Z kraju

Potężna akcja CBA: 74 osoby zatrzymane i 1000 zarzutów ws. 1,63 miliarda złotych strat SK Banku

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Katowicach prowadzi powierzone śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, w sprawie nadużycia zaufania przez władze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, prowadzenia ksiąg rachunkowych ww. banku wbrew przepisom ustawy o rachunkowości i podawania w tych księgach nierzetelnych danych oraz zatajenia prawdziwych i podania nieprawdziwych informacji NBP.
Największym wątkiem śledztwa objęte są okoliczności związane z udzielaniem przez Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) kilku dziesiątek kredytów dla powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych z branży deweloperskiej. Kredyty nie zostały spłacone.

Wśród zatrzymanych w akcji CBA 74 osób są byli członkowie zarządu i pracownicy SK Banku oraz biznesmeni i przedstawiciele firm z branży deweloperskiej.

Do zatrzymań doszło m.in. w Warszawie, Wołominie, Ząbkach, Radzyminie, Pruszkowie, Zielonce, Tłuszczu, Legionowie, Nasielsku, Kobyłce, Markach, Legionowie, Raszynie, Piasecznie i w woj. podkarpackim i lubelskim.

Działalność przestępcza tej zatrzymanej dziś grupy doprowadziła do wyrządzenia w majątku Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) szkody wielkiej wartości. Na dziś zatrzymanym przez CBA pracownikom banku, szefom powiązanych ze sobą spółek zarzuca się działanie na szkodę Banku na kwotę ponad 1 miliard 638 milionów złotych.

Zatrzymanym przez CBA zostanie postawionych w prokuraturze ponad 1000 zarzutów.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Zabezpieczana jest dokumentacja, która może zostać w późniejszym czasie wykorzystana w prowadzonym postępowaniu karnym. Celem przeszukań jest także zabezpieczenie składników majątkowych na poczet przyszłych kar i grzywien lub mogących być wykorzystane jako zwrot mienia utraconego przez Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie.

W lutym br. funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób związanych z dokonaniem wyłudzenia ponad 104 milionów zł z SK Banku w Wołominie. Wśród zatrzymanych są m.in. przedsiębiorcy i rzeczoznawcy majątkowi, którzy wyceniali nieruchomości będące zabezpieczeniem udzielanych kredytów. Wg ustaleń śledczych z Delegatury CBA w Katowicach i Prokuratury Regionalnej w Warszawie faktyczna wartość nieruchomości, na których ustanowiono hipoteki mające stanowić zabezpieczenie kredytów SK Banku, była znacząco niższa od wartości podawanych w operatach szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych. W ten sposób dwie spółki uzyskały ze Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank) w latach 2011 – 2014 dziewięć kredytów w łącznej kwocie ponad 104 mln zł. Spółki po otrzymaniu kredytów nie spłaciły ich, a pieniądze zostały wyprowadzone, wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem opisanym w umowach kredytowych.

Już wcześniej, pod koniec września ub.r., funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 13 osób związanych z dokonywaniem oszustw i wyłudzeniem 100 milionów zł z SK Banku w Wołominie oraz z Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Wśród zatrzymanych przez CBA byli b. prezes i b. wiceprezes Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Zatrzymanym 13 osobom w sumie postawiono ponad 100 zarzutów.

Jeszcze w maju 2016 roku agenci CBA w ramach śledztwa, weszli do siedziby SK Bank w Wołominie (Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie), do miejsc zamieszkania osób sprawujących funkcje kierownicze banku w czasie objętym śledztwem, w tym do prezesa i członków zarządu oraz do kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych z grupy kapitałowej działającej w branży deweloperskiej przeprowadzając szereg czynności procesowych.
Śledztwo Prokuratura Regionalna w Warszawie powierzyła w całości do prowadzenia Delegaturze CBA w Katowicach w kwietniu 2016. Do tego postępowania dołączono również wątek dotyczący nadużycia zaufania i działania na szkodę Banku Spółdzielczego w Nadarzynie. Działania CBA i prokuratury są związane także z zawiadomieniem przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego po kontroli dotyczącej SK Banku w Wołominie.

Straty banku oceniane są na ok. 2,7 mld zł brutto.

Źródło: CBA

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. Danka

  14 listopada 2017 at 21:09

  Nawet rzeczoznawcy majatkowi maja prycze? Cuda nie zwidy? A jak w grodzie Kraka? Am rzeczoznawcy ustalili, ze Legionisci zdewastowali swoja wlasnosc ciezkim sprzetem, bo rozpekly sie sciany nosne.Co to za nadzor budowlany pozwolil na ciezki sprzet pare metrow od zabytku najwyzszej klasy, tak bardzo lakomy kasek dla miedzynarodowki.?

 2. klioes vel pislamista

  14 listopada 2017 at 22:02

  Wyrok Korwina

  PiSuar spór wiódł z Platformerem,
  Co „Nowoczesnym” był: „Prawicą
  Która z ich partii jest?” Liderem
  Prawicy kto jest? Obie szczycą
  Bardzo się prounijnością…
  A więc, co jest niezgody kością?

  PiSiak tęczowość zgniótł Platformy,
  A Platfus PiS-u rozdawnictwo.
  Oba od prawicowej normy
  Z daleka są… Współzawodnictwo
  Rozsądził Korwin: „Między nami,
  Obaj jesteście idiotami.

  Albo łotrami, co idiotów
  Udają, bo im tak wygodnie.
  Lewactwem zwać więc jestem gotów
  Tę Nowoczesnosć. Udowodnię,
  Żeście lewaki: Kto wolności
  Nie chce, ten Marksa w sercu gości!”

 3. Danka

  15 listopada 2017 at 18:48

 4. Sara

  15 listopada 2017 at 22:11

  Bigo i do ciurmy. Cela+ zaczyna działać.

 5. Tomek

  16 listopada 2017 at 01:12

  Brawo!
  Teraz czekamy na podobne aresztowania w sprawach SKOKów, czyli największej gospodarczej afery III RP (5 miliardów zdefraudowanych pieniędzy). Kiedy będą aresztowania? Czy jednemu panu senatorowi PiS zostanie uchylony immunitet? Czy wyjaśniony zostanie transfer pieniędzy ze SKOKów do Luksemburga, do spółek kontrolowanych przez wiadome osoby?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra