Z kraju

Partia Wolność sprzeciwia się nadmiernej produkcji przepisów

Jak informuje biuro prasowe „podczas dzisiejszej konferencji politycy Wolności odnieśli się do niepokojącego zjawiska postępującej inflacji prawa, którą było szczególnie widać w 2017 roku, podczas którego uchwalono niemal 35 tysięcy stron A4 ustaw”.

 

Podczas konferencji Janusz Korwin-Mikke, europoseł i prezes partii Wolność powiedział: „Ja odnoszę się do tego zjawiska drastycznie i mówię o >>biegunce prawnej<<. W normalnym państwie uchwala się rocznie maksymalnie 3 ustawy- nie 333, a nawet więcej. Musimy powrócić do normalności”.

Poseł Jacek Wilk odniósł się do tej sytuacji w następujących słowach: „Przed II wojną światową w Polsce obowiązywało około 1200 wszystkich aktów prawnych. W tym momencie mamy już około 100 tysięcy aktów normatywnych i nie ma prawnika w tym kraju, który tak naprawdę wiedziałby, jakie prawo u nas obowiązuje. To przekłada się na to, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy potencjalnymi przestępcami – potencjalnie możemy naruszyć jakąś normę prawną, o której po prostu nie mamy pojęcia. Ta sytuacja jest bardzo zła – już starożytni Rzymianie mówili, że >>zła i skorumpowana jest republika licznych praw<<. Im więcej prawa, tym mniej wiadomo, co nas wszystkich obowiązuje”.

Sytuację trafnie zobrazował w swojej wypowiedzi wiceprezes Wolności, dr Sławomir Mentzen: „gdyby wydrukować wszystkie uchwalone w tym roku akty prawne i ustawić jeden na drugim, zbudowalibyśmy wieżę wysoką na 3,5 metra. Jako doradca podatkowy podam przykład z tej dziedziny- ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ma niecałe 300 stron, a przypomnijmy, że musi jej przestrzegać każdy obywatel. Same artykuły definiujące co jest przychodem mają 22 strony, artykuł 101 mówiący o tym, które przychody są zwolnione z opodatkowania ma 35 stron, artykuły mówiące o tym, jakie koszty nie są kosztem uzyskania przychodu liczą 48 stron. Jednym słowem, przy za każdym razem, gdy uzyskujemy jakiś przychód, przy każdej transakcji, Polak powinien przeczytać około 100 stron aktu normatywnego. W 2015 roku doszło 1000 stron prawa podatkowego, w 2016 – 1800. Nie jest jeszcze znana suma z 2017 roku, ale znając zapędy premiera Morawieckiego będzie tego jeszcze więcej. Taka sytuacja jest ogromnym problemem zarówno dla podatników, jak i doradców podatkowych i sądów. Uchwalane prawo jest nieprecyzyjne, niejasne i pełne sprzeczności. W wyniku tych sprzeczności podatnicy mają całkowicie odmienne zdanie o interpretacji prawa niż organy podatkowe. Te sprawy potem trafiają do sądów i ciągną się latami”.

Europoseł Janusz Korwin-Mikke krótko podsumował to zjawisko: „10 przykazań zajmuje dwie kamienne tablice, konstytucja Stanów Zjednoczonych zajmuje 4 strony, konstytucja Polski- 40 stron, traktat lizboński- 400 stron, a instrukcja o imporcie dżemu truskawkowego – 40 tysięcy stron. To jest właśnie świat, w którym żyjemy”.

Opracował Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. bury

  15 grudnia 2017 at 22:36

  Nie podzielam do końca poglądów partii Wolność, ale w tym wypadku maja akurat świętą racje.

  • prawo

   16 grudnia 2017 at 10:44

   Dobrą wykładnię w materii (łamania) prawa podsunął p. Selin z PiS w rozmowie taką dziennikarkę-kretynkę-blondynkę z Polsatu, pytając czy w Generalnej Guberni Polacy też mieli przestrzegać prawa i wydawać żydów na śmierć.
   Ogólnie rzecz biorąc to problem polega na tym, że ludzie mylą PRAWO z „prawem”. PRAWO jest tylko Boże zaś „prawo” są to przepisy w wydaniu często różnych takich, którzy tylko chcą jeden drugiego okraść.
   Zrozumcie proszę, że prawo jest tylko Boże i nie ma innego. Ludzkie są obyczaje. Dobre obyczaje. To, co Timermansy, TVNy nazywają prawem to są tylko przepisy pomocnicze jak np kodeks drogowy. Przepisy mają ułatwić życie, ale nie są żadnym prawem.
   Tak jako ciekawostkę przypomnę, że takie niewinne przepisy ruchu drogowego doprowadzili komunistyczni złodzieje do absurdu, utrzymując w kodeksie drogowym jeden taki paragraf o obszarze zabudowanym, który pozwalał każdemu milicjantowi nieźle zarobić.
   Reasumując:
   prawo = Prawo Boże
   „prawo” = Lewo, syf, korupcja i zniewolenie słabszych i nienależących do sitw
   Prawo jest tylko jedno, Boże. I nie ma innego.
   Szczęść Boże

   • prawo

    16 grudnia 2017 at 10:57

    Ta tępa dzida to Beata Lubecka.

 2. johnie

  16 grudnia 2017 at 18:15

  Partia „Wolność” winna sprzeciwiać się produkcji nie „NADMIERNEJ ilości przepisów”,
  lecz produkcji przepisów, jawnie (a też i skrycie) antypolskich, wręcz zbrodniczych,
  za które, jako za ZDRADĘ STANU, winni ponieść KARĘ (ale nie jak za kisiel, lecz karę ŚMIERCI..) wszyscy, którzy te przepisy dzisiaj (oraz wczoraj i JUTRO..) ustanawiają, całkowicie z pominięciem woli POLAKÓW, za to – w pełnej zgodzie z wolą ŻYDÓW..
  Zacząć by należało od tych „centralnych obchodów DNI ŻYDOWSKICH” w Parszawie..
  To ŻART jakiś ma być ? SZYDERSTWO jawne z Polski i Polaków ?
  CO TO Za kolacyjki o jakiegoś sierżanta armii izraelskiej, bezczelnego i aroganckiego „ambasadora USA” – Danielsa, który zdaje się być ważniejszy od Prezydenta ?
  CO TO za zal;anie świec na Menorze w polskim Sejmie i Belwederze ?
  CO TO za obrady izraelskiego Knesetu w WARSZAWIE, czy w OŚWIĘCIMIU ???..
  CO TO za wołanie do Polski mafii Chabad Lubavicz i potem wchodzenie tym tłustym parchom w czarnych kapeluszach do tyłka i wspólne z nimi fotografie ?..
  CO TO MA NIBY BYĆ ? 🙂
  Tak można jechać dalej na trzy kartki…
  Na przykład na GŁÓWNY i najważniejszy temat, bo dotyczący BIOLOGICZNEGO przetrwania i ZDROWIA Polaków: – „SZCZEPIEŃ”, w dodatku PRZYMUSOWYCH…
  TEGO „Partia Wolność” NIE zauważa ?.. Szanowny Panie MIKKE i robaczki drobniejszej konduity tam, udające partię i cokolwiek, od ILU JUŻ LAT, Panie Januszu ? 🙂 ..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra