki brytyjskie mówią, że mieszka i pracuje w tym kraju jedynie 91 tys. Węgrów, co najmniej 900 tys. Polaków, 300 tys. Rumunów, 50 tys. Czechów i 100 tys. Słowaków. Jednakże według portfolio.hu rzeczywista liczba pracujących na Wyspach Węgrów jest zdecydowanie większa i sięga 250 tysięcy. Podobne dysproporcje podaje się w przypadku pozostałych narodowości.
Z szacunków rumuńskich wynika, że kraj ten stracił już łącznie 8 mln osób w wieku produkcyjnym. Natomiast do końca 2015 roku wyjechało do Wielkiej Brytanii łącznie 12 proc. zdolnych do pracy Polaków.

Zapytani o motywację wyjazdu imigranci wymieniają wyższe wynagrodzenie i większe szanse na zatrudnienie. Od chwili, kiedy wynagrodzenia w regionie zaczęły się podnosić, imigracja zaczęła wyhamowywać.

Z badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską wynika, że coraz więcej firm narzeka na brak wykwalifikowanej siły roboczej. W najgorszej sytuacji pod tym względem okazują się być Węgry, ponieważ to właśnie w tym kraju odnotowuje się największy niedobór pracowników.

Rządy starają się wprawdzie tym problemom zaradzić, na razie jednak bezskutecznie. Polski rząd zamiast sprowadzić Polaków z powrotem do Polski, sprowadza Ukraińców.

Źródło: dailynewshungary, portfolio.hu

Fot. pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

  1. How to

    6 listopada 2017 at 21:32

    google bring me here. Cheers!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra