Polskość

Legalna sprzedaż paliw w Polsce wyraźnie rośnie

Jak podała w tych dniach Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) po trzech kwartałach tego roku sprzedaż paliw wzrosła aż 12% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
Tym samym w ciągu 9 ostatnich miesięcy na legalny rynek, trafiło o prawie 2,6 mln m3 paliw więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, a to oznacza, że od tej sprzedaży odprowadzono do budżetu państwa należne podatki.
Najbardziej wzrosła sprzedaż oleju napędowego, gazu płynnego LPG, trochę mniej sprzedaż benzyn (o 6%), co potwierdza tylko tezę, że tzw. mafia paliwowa koncentrowała się głównie na obrocie właśnie olejem opałowym.
Należy przypomnieć, że już w 2016 roku w porównaniu z 2015 rokiem sprzedaż oleju napędowego wzrosła o 13% do 17,2 mln m3, a benzyn o 8% do 5,4 mln m3.

Widać, więc wyraźnie, że zmiany przepisów prawnych obowiązujące od sierpnia i września 2016, a także kwietnia 2017 roku, powodują coraz poważniejsze ograniczenie szarej strefy obrotu paliwami i zwiększają legalną sprzedaż wszystkich paliw.

Przypomnijmy tylko, że z dniem 1 sierpnia 2916 roku wejście w życie tzw. pakietu paliwowego, czyli zmian w ustawach podatkowych o VAT i akcyzie, a także zmian w ustawie prawo energetyczne, już uderzyło w interesy mafii paliwowej.

Z kolei zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie we wrześniu poprzedniego roku, dotyczyły głównie dwóch kwestii: definicji paliw płynnych i koncesjonowania na wwóz paliwa z zagranicy.

Ustawa wprowadziła zasadę, że jednolitą definicję paliw płynnych ustali minister energii, co uniemożliwi handlowanie komponentami, (które nie podlegają opodatkowaniu), które tak naprawdę są często już paliwami ciekłymi.

Ponadto na wwóz paliwa z zagranicy i jego przeładunek konieczna jest koncesja wydawana przez Urząd Regulacji Energetyki, co z kolei uniemożliwia tzw. blendowanie, czyli mieszanie różnych komponentów i sprzedawanie ich, jako pełnowartościowego paliwa.

Wprowadzone zmiany w przepisach podatkowych zmuszają firmy prowadzące tego rodzaju działalność do powiązania obrotu paliwami z zagranicą z miejscem działalności gospodarczej w kraju.

A więc nabywanie paliw z państw UE z wykorzystywaniem usług zarejestrowanego odbiorcy lub składu podatkowego, jest możliwe tylko przez podmiot, który posiada koncesję na obrót paliwami z zagranicą, siedzibę lub zarejestrowany oddział w kraju, a nabycie jest dokonywane w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w kraju.

Wszystkie te zmiany zarówno w ustawach podatkowych jak i ustawie prawo energetyczne przyniosą dodatkowe wpływy budżetowe szacowane ostrożnie na kwotę 2,5 mld zł rocznie, choć wpływy szarej strefy w obrocie paliwami są określane aż na kwotę 10 mld zł rocznie.

Z kolei od kwietnia tego roku wszedł w życie tzw. pakiet przewozowy, nakładający na przewoźników obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu paliw płynnych, ale także alkoholu skażonego i suszu tytoniowego.

Według ustawy monitorowanie przewozu tych towarów ma umożliwić rejestr zgłoszeń prowadzonych w systemie teleinformatycznym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (jednocześnie wiceministra finansów).
Kontrolę przewozów tych towarów prowadzą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, a także funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Jeżeli podmiot wysyłający wspomniane towary niedokonana rejestracji albo też towar nie będzie odpowiadał danym podanym w zgłoszeniu, będzie można nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości 46% jego wartości netto, jednak nie mniejszej niż 20 tys. zł.

Zaproponowane rozwiązanie ma przede wszystkim ograniczyć lukę w podatku VAT związaną z przewożeniem towarów akcyzowych bez dokumentacji, w mniejszym stopniu obrót tymi dokumentami bez towarów.

Według szacunków resortu finansów wprowadzane właśnie rozwiązania związane z rejestracją przewozu paliw płynnych, alkoholu skażonego i suszu tytoniowego, mają przynieść dodatkowe wpływy budżetowe w wysokości przynajmniej 1,4 mld zł w latach 2017-2018.

Wprowadzenie nowych przepisów w obrocie paliwami oprócz dodatkowych pokaźnych wpływów podatkowych, przynosi jak widać także poprawę funkcjonowania całego rynku paliwowego, ponieważ poważnie ogranicza obrót paliwami, od którego nie odprowadzono VAT i akcyzy albo odprowadzono je tylko częściowo.

Tak naprawdę, bowiem jeżeli w obrocie znajduje się paliwo, od którego nie odprowadzono podatku VAT i akcyzy, to pozostałe podmioty obracające paliwami nie są w stanie z nim konkurować, ponieważ takie paliwo może być o przynajmniej kilkadziesiąt groszy na litrze tańsze od tego opodatkowanego.

Potwierdzają to dane zaprezentowane przez POPiHN zarówno za rok poprzedni jak i 3 kwartały tego roku, a wzrosty sprzedaży wszystkich rodzajów paliw są na znaczące i do tej pory w żadnym roku się nie zdarzały.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

15 Komentarzy

 1. wit

  19 listopada 2017 at 17:14

  To dlaczego etylina 98 przekroczyła cenę 5zł?

  • koc

   19 listopada 2017 at 18:08

   z czegoś musi żyć Dr Zbigniew Kuźmiuk, bo dr byle gówna nie zje

  • Soroka

   19 listopada 2017 at 19:24

   Bo Putin potrzebuje kasy!
   Dlaczego rozpętuje się w Polsce psychozę antysmogową? Trzeba komuś pocisnąć drogi ruski gaz! Arbuzy z platfusami podpisały umowę na dostawy gazu z Rusyje po cenie horrendalnej na zasadzie płać i bierz, bez możliwości odsprzedaży, a w Świnoujściu gazoport odbiera gaz, więc gazu jest za dużo. no to trzeba go komuś sprzedać, więc wyciska się z hołoty ostatni grosz na ten cel. Przy okazji węgiel podrożał drastycznie i może się okazać, że więcej ludzi tej zimy zamarznie w nieogrzanych mieszkaniach niż od tego smogu, który bardziej wytwarzają silniki spalinowe niż spalanie węgla.
   Wczoraj w RM jakichś dwóch zalewaczy truło o smogu i dwutlenku węgla. Do czego to dochodzi. W RM pociska się kłamstwa.Matka Najświętsza nie pozwoli na takie praktyki. Bójcie się Ojczulkowie, bo odpowiadacie za to, co się w imieniu Boga i Matki Najświętszej głosi przez RM.

   • Matka Najświętsza

    19 listopada 2017 at 20:08

    Soroka, brudasku boży, idź w pokoju bez klamek i nie pierdol więcej, bo w niebiesiech anioły ze smiechu się pokładają jak czytają te twoje idiotyzmy.

    • Soroka

     20 listopada 2017 at 11:20

     Nie wycieraj sobie swojej mamoniarskiej paszczy Matką Najświętszą, bo ciężko będzie ci to odpokutować mamoniarzu!

     • Matka Najświętsza

      20 listopada 2017 at 12:26

      Blużnisz, pedałku bozy.

 2. JARO

  20 listopada 2017 at 09:35

  czysta klasyka – o tym, jak socjalizm bohatersko pokonuje problemy, które sam stworzył; w ustroju normalnym, gdzie „rządzi” rynek, jak paliwa przybywa, to ono tanieje; i na odwrót – jak go ubywa, to ono drożeje; no to nic nie rozumiem z tego to się dzieje i co tak piknie opisuje nasz kochany europosieł z PiS-u; paliwa coraz więcej i jest coraz droższe; no i ta paskudna mafia paliwowa, której już dawno przy tym uszczelnieniu rynku paliw nie powinno już być; ba, powinna już zanikać ona w pamięci Polaków; a tu nie; dalej z nią walczymy; no i te 60% podatków w cenie litra paliwa; czy czasem to nie tu jest ten problem tego wszystkiego?

  • Soroka

   20 listopada 2017 at 11:18

   JARO, ty fujaro, ale ci ktoś naświnił w główce! Gdzie masz ten twój wolny rynek? W twojej chorej wyobraźni? Przecież wolny rynek, to jest jeszcze większa bzdura jak komunizm! Sianko w główce ci zmoczyli i nie możesz tego pojąć?

   • JARO

    20 listopada 2017 at 12:50

    czytaj niemoto ze zrozumieniem – już to Tobie pisałem onegdaj;

    • Soroka

     20 listopada 2017 at 17:32

     Czy brednie na temat wolnego rynku można zrozumieć? JARO ty fujaro, co mnie przezywasz po japońsku!

     • JARO

      21 listopada 2017 at 16:47

      Soroka – Ty niemoto, rozumiesz tylko brednie na temat socjalizmu i to nie do końca;

 3. gość

  20 listopada 2017 at 15:38

  PiS zadłuża nas najszybciej w Europie

  Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi hojną politykę socjalną. Jest tylko jeden problem, jest ona na kredyt, który trzeba będzie kiedyś spłacić. Niestety z dnia na dzień wartość zadłużenia rośnie, a jak prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, w ciągu pierwszych dwóch lat rządu PiS Polska zanotuje najszybszy przyrost długu publicznego ze wszystkich państw Unii Europejskiej!

  http://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zadluzenie-polski-rosnie-najszybciej-w-europie-dlug-publiczny/kxvg5z4

 4. Danka

  20 listopada 2017 at 17:38

  Panie Kuźmiuk nic z tego nie wynika dla normalnych Polaków.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra