Kościół

Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście

Medytacje ewangeliczne z dnia 26 listopada, niedziela (Mt 25, 31-46)

 

Jezus powiedział do swoich uczniów:

 

«Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale, a z Nim wszyscy aniołowie, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych ludzi od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

 

Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: „Pójdźcie, błogosławieni u Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane dla was od założenia świata!

 

Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”.

 

Wówczas zapytają sprawiedliwi: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? Albo spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię, lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?”

 

A Król im odpowie: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”.

 

Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!

 

Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie”.

 

Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?”

 

Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście”.

 

I pójdą ci na wieczną karę, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».

 

Jezus w tym fragmencie Ewangelii przywołuje praktyki palestyńskich pasterzy których trzoda w ciągu dnia pasła się razem, ale przed wieczorem była rozdzielana. Sąd ostateczny, który obejmie wszystkich ludzi również będzie takim oddzieleniem jednych od drugich, według czynów miłosierdzia, bo to one będą stanowiły kryterium. Dobro zostanie oddzielone od zła, miłość od grzechu.

 

Gdyby nas zapytać, jak byśmy się zachowali, gdyby do naszych drzwi miał zapukać  Bóg wielu z nas zapewne by odpowiedziało, że chciałoby  przyjąć Boga po królewsku. Podalibyśmy najbardziej wyszukane dania, posadzili  Boga na  honorowym miejscu przy stole, na którym postawilibyśmy naszą najlepszą zastawę. Przez wypatrywanie Boga możemy Go jednak przeoczyć, gdy  stanie na naszej drodze jako głodny, spragniony,  chory. Na ile potrafimy żyć tym fragmentem Ewangelii, który mówi o miłosierdziu? Jezus nic nie mówi na temat przyczyn, dla których ludzie są chorzy , głodni, bezdomni czy odbywają kary w więzieniu. To nam tak łatwo  przychodzi ocenianie,  mówienie :” sami sobie są winni „. Jezus w ogóle tego nie porusza. Nie dość jednak , że mówi „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci najmniejszych, Mnieście uczynili” dodaje „Wszystko, czego nie uczyniliście (…)  tego i Mnie nie uczyniliście”. Zwraca tym samym uwagę na to, że nie wystarczy tylko odpowiadać na potrzeby innych , ale także nie przechodzić   obojętnie, kiedy sami widzimy, że możemy  uczynić dla nich  coś dobrego.

Nie trzeba się angażować w jakieś wielkie projekty, czy  akcje dobroczynne na skalę światową, bo naszym wielkim projektem, w którym możemy zobaczyć Boga  jest drugi człowiek, który stoi tuż obok nas.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

42 komentarze

42 Komentarzy

 1. Soroka

  26 listopada 2017 at 10:50

  I ci, którzy pójdą na wieczne potępienie, nie będą mogli powiedzieć”gdybyśmy wiedzieli, to nie bylibyśmy tacy”, bo tu na tym świecie wiedza na ten temat nikomu nie jest dana. Dana jest tylko możliwość wierzenia, męczeńska śmierć Jezusa dla potwierdzenia tego co powiedział i Jego zmartwychwstanie. Jeżeli to komuś nie wystarcza, świadczy o jego głupocie i złej woli.
  Człowiek mający dobrą wolę, szuka prawdy, bo bez jej poznania nie może się jego dobra wola wypełnić, poznanie prawdy prowadzi go do Boga, czyli życia Jego Prawem, a więc wszystkim tym, którym Chrystus powiedział że Mu uczynili to, jednemu z tych najmniejszych.

 2. soroka to przygłup

  26 listopada 2017 at 11:14

  Człowiek mający dobrą wolę, szuka prawdy, bo bez jej poznania nie może się jego dobra wola wypełnić, poznanie prawdy prowadzi go do Putina, czyli życia Jego Prawem, a więc wszystkim tym, którym Putin powiedział że Mu uczynili to, jednemu z tych najmniejszych.

 3. ccmaker 1.2 скачать

  18 grudnia 2017 at 03:47

  Hello, bing lead me here, keep up nice work.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra