Z kraju

Dr Lucyna Kulińska: Obrońcom Birczy należy się najwyższy szacunek i cześć

„Obrońcom Birczy należy się najwyższy szacunek i cześć, szczególnie tym co oddali w jej obronie swoje młode życie, a kłanianie się przed kłamcami typu Wiatrowicz i jego szajka obrońców UPA to jakieś nieporozumienie!” napisała znana badaczka dziejów Kresów II RP dr Lucyna Kulińska na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. Tymi słowami skomentowała wpis dr. hab.  Andrzeja Zapałowskiego zawierający opis „Ataku na Birczę w zeznaniach jednego z dowódców sotni”.

„Publikuję fragment protokołu przesłuchania (i jednocześnie oskarżenia) Włodzimierza Szczygielskiego „Burłaka” jednego z dowódców sotni UPA ze zbiorów IPN w Rzeszowie (posiadam poświadczone kopie)” napisał Zapałowski.

Cytat na dole strony : „…W dniu 6-7 stycznia 1946 r. na polecenie „Konyka” wspólnie z sotnią „Hromenki”, „Łastiwki” i „Jara” dokonał napadu zbrojnego na miasteczko Bircza pow. Przemyśl, który to napad miał na celu zlikwidowanie placówki WP, UB i MO, spalić miasto, jak również wystrzelać cywilną ludność, która rzekomo współpracowała z WP i UB na niekorzyść UPA. Szczygielski razem ze swoją sotnią uderzył na miasto od strony wschodniej, dając rozkaz strzelać swoim ludziom do żołnierzy WP i nacierać na nich, skutkiem czego wywiązała się 3-godzinna strzelanina, w czasie której wystrzelił do żołnierzy WP około 90 sztuk naboi, z posiadanego wówczas automatu PPS. Skutkiem czego zabitych zostało kilkudziesięciu żołnierzy WP. Poczem wycofując się Szczygielski dał rozkaz spalić około 10 zabudowań, skutkiem czego w płomieniach poniosło śmierć kilka osób oraz zabrać z bunkrów wojskowych mundury i inne rzeczy, a następnie ze zebranym łupem wycofał się do Grąziowej, nie osiągając zamierzonego celu, gdyż uniemożliwił go silny kontratak ze strony WP…”

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

27 komentarzy

27 Komentarzy

 1. Leszek

  14 listopada 2017 at 19:00

  Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Birczy!
  Żądamy w publicznego i personalnego wyjaśnienie sprawy podmiany tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 2. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:10

  Imigranci z krajów islamskich już są w Polsce. Te dane przerażają.

 3. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:12

  To nie my, to Żydzi i ubecy.

 4. wolna-polska.pl

  14 listopada 2017 at 19:17

  Syjonizm jako „broń masowego rażenia”

 5. Kicia

  14 listopada 2017 at 21:28

  Miałam wielką przyjemność osobiście poznać panią Lucynę w lipcu w Częstochowie. Czytałam jej niesamowite,,Dzieci Kresów,,

  • LSED

   15 listopada 2017 at 01:00

   Wszystkie prace naukowe Pani Kulińskiej są godne polecenia.

 6. Slawomir Tomasz Roch

  15 listopada 2017 at 09:37

  Znakomita relacja – dokument przytoczona przez dr Lucyne Kulinska z Krakowa. I to dzialo sie dwa lata po wyzwoleniu tych terenow od hitlerowskich bestii! Jak widac Ukraincy smialo poczynali sobie na Podkarpaciu i Ziemi Przemyskiej. Gdzie podzieli sie w tych dniach potepiacze Operacji „Wisla”, ktora przywrocila na tych ziemiach trwaly pokoj po osmiu latach krwawej wojny?! Gdzie jestes Panie Tyma i inni?!

 7. Soroka

  15 listopada 2017 at 09:59

  Cóż to byli za niepodległościowcy wy ruskie hieny, którzy zaciągali się do szwadronów śmierci ruskiego okupanta. Jak dostali rozkaz strzelania do prawdziwych niepodległościowców, to by odmówili?
  Ruska swołocz nie ma wstydu!!!

  • Czaruś

   15 listopada 2017 at 12:55

   Soroka, ucz się prawdziwej historii! To amerykanie i anglicy (celowo małe a) oddali nas ruskim! Zapamiętaj to, idioto!!!

 8. Soplica

  15 listopada 2017 at 11:16

  @Soroka – zamilcz waść i wstydu oszczędź. Można palnąć głupotę ale brnąć z premedytacją to już nawet określenia brakuje.

 9. Winicjusz

  15 listopada 2017 at 14:16

  Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Birczy. Brawa dla Pani dr Lucyny Kulińskiej. Chwała obrońcom Birczy, którzy bronili ludności cywilnej przed wykolejeńcami z ludobójczej UPA.

 10. Danka

  15 listopada 2017 at 14:43

  Ten Soroka to głupek?.

  • Soroka

   15 listopada 2017 at 16:22

   Danka to też ruska suczka? Myślałem że nie.

 11. Kazik

  15 listopada 2017 at 14:49

  Ten, kto podjął decyzję o zmianie tablic jest wrogiem Polski i Polaków.
  Hańba.PIS sprowadził do kraju ok. 2 miliona Ukraińców,prowadzi haniebną politykę wobec Ukrainy.Dla Dudy Ukraina też jest ważniejsza niż Polska.
  Duda to się już nigdy nie uda.

 12. pola kowalska

  16 listopada 2017 at 09:17

  Zydom to nie pasuje gdyz wszystko co robja jest sklucaniem roznych PANSTW a te parchy jak zwykle stoja w cieniu AJC Loze i ine poza rzadowe by mogli porzadnie mieszac i wprowadzac ZYDOWSKI KOMUNIZM pod nazwa LEWICY DEMOkracji WOLNOSCI bez narodowi bez plciowi i bez jaj To ich zadanie ZLIKWIDOWAC PANSTWO POLSKIE przez szarancze zydowska

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra