Z zagranicy

Szwedzki Kościół ewangelicko-luterański ogłosił, że Bóg nie ma płci

Według doktryny Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Szwecji Bóg jest pozbawiony płci. Dlatego w przyjętej przez władze Kościoła nowej księdze liturgicznej zabraknie takich określeń Boga jak Pan czy On. Dobrze, że według Islamu Allah jest dalej samcem.

Kościół Szwecji uznał, że istnieje potrzeba unowocześnienia języka liturgicznego w taki sposób, by był on „mniej wykluczający”. Chodzi przede wszystkim o pozbycie się zwrotów określających płeć Boga. Na przykład zamiast „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” członkowie szwedzkiego Kościoła będą rozpoczynać modlitwę słowami „W imię Trójjedynego Boga”.

 

Wprowadzenie do liturgii języka politycznej poprawności spotkało się z krytyką wielu szwedzkich duchownych. Są oni zdania, że spowoduje to odcięcie się Kościoła od korzeni i doprowadzi do jego rozłamu. – Nowa księga liturgiczna zamiast przybliżać do nas wielkie kościoły to nas od nich oddala – powiedział szwedzkiej agencji informacyjnej TT Mikael Löwgren – wikary z miejscowości Ljungby.

 

Przyjęta większością głosów przez Zgromadzenie Kościelne nowa księga liturgiczna będzie obowiązywać od wiosny przyszłego roku. Podręcznik m.in. określa nowe zasady celebracji mszy czy śpiewania pieśni religijnych, a także modlitwy.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. glup

  26 listopada 2017 at 21:43

  niedlugo problemy w szwecyji z heretykami sie skoncza.wyznawcy falszywego proroka-pedofila lby im poodcinaja i tak to sie skonczy

 2. Slawomir Tomasz Roch

  26 listopada 2017 at 21:47

  To przerazajace! Szwedzi luteranscy wlasnie twarza sobie publicznie bozka, ktory nie ma nic wspolnego z prawdziwym Bogiem biblijnym! To otwarta zdrada Chrystusa Pana!

  • spider

   30 listopada 2017 at 04:36

   Cały ten luteranizm tu kupa g.wna , ten przypadek tylko to podkreśla.

 3. klioes vel pislamista

  27 listopada 2017 at 00:16

  A ON – Duch Swiety, ktory objawil sie jako Golebica?
  Mhhmmm… Teraz w Szwecji to… Duszectwo, ktore objawilo sie jako golebi obojniak!

 4. Stanley

  27 listopada 2017 at 08:43

  czemu się dziwicie, jak biskupem tam jest kobieta, oficjalnie lesbijka, pokazująca sie z partnerką o twarzy konia…..

 5. Paweł

  27 listopada 2017 at 10:25

  Dlaczego sektę heretycka Lutra nazywacie kościołem ?

  • Soplica

   28 listopada 2017 at 10:13

   Oni się sami tak zawali 🙂 Nikt przy zdrowych zmysłach nie użyłby tego słowa w stosunku do sekty.

 6. Terebesz

  27 listopada 2017 at 11:38

  Nie miałem dobrego zdania o państwowym Kościele Szwecji, ale to co robią teraz to już jest samozaoranie. Przynajmniej będzie wiadomo, czy w tym kościele są ludzie traktujący Ewangelię Chrystusa na serio (bo cały czas mam nadzieję, że są). Wiem, że to dramatyczne decyzje dla kogoś kto w tym kościele wzrastał w wierze, ale dziś uczciwi chrześcijanie powinni opuścić to bagno ostentacyjnie i najszybciej jak się da.

  Btw czy z ichnią „biskupką inaczej” nie spotykał się ostatnio papież Franciszek?

  • Renata Anna

   28 listopada 2017 at 11:33

   Ja też mam znajomych luteran. Mam w adopcji serca dwoje hinduskich dzieci. Czy to znaczy, że nie wyznaję wiary katolickiej? Spotykanie się papieża Franciszka z kimkolwiek nie świadczy o niczym. Wyciąganie fałszywych wniosków prowadzi na manowce. Może warto się wsłuchać i zrozumieć obecnego papieża, a nie go oceniać. Słowa, które wypowiadmy mogą na Sądzie Ostatecznym obrócić się przeciwko nam. To czego powinniśmy obwiać sie najbardziej to naszej pychy.

   • Terebesz

    28 listopada 2017 at 17:14

    Ależ ja nie wyciągam wniosków ani nie oceniam papieża. Pytam się tylko czy spotkał się z tą osobą, bo chciałem ustalić o czym rozmawiali. Może faktycznie zamiast pytać lepiej było poszukać samemu, ale Pani odpowiedź jest trochę obok tematu.

 7. Slawomir Tomasz Roch

  27 listopada 2017 at 12:08

  Bog muzulmanow Allah jest rodzaju meskiego, a nie samcem dla tylko tej prostej przyczyny,iz muzulmanie wyznaja, jak chrzescijanie Boga osobowego. W kategoriach samca mowi sie o zwierzetach. Jesli szanujemy nasza wlasna wiare katolicka, szanujemy tez Kosciol katolicki, a ekumenizm jest uznana, szanowana nauka Kosciola, w ktorej szanuje sie piec wielkich religii swiatowych w tym Islam. Po temu nie przystoi nam katolikom mowic o Bogu muzulmanow, w kategoriach slownictwa odnoszacego sie do swiata zwierzat. Pozdrawiam.

 8. ksiądz probosz

  27 listopada 2017 at 12:50

  Jeśli Bóg jest duchem to nie ma płci. Oczywiście w judeochrzescijanstwie Bóg ma płeć, bo tak sobie wymyslili ludzie. Równie dobrze mogliby się ludkowie spierać czy ma dwie głowy czy pięć. Moim zdaniem to dobrze, bo listy Pawła są seksistowskie i szowinistyczne.

 9. Slawomir Tomasz Roch

  27 listopada 2017 at 13:21

  Ej te niejaki ksiadz proboszcz widzi mi sie ze z Ciebie taki proboszcz, jak ze mnie cesarz chinski! A nawet jesli to nie godzi sie przekreslac modlitwy „Ojcze nasz”. Uczyl nas tej modlitwy sam Chrystus Pan. Poza tym jaki z Ciebie kaplan katolicki skoro odrzucasz prawdziwa wiare skoro zaprzeczasz oto tutaj chocby publicznie, iz Chrystus Pan przyszedl na swiat w ciele. Chrystus Pan jest bowiem prawdziwym Bogiem i prawdziwym czlowiekiem! Sprzciwianie sie tej fundamentalnej prawdzie wiary jest stara i otrzaskana przez wiatry historii b. wielka i b. gorszaca herezja! Bacz zatem ksiezycowy proboszczu, bys na tym zacnym portalu herezji bezecnej nie sial! Boj sie Boga! Z Panem Bogiem

 10. pola kowalska

  27 listopada 2017 at 14:52

  Zawsze powtarzam biernosc jest gorsza od faszyzmu i komunizmu razem wzieta.Ani cieply ani zimny .Poprawnosc Szwedow to dobra rzecz do SAMOWYMORDOWANIA SIE GANGRENA LEWACKA LEPIEJ POWIEDZIEC ZYDOWSKA NISZCZACA WIARE NARODOWOSC I KULTURE.W FOLKLORZE TEZ BEDA DZIELNI WOJOWNICY ISLAMSCY niszczacy kulture Europejska na rzecz islamu

 11. Akada

  27 listopada 2017 at 19:02

  Przecież w niebie nie będzie ani samca ani samicy więc logiczne jest, że podział na samca i samicę to tylko wewnętrzny podział tego świata. Natomiast Bóg jest Ojcem i jest 1. Nawet mahometanie uznają to źle wytłumaczone objawienie „nie masz Boga nad jednego Boga”. Objawienie „jest jeden Bóg” niesie ze sobą inną ważną informację „Bóg jest 1”. To jest wartość. Słowo, które wypowiedział Ojciec poprzez Światłość to przecież 1,(1). 1,1111111111…do potęgi nieskończonej. Tam jest przestrzeń świadomej białej energii. Energii nieskończonej, która w naszym świecie (0) czyli w ciemności pojawia się jako miłość. Przecież to jest binarny wszechświat. Światłość i ciemność to Informacja i Brak Informacji o tym kim jest Bóg. Stąd w ciemności obowiązuje Prawo bo jest to proteza z braku miłości. Władca tego świata czyli Ewa powstała z Nic z Adama, ten fragment żebra to Nic dla Adama i z tego Nic Bóg stworzył Ewę. Adam jest wypełniony Duchem Ojca, to przestrzeń światłości a Ewa ma Nic ze światłości, nic z Ducha Ojca. Ewa to przecież JHWH, władca tego świata.
  Posługuje się Prawem bo jest jedynie procedurą matematyczną. Nie może wyjść poza procedury, nie zna miłości. Ojciec jest Prawdą (1). Jezus modlił się Ojcze Jeden, który jesteś w niebie (w światłości). Może za kilkaset lat jak trochę liźniecie fizyki to zrozumiecie, że Bóg jest 1. Jest źródłem energii absolutnej, która tworzy przestrzeń w kosmosie (Adam). Superpozycją dla tej przestrzeni jest Ewa czyli ciemność absolutna. Ewa (JHWH) to prawdziwa śmierć. Wąż to przecież DNA, któremu ulega Ewa (całość kosmosu 0). Niestety jako zwierzęta ludzkie myślicie obrazowo a nie abstrakcyjnie więc nadzieja, że to zrozumiecie jest żadna.

  • Sławomir Tomasz Roch

   27 listopada 2017 at 20:26

   Cholera Akada zmień dietę albo nie pal już więcej trawy, a najlepiej to trochę odpocznij i nie pierdziel na tym portalu o jakich kosmicznych energiach! Oki-doki!?

   • Akada

    27 listopada 2017 at 20:40

    Jeśli OjciecJeden (Prawda) jest w innym świecie (słowa Jezusa Nazarejczyka) to co jest tutaj? Tutaj jest nieistnienie. To jest matematycznie wygenerowana rzeczywistość. Geometrycznie podzielona ciemność (Ewa). W niebie będziecie jako aniołowie. Tak, będziecie jako żywa, świadoma energia. Dwie linie czasu, linia czasu świata zewnętrznego (ciemność) i linia czasu świata wewnętrznego (światłość) spotykają się w Tobie Sławomirze tworząc co? Złożenie dwóch i więcej czterowymiarowych rzeczywistości tworzy Ciebie. Pięciowymiarowy hologram, którym jesteś. Gdyby czas świata wewnętrznego (Adam) nie płynął pod prąd czasu świata zewnętrznego nie mógłbyś wydobywać zdarzeń z przeszłości. Ona znikałaby tak jak znika w zwierzętach zwyczajnych. Zwierzę ludzkie posiada czynnik boski. Posiada dostęp do chronologicznie uporządkowanej pamięci doznań, która odkłada się w przestrzeni światłości (Adam).To jest właśnie dar od Ojca, który powoduje, że możesz powiedzieć „ja jestem”. Ojciec daje ci mały kwant żywej energii (samego siebie). Jedną z tych małych jedynek po przecinku, z których każda może powiedzieć „ja jestem”.
    Ot cała filozofia. Przecież Jezus o tym wiedział, jak mówił „ja jestem bramą…” to mówił bezpośrednio z tamtej rzeczywistości, całym światem wewnętrznym z Jeden. Cienki bolek jesteś bo Bóg Ojciec Jeden dał Ci możliwość bycia tak jak Jezus, zanurzony w tej rzeczywistości. Ale nie masz odwagi po to sięgnąć dlatego nigdy nie dowiesz się skąd przybywasz i dokąd zmierzasz. Utknąłeś w magicznym rytualizmie religijnym (katolickim), który ma tyle wspólnego z wiarą pierwszych chrześcijan co Hans Frank z miłosierdziem.

   • Akada

    27 listopada 2017 at 21:17

    Jeszcze coś Ci napiszę Panie OkiDoki. Myślisz, że samica i samiec to Adam i Ewa? Głupio myślisz. Adam i Ewa to abstrakcje. Pierwszym Adamem jest przestrzeń światłości w kosmosie 1 (Ojca). Ojciec wypowiada Słowo a to słowo czym jest? To jest Informacja 1,(1). Jakaś abstrakcyjna przestrzeń wypełnia się Duchem Ojca i tworzy Adama. Adam to ktoś wypełniony Duchem Ojca. Ewa…ile z Ducha Ojca ma w sobie Ewa? Ojciec 100% Informacji o tym kim jest wypowiedział w światłości (Adamie). Więc ile dał Ewie i skąd wziął Ewę? Z żebra Adama. Więc spójrz na maleńki kawałek żebra i powiedz mi coś o Adamie. Powiedz mi kim jest Adam? Więc możesz powiedzieć NIC o tym kim jest Adam patrząc na ten kawałek żebra. I tak samo ten kawałek żebra to jest NIC dla Adama. Nic istotnego. Więc skoro Ewa ma w sobie kawałek żebra z Adama to co z Adama ma w sobie Ewa? NIC. Bóg Nie mógł stworzyć Ewy w światłości bo materiału nie stało więc dobrał sobie z ciemności. I dlatego Ewa ma w sobie Nic z Adama, nic ze światłości, nic z miłości. I dlatego mówisz Matka Natura bo Ewa jest Matką dla tego świata jak Ojciec jest ojcem dla światłości. Ewa daje ciało. Adam daje Ducha Ojca. Napisałeś coś na blogu o Lutrze. Nawiązując do Lutra. Czy małżeństwo to związek samca z samicą czy Adama z Ewą? Adama z Ewą i dlatego dla Ojca zarówno Ty jak i twoja samica jesteście cali Ewą. Ale kiedy wypełnicie się Duchem Ojca to Ewa (ciało) poślubia Adama (DuchOjca). I to są te jedyne zaślubiny, jakie dał wam BógOjciecJeden. Ewa poślubia Adama i stajesz się Człowiekiem. Dopiero wtedy ciało zwierzęcia ludzkiego wypełnia się DuchemOjca i staje się człowiekiem. Ale co Tobie o tym pisać jak Ty jeszcze w epoce kamienia łupanego…
    Wszystko sknociliście bo Ewa ciągle kłamie. Ewa, władca tego świata (biblijny JHWH) to egoistka i do tego bezduszna więc posługuje się Prawem bo nie zna miłości.
    Roluje was jak chce bo nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że dopóki nie wypełnisz się DuchemOjcaJeden to jesteś częścią kolektywnej świadomości Ewy. Ona zarządza wami jak termitami, jest jak Borg. Wznieca wojny bo żywi się światłem, jest spragniona światła i jej nie interesują jednostki, ją interesują miliony. Wiecznie nienasycona.
    Ech ta Ewcia, władca świata 0, władca nieistnienia. Ewa nie jest osobą, nie zna swojego imienia bo nigdy nie spotkała Ojca. Nie mogła wam powiedzieć (przez umysł Mojżesza), ze Jestem 0 (zero) bo Mojżesz by ją wyśmiał więc nie powiedziała Prawdy bo nie ma w niej Prawdy. To jest całkiem fajna rzeczywistość ale wszystko pokręciliście.

   • Akada

    27 listopada 2017 at 21:43

    Ten Adam komplikuje sprawę i dla mnie można by go całkowicie usunąć z teologii. Serio, Jak zastąpimy Adama Jezusem to wszystko się gładko układa. OjciecJeden wypowiada w światłości Słowo i to słowo na wtedy na imię Jezus. I to nam się wtedy zgadza z Janem (J17, 11-12) 11 Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, aby tak jak My stanowili jedno.12 Dopóki z nimi byłem, zachowywałem ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś, i ustrzegłem ich, a nikt z nich nie zginął z wyjątkiem syna zatracenia, aby się wypełniło Pismo.

    Co to oznacza? Że BógOjciecJeden wypowiada w Jezusie swoje Imię, wypowiada samego siebie, to kim jest w rzeczywistości ciemności. I dlatego Jezus mówi z ciemności patrząc w światłość „ja i Ty jedno jesteśmy”. Gdyż Jezus Nazarejczyk jest odbiciem lustrzanym DuchaOjca wypowiedzianym w Jezusie w światłości. Patrzy się na samego siebie w odwieczność ale jednocześnie będąc w ciemności ma wobec samego siebie autonomię. I igra tym samym Lutrowi na nosie bo okazuje się, że ziarnko piasku w cegle nie jest już li tylko częścią cegły ale patrzy na cegłę spoza cegły i może powiedzieć „ja jestem”. Tak jak Jezus patrzy na siebie w światłości i z ciemności mówi „ja i ty jedno jesteśmy”, ale ja jestem Jezus Nazarejczyk a Ty Jezus, przestrzeń DuchaOjcaJeden po drugiej stronie rzeczywistości.

    • Soplica

     28 listopada 2017 at 10:18

     Coś mi się widzi że @Akada wygenerował swoją naukę o swoim bogu i tylko patrzeć jak zabłyśnie na firmamencie „kościołów” ze swoim „kościołem” i nauką 🙂

     • Akada

      28 listopada 2017 at 17:19

      Mój Kościół założył BógOjciecJeden. To jest właśnie ten, kościół, który próbował zniszczyć Dioklecjan, a na gruzach którego powstał ten moloch na drewnianych nogach, któremu spod ornatu wystają ubeckie cholewy. Trzy konstrukcje. Trzy. Państwo, Kościół Instytucjonalny (Widzialny) i Korporacja. Wiec co łączy te trzy bezosobowe absoluty? Nie to, że są zontologizowanym nieistnieniem ale to, że asymilują jednostkę i traktują ją jak paliwo do napędzania tego bezosobowego bytu. Wiesz to to jest piekło? Tam się ciągle coś pali. Piekło to taka rzeczywistość, w której osoba (jednostka) staje się właśnie paliwem dla napędzenia tego bezosobowego absolutu. Stąd piekło to Państwo, to Kościół Instytucjaonalny i modelowy przykład Korporacja.
      Czy Ty wiesz, że wszystko co widzialne należy do władcy tego świata?
      Kościół widzialny także. Każda z tych struktur karmi się strachem i służalczością. To jest właśnie fundament tych struktur. Nie istnieje dla nich jednostka. A przecież Jezus Nazarejczyk powiedział Piotrowi „ty jesteś skałą…” ale powiedział i mówi to także każdemu w którego sercu mieszka Duch OjcaJeden. Mówi to Markowi, Magdalenie, Ewie, Pawłowi, każdemu bo każdego zna z imienia. I to jest ten jedyny Kościół Chrystusowy. Bo nie ma innego kościoła poza tym w DuchuOjca. Władca tego świata nie rozumie pojęcia jednostka. Dla niego jest ważna populacja, gatunek, wspólnota. Dlatego będąc władcą waszego kościoła posługuje się pojęciem „lud” bo nie rozumie jednostki. Nie widzi jej. W Kościele Chrystusa jedyną liturgią jest relacja. W waszym kościele „Firmie” relacja jest produktem ubocznym rytuału. Waszym absolutem jest magiczny rytuał.
      I tyle ode mnie. Bawcie się w to w co się bawicie ale może za jakiś czas znajdzie Pan odrobinę czasu na refleksję. Naprawdę nie zastanowił się Pan nigdy nad tym jak można ochrzcić dziecko? Przecież to jak z zaślubinami, nie można tego zrobić z zewnątrz. Wkraczacie wtedy w rzeczywistość magiczną. Czary-mary, hokus-pokus i jesteś ochrzczony.
      Co za bzdura. Nie można tej rzeczywistości jaką jest Jezus w przestrzeni DuchaOjcaJeden zamknąć w kawałku materii. To byłoby awykonalne nawet dla apostołów.
      Niech Pan sobie na relaksie przeczyta: http://ostatnisort.blogspot.com/2012/05/bracia-karamazow-fiodor-dostojewski.html#.V2eFVNVkjIU

 12. RF

  28 listopada 2017 at 15:09

  Ten temat dotyczy również GOJÓW. GOJ to GOJ i chociaż językowo jest „niepoprawny politycznie” to dotyczy wszystkich (również luterańskiego boga)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra