Szpiegostwo w sieci kwitnie w najlepsze

0
0
0
/

Bezpieczeństwo Polski w cyberprzestrzeni znajduje się na dramatycznie niskim poziomie - alarmują uczestniczący w poświęconej temu zagadnieniu debacie eksperci. Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli, poprzedziło mającą wkrótce nastąpić kontrolę spójności systemu działania organizacji państwowych w tym zakresie.

 

- Obywatel, który robi zakupy w Internecie, oczekuje od państwa, że zapewni mu ochronę. Tymczasem w Polsce są dziś w tym temacie białe plamy. Jest miejsce na oszustwa i działalność szpiegowską, także ze strony korporacji - zauważył przedstawiciel resortu obrony narodowej, dodając, że państwo musi jak najszybciej zacząć organizować działania wokół cyberprzestrzeni, by skutecznie zapobiegać tego typu przypadkom. To właśnie jego resort zostanie poddany kontroli, obok ministerstw: Administracji i Cyfryzacji i Spraw Wewnętrznych.

 

Kontrolerzy pojawią się także w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i Komendzie Głównej Policji. NIK zbada aktywność tych instytucji od 2008 r., ale najmocniej przyjrzy się ostatnim 24 miesiącom. Zdaniem ekspertów wiele problemów Polski powiązanych jest z dynamiką nadrabiania przez nasz kraj zaległości cywilizacyjnych. Tak jest właśnie w przypadku bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. 

 

Eksperci byli zgodni, że zapewnienie Polsce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni wymaga współpracy państwa z prywatnymi firmami, dysponującymi krytycznymi dla tego celu zasobami. Czego możemy w tej sytuacji wymagać od publicznych instytucji? - Może przynajmniej tego, by wdrożyły podstawowy dziś dokument, czyli Politykę Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej - zaproponował Marek Bieńkowski, dyrektor Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Najwyższej Izby Kontroli. Podkreślał, że jeśli tego dokumentu nie jest w stanie od roku wdrożyć administracja państwowa - a takie sygnały docierają do Izby - to trudno oczekiwać, że zastosują się do niego podmioty prywatne.

 

Także prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podkreślił potrzebę współpracy na rzecz bezpieczeństwa Polski między stroną publiczną a prywatną. - Zdajemy sobie też sprawę, że wielkimi krokami zbliża się dyrektywa UE dotycząca bezpieczeństwa w sieci. W jej konsekwencji trzeba będzie zmienić część przepisów, a wiele nowych przyjąć. To dobry moment, żeby sprawdzić, na jakim etapie przygotowań do tej wielkiej zmiany jest nasz kraj. I również temu będzie służyła nasza kontrola - stwierdził.

 

Problemem może się jednak okazać egzekwowanie wspomnianej Polityki Ochrony Cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapanowanie nad sektorem prywatnym jeśli chodzi o przechowywanie i zabezpieczanie informacji niejawnych.

 

Karolina Maria Koter

 

Fot. Internet.gadzetomania.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną