W kinach „Pierwszy śnieg” amerykańska wersja norweskiego kryminału, z aborcją w tle

Bardzo lobię skandynawskie filmy kryminalne. Moim zdaniem mają one niepowtarzalny klimat. Są depresyjne, ponure, ukazują beznadziejne życie bohaterów, zmagających się z alkoholizmem i smutkiem, pośród lodowej pustyni i szalejących sztormów. Równocześnie lobie też radosne i kolorowe, pełne akcji oraz optymizmu kino amerykańskie. Niestety próby adaptowania przez amerykanów skandynawskiej popkultury nie są najlepszym pomysłem. Amerykanie swoim optymizmem ewidentnie niszczą skandynawski depresyjny i mroczny klimat.

 

Tak też się stało z amerykańską ekranizacją norweskiej powieści kryminalnej „Pierwszy śnieg”, a przynajmniej tak mi się wydaje, bo powieści nie czytałem. Akcja filmu opartego na kryminale autorstwa Jo Nesbø rozgrywa się w Norwegi w zimie. Amerykańskie wykorzenienie z realiów europejskiej północy widać między innymi w tym, że bohater przez cały film, biega w zamieci w rozpiętej cienkiej kurtce, lub śpi zamroczony alkoholem w ośnieżonym parku, zapewne tak Amerykanie, ze słonecznej Kalifornia, wyobrażają sobie realia zimy w kraju leżącym blisko bieguna północnego.

 

Pomimo wszystko „Pierwszy śnieg” ogląda się z przyjemnością. Akcja filmu jest wartka, scenariusz jasny, a intryga wciąga. W filmie główny bohater policjant alkoholik zostaje wyzwany na pojedynek przez seryjnego zabójce, który zabija kobiety, które przeprowadziły aborcje – jak podejrzewam książka mogła mieć o wiele bardziej polityczne, pro aborcyjne, przesłanie niż w film. Podobnie wyciszony jest przez amerykanów wątek demoralizacji klasy rządzącej. W ekranizacji motywy mordercy nie są jakoś podkreślone, widz skupia się na klasycznym schemacie konfliktu dobrego policjanta ze złym psychopatą.

 

„Pierwszy śnieg” można obejrzeć w kinach w całej Polsce, w tym i w warszawskim kinie Kinoteka. W filmie ukazany jest klasycznie amerykańskim (pochodzący z freudyzmu) motyw traumy z dzieciństwa, powodującej zaburzenia w dorosłym życiu. Prócz tajemnicy tego kto jest seryjnym zabójcą, widzowie krok po kroku poznają też tajemnice skrywane przez policjantów. Spektakularne zbrodnie popełniane przez seryjnego zabójce, ukazane niezwykle realistycznie, zapewnią miłośnikom krwawych kryminałów dużo satysfakcji. Emocje podkręcają nie tylko zbrodnie seryjnego zabójcy na kobietach, ale też to, że osacza on policjantów i ich morduje.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

28 komentarzy

28 Komentarzy

  1. phones allow

    10 listopada 2017 at 16:55

    I’d like to find out more? I’d like to find out some additional information.

  2. 383 boss starting specialist needs situated on one explore.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra