Kościół

Dziś Jezus pyta nas, czy my również możemy się pochwalić taką pomysłowością i determinacją w troszczeniu się o to, co dla nas najważniejsze

Medytacje ewangeliczne z dnia 10 listopada

Piątek (Łk 16,1-8)
„Jezus powiedział do swoich uczniów: Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek. Przywołał go do siebie i rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządu, bo już nie będziesz mógł być rządcą. Na to rządca rzekł sam do siebie: Co ja pocznę, skoro mój pan pozbawia mię zarządu? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: Ile jesteś winien mojemu panu? Ten odpowiedział: Sto beczek oliwy. On mu rzekł: Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt. Następnie pytał drugiego: A ty ile jesteś winien? Ten odrzekł: Sto korcy pszenicy. Mówi mu: Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt. Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.”

 

Synowie tego świata są mocno zaangażowani w troszczenie się o swoje sprawy i dobra. W przypowieści spotykamy się z rządcą, który okradał swego pana , a  kiedy zrozumiał, że może zostać usunięty ze stanowiska postanowił sfałszować dokumenty pomniejszając długi dłużników, by w ten sposób cieszyć się później  ich przychylnością. Zarządca ten wykazał się tu bardzo dużym zaangażowaniem , sprytem,  pomysłowością i zdeterminowaniem. Dziś także nie brakuje ludzi, którzy za wszelką cenę próbują zawsze siebie uchronić. Czasem stosują nawet niezwykłe metody, by ten cel osiągnąć. Dziś Jezus pyta nas, czy my również możemy się pochwalić taką pomysłowością i determinacją w  troszczeniu się o to, co dla nas najważniejsze. Czy równie gorliwie troszczymy  się o Boże sprawy , o nasze zbawienie, o ludzi, których na naszej drodze postawił Bóg? Jezus zachęca nas w tej przypowieści, żebyśmy tego właśnie uczyli od synów tego świata. Ogromnego zaangażowania.

 

Barbara Gabryś

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

73 komentarze

73 Komentarzy

  1. Soroka

    12 listopada 2017 at 10:10

    Pan Jezus w tym fragmencie Ewangelii uczy nas, abyśmy zarządzaniem dobrami tego świata naprowadzali ludzi do Boga.

  2. Zło, to Soroka

    12 listopada 2017 at 11:40

    Putin w tym fragmencie Ewangelii uczy nas, abyśmy zarządzaniem dobrami tego świata naprowadzali ludzi do Putina.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra