Z zagranicy

23 kraje UE w tym Polska stworzyły sojusz wojskowy

Spośród 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej 23 podpisały porozumienie, któremu z całą mocą sprzeciwiała się Wielka Brytania, ustanawiające nowy sojusz wojskowy – Porozumienie o Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO). Uroczyste podpisanie deklaracji nastąpiło w poniedziałek podczas wspólnego spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony.

– Dla nas najważniejsze jest to, aby PESCO (stała współpraca strukturalna) gwarantowało wsparcie wschodniej flanki w niemniejszym stopniu, jak działania na innych kierunkach, w tym południowej flance UE i NATO. Kwestia wschodniej flanki jest dla nas niesłychanie ważna – powiedział w Brukseli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
W dołączonym do notyfikacji liście przedstawicielom wszystkich państw członkowskich oraz Wysokiej Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, strona polska poinformowała, że będzie uczestniczyła w PESCO wyłącznie po spełnieniu następujących warunków: działania PESCO będą realizowane na równi wobec wszystkich wyzwań, w tym dotyczących obrony flanki wschodniej; wspierany będzie taki rozwój narodowych przemysłów obronnych, który zapewni ich konkurencyjność, innowacyjność i równowagę, w odniesieniu do wszystkich państw i przedsiębiorstw; w ramach PESCO nie będą tworzone struktury równoległe i konkurencyjne do NATO, a wszelkie podejmowane inicjatywy będą stanowić uzupełnienie zdolności Sojuszu.
– Polska przystępując do PESCO uwarunkowała to konkretnymi decyzjami, które powinny być realizowane przez PESCO. Zawarte zostało to w liście, który został przekazany zarówno pani Mogherinii, jak i wszystkim członkom UE, którzy sygnowali notyfikację wejścia Polski do PESCO – mówił Macierewicz. Jak podkreślał szef MON, dla strony polskiej niesłychanie istotną kwestią jest sprawa przemysłu obronnego. – PESCO nie może służyć dążeniu do zmonopolizowania przez jedną stronę zdolności obronnych – stwierdził.
W liście – jak zaznaczył minister Macierewicz – podkreślona jest jeszcze sprawa związana z tym, aby nie tworzyć równoległej struktury militarnej, obronnej do struktury NATO. – Nie stać nas na to, aby równolegle finansować dwie struktury, jednej w ramach NATO, drugiej w ramach UE. (…) Od tych warunków uzależniamy naszą współpracę i naszą obecność w PESCO. To nie jest tak, że to są sugestie i pewnego rodzaju życzenia, czy punkty widzenia. Będziemy monitorowali wszystkie działania PESCO i będziemy w nich uczestniczyli albo nie, w zależności od tego, czy będą one realizowały te warunki, które w tym liście przywołaliśmy – tłumaczył Macierewicz.
Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.
-To bez wątpienia historyczny moment dla obronności europejskiej. 23 państwa członkowskie angażujące swoje możliwości i podejmujące kroki operacyjne to coś wielkiego – mówiła tuż po złożeniu podpisów przez ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.
Do PESCO nie zdecydowały się wejść wspomniana już Wielka Brytania, która zresztą opuszcza Unię Europejską, Dania, Irlandia, Portugalia i Malta. W ostatniej chwili do paktu dołączyła niebędąca członkiem NATO Austria.
Jak podkreślają twórcy nowego sojuszu wojskowego, w przeciwieństwie do wysiłków czynionych w przeszłości, PESCO nie jest wymierzone w NATO i dowodzące nim Stany Zjednoczone. Bardziej widzą go jako odpowiedź na zapędy mocarstwowe Rosji i jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie, o zajęciu Krymu nie wspominając. – To jest zobowiązanie dla krajów, aby lepiej ze sobą współpracowały – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. – Jego powstanie nastąpiło w okresie znaczących napięć – dodał, odnosząc się do Rosji. Otwartą kwestią pozostaje to, czy PESCO nie będzie stanowiło wstępu do stworzenia w dalekiej przyszłości ponadnarodowej, unijnej armii.
W poniedziałek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbyło się w Brukseli. Podczas spotkania szefowe resortów obrony rozmawiali m.in. na temat współpracy państw V4. Odbyła się też sesja, podczas której omówiona została dotychczasowa współpraca pomiędzy UE i NATO oraz propozycje jej wzmocnienia. W sesjach uczestniczyli także ministrowie spraw zagranicznych.
Źródło: MON, Press TV
Fot. mjr Robert Siemaszko

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Slawomir Tomasz Roch

  14 listopada 2017 at 11:35

  Mam przeczucie, ze wystapienie Polski do PESCO to majpowazniejszy blad wspolczesnej Polski! Mamy NATO i absolutnie nie powinnismy amgazowac sie w ten uklad zepsutej i egoistycznej Europy, ktora zfradzila nas juz wielokrotnie. Osadzac nie wolno ale myslec i owszem tak. Z Panem Bogiem

  • JANINA

   14 listopada 2017 at 19:35

   HISTORIA LUBI SIĘ POWTARZAĆ…..DOBRZE MYŚLISZ…..BROŃ BĘDĄ PRODUKOWAĆ W JEDNYM KRAJU, ALBO CZĘŚĆ TEJ BRONI, DRUGĄ W INNYM, I AMUNICJĘ TEŻ W INNYM …..GENIALNE PRAWDA ? ABSURD, GONI ABSURD…..A GŁÓWNY PSYCHIATRA POLSKI GDZIEŚ WYBYŁ ….A ŚWIRY PO POLSCE I EUROPIE LATAJĄ !

   • pola kowalska

    17 listopada 2017 at 17:15

    Historia nam MOWI ZE ZNOW NAS WP*****I w NASTEPNA NIEWOLE ZACZNIE SIE CZIPOWANIE i SZCZEPIENA WSZYSTKICH NARODOW BY SIE NIE POLACZYLY i KU****Y ZYDOWSKIE nie WYWIESZONO NA LATARNIACH

 2. R...

  14 listopada 2017 at 12:01

  Czyli gwarancje już mamy podpisane. Powtórka z końcówki lat trzydziestych?

 3. Slawomir Tomasz Roch

  14 listopada 2017 at 12:09

  Na milosc Boska ludzie na naszych oczach odbudowuje sie tzw. Panstwa Centrale przeciwko Rosji! Jeszcze do tego Wielka Brytania dala dyla! Teraz wystarczy w czasie kilka zgrzytow z USA i jestesmy calkowicie ugotowani w niemiecko – francuskim sosie. To nie bedzie zreszta trudne, gdyz w dwoch ukladach wojskowych nie da sie trwac! Kukaly juz jaskolki ze do dupy spolki! Ludzie na naszych oczach rozpada sie NATO! To poczatek konca i piekla na ziemi! Mamy gender! Mamy Panstwa Centrale przeciw Rosji, Wielka Brytania daje dyla, a zdradzone Stany Zjednoczone lada moment, odcinaja sie od Europy, pod pretekstem oszczednosci! I rezultacie w krotkim czasie mamy III wojne swiatowa! Na mily Bog jesli do tego przyjdzie, ludzie to bedzie pieklo jakiego ziemia nie widziala jeszcze nigdy. Niech nas Bog ma w swojej opiece!

  • pola kowalska

   17 listopada 2017 at 17:50

   Chyba cie poj*****O Na naszych OCZACH LIKWIDUJA NAROD POLSKI a barany klaszcza z radosci.Z JEDNEJ NIEWOLI wpychaja nas W JESZCZE GORSZA NIEWOLE NWO ZYDOSTWO przejmuje wszystkie ZAKLADY POLSKIE MORIS czyli byles wolnym to masz teraz pare groszy oddaj 100krotnie i masz niewole ty i NASTEPNE POKOLENIA

 4. Slawomir Tomasz Roch

  14 listopada 2017 at 14:18

  Narodowcy, patrioci, rodacy oddajemy hold Zolnierzom Wykletym, rozplywamy sie z pieniami nad bohaterami, jak rtm. Witold Pilecki, jak gen. Emil Fieldorf Nil, gen. Ryszard Kuklinski, a Oni walczyli o Polske niepodlegla, o Polske w sojuszu z NATO, czy cos takiego co mialoby byc uczciwe. Dzis wydaje sie wlasnie obserwujemy to, ukryty poczatek rozpadu NATO, czy tego nie widzicie, milczycie?! Nie obchodzi Was to?! Czy znowu mamy sie obudzic z obiema rekoma w nocniku?!

 5. Zmierzamy w złym kierunku...

  14 listopada 2017 at 18:35

  – nie wstępować, bo tworzy to strukturę równoległą do NATO (do tego słabą i o zerowej wiarygodności)
  – nie wstępować, bo Niemcy z Francją będą mogły wyłączyć polski przemysł zbrojeniowy.
   
  Wniosek nawiedzonego rusofoba Maciorewicza – wstępujemy, podpisujemy. Jedynie wysłał nic nie znaczący list do płaczki Mogherini.

 6. Soroka

  14 listopada 2017 at 19:35

  No to mamy sojusz sojuszem pobijany!

 7. Alex Wolf

  14 listopada 2017 at 19:58

  Tworzenia satanistycznego NWO ciąg dalszy, taki sojusz będzie służył głównie do tłumienia buntów miejscowej ludności, żydostwo dobrze wie co robi.

 8. wojS

  15 listopada 2017 at 10:37

  plan komunisty włoskiego Altierego Spinellego zaczyna się dopinać- Unia będzie mieć teraz aparat przymusu w postaci wojsk, czyli Unia będzie mogła stosować terror (wprowadzać siłą wartości europejskie) w stosunku do niepokornych; L. Kaczyński popełnił błąd podpisując Traktat Lizboński (utworzenie państwa UE ), a PiS dalej tkwi w tym błędzie i przyklaskuje powołaniu armii unijnej – z g r o z a .

 9. pola kowalska

  16 listopada 2017 at 09:46

  CO k****A zrobi PIS wpusci obcych zolnierzy do POLSKI to lecenie w CH***A MOSSAD USA CZECZENI TATARY KRYMSCY UKRAINCY 3MIL i SETKI TYSIECY NOWYCH ZYDOW Z IZRAELA w POLSCE nie liczac zydow globalistow z USA

 10. pola kowalska

  17 listopada 2017 at 17:17

  Czy cos sie zmienilo NIE te wytyczne sa takie same jak za PO podmianka tylko swinie sie zmieniaja do koryta

 11. youtube network

  20 listopada 2017 at 17:29

  Będziemy monitorowali wszystkie działania PESCO i będziemy w nich uczestniczyli albo nie, w zależności od tego, czy będą one realizowały te warunki, które w tym liście przywołaliśmy – tłumaczył Macierewicz.

  • Tomasz

   21 listopada 2017 at 00:09

   Pan Macierewicz popełnił błąd podpisując dokument o Armii czerwonej Europejskiej ramienia zbrojnego Europejskiego Związku Republik Socjalistycznych .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra