Polskość

Premier Morawiecki – prowadzimy rozmowy w Brukseli z pozycji partnera, a nie petenta

Niezależnie od tego, jaka to będzie decyzja, z Polski popłynął już komunikat skierowany do Komisji, ale także innych instytucji europejskich, sformułowany przez nowego polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który brzmi następująco „prowadzimy rozmowy w Brukseli w Brukseli z pozycji równouprawnionego partnera, a nie petenta”.

 

Co więcej premier Morawiecki zapowiedział, że jest już umówiony w styczniu z przewodniczącym Komisji Jeanem Claude Junckerem na rozmowę o praworządności w Polsce i nie wyklucza, że będzie w niej uczestniczył także wiceprzewodniczący Frans Timmermans.

 

2. Gdyby KE jednak zdecydowała, że nie czekając na rozmowy z nowym polskim premierem rozpoczyna wspomnianą wyżej procedurę, to będzie się musiała zwrócić do Rady Europejskiej o jej uruchomienie, a ta żeby mogła działać, będzie musiała uzyskać na to zgodę przynajmniej 22 państw członkowskich (4/5 wszystkich członków).

 

Gdyby udało uzyskać takie poparcie, (choć wydaje się to bardzo trudne), to tę procedurę musiałby poprzeć także Parlament Europejski i to z kolei większością 2/3, co także nie będzie specjalnie łatwe.

 

Wtedy cała sprawa „rozpocznie się na nowo”, tym razem na poziomie Rady Europejskiej, a Polska będzie mogła przedstawić swoje racje dotyczące konieczności reform wymiaru sprawiedliwości wobec głów państw i premierów wszystkich krajów członkowskich.

 

Ewentualne karanie w postaci pozbawienia Polski głosu w Radzie, będzie, więc teoretycznie możliwe za wiele miesięcy i to pod warunkiem, że w tej sprawie będzie już wtedy jednomyślność wszystkich krajów członkowskich (wiemy doskonale, że tej jednomyślności nie będzie, bo przeciwne będą Węgry).

 

3. Do karania Polski, więc bardzo daleko, choć z relacji w mediach w Polsce tych walczących z rządem Prawa i Sprawiedliwości, można wyciągnąć wniosek, że kary na Polskę zostaną nałożone już dzisiaj.

 

To dzisiaj ma być już sądny dzień, swoisty Armagedon, chyba, że prezydent Andrzej Duda zapowie, iż nie podpisze wspomnianych wyżej ustaw o SN i KRS, a już obowiązująca ustawa o sądach powszechnych zostanie poprawiona.

 

Premier Morawiecki podkreśla jednak bardzo mocno, że Polska ma prawo reformować wymiar sprawiedliwości i robi to dopiero 27 lat po przełomie 1990 roku tylko, dlatego, że wcześniej blokowały te zmiany ustalenia okrągłostołowe (jak to ujął wówczas prof. Strzębosz wymiar sprawiedliwości sam się oczyści).

 

Podczas krótkiego spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ostatnim szczycie w Brukseli, konieczność głębokiej reformy sądownictwa w Polsce, premier Morawiecki tłumaczył tak „Francja dokonała takich zmian w wymiarze sprawiedliwości w latach 50-tych odcinając się w ten sposób od okresu kolaboranckiego rządu Vichy, Polska musi się w ten sam sposób odciąć od okresu postkomunizmu.

 

Miejmy nadzieję, że ten obrazowy sposób przedstawiania konieczności przeprowadzenia reformy sądownictwa w Polsce, dotrze także do Komisji Europejskiej i samego Fransa Timmermansa, który ciągle niepokoi się o praworządność w naszym kraju.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. TW LOLEK

  20 grudnia 2017 at 10:15

  pozycja partnera do bicia

  • stary

   20 grudnia 2017 at 11:07

   czyli sparingpartnera.

 2. michu

  20 grudnia 2017 at 10:19

  Jak zwykle będzie musiało być jeszcze to jeszcze tamto, a potem może znowu siamto i kolejne 27 lat zleci, a postkomunistom (szeroko pojętym, też bolkom itd itp) nic złego się nie stanie. No może za to że za słabo bronili tusków to dostaną nieco mniej emerytury, po to by obudzili się z letargu i trochę ruszyli. Układ okrogłostołowy obowiązuje nadal nic złego (takiego poważnego) zdrajcom Ojczyzny się nie stanie.

 3. Robert B.

  20 grudnia 2017 at 10:20

  Z pozycji partnera? A ma ze sobą swojego żydowskiego anioła stróża Danielsa? Co za to ten agent żydowskiego wywiadu chce dla swojego plemienia? Myślisz, że koniec końców, Kuźmiuk, się wam to upiecze? Myślisz, że Polacy będą się dali prowadzić na rzeź, jak tu zjadą żydowskie pasożyty? Mylisz się. Będzie to samo co w Palestynie. A kolaborantów ze śmiertelnym wrogiem, jakim są Żydzi, wtedy się rozliczy.

  • michu

   20 grudnia 2017 at 12:00

   Wszyscy widzą jak Polacy rozliczyli kolaborantów swoieckich. O takim dobrobycie jak mieli Kiszczak i Jaruzelski i do dziś mają kolaboranci, to bohaterowie (autentyczni mogą tylko pomarzyć). Koniec końców jak na razie każdy kto działał przeciw Polsce dobrze na tym wyszedł. Każdy pasożyt chciałby mieć takich żywicieli. Na ich miejscu to bym wszelkimi sposobami starał się o paszport.

   • Robert B.

    20 grudnia 2017 at 13:37

    Wiem o tym, ale wiem też, jaki jest charakter żydowski, że nie znają umiaru i w końcu zawsze doprowadzają do krwawego odwetu na sobie. Dlaczego tym razem miałoby być inaczej? Bo nakręcili parę ckliwych szmir typu „Pianista”, w których nam wmawiają, jakie to z nich niewiniątka, którymi chcą nas urobić, byśmy nie bronili się przed ich agresją? To nic koniec końców im nie da.

    • michu

     20 grudnia 2017 at 13:44

     Nie wiadomo, oni też doskonalą warsztat, a przy obecnej dysproporcji sił, to ten koniec końców może być za kilkaset lat (jak cały naród będzie godzien nadzwyczajnej interwencji Opatrzności)

     • Robert B.

      20 grudnia 2017 at 13:50

      Ja wiem, że oni są bezwzględni. Wiem też, że zawsze koniec końców dostawali lanie. I to solidne. Ja już dawno przestałem wierzyć, że wszystko miało i ma swoje przyczyny oprócz świętego, bo żydowskiego, holokaustu. To też MIAŁO SWOJE PRZYCZYNY. Każdy, kto ma rozum i ich obserwuje, dochodzi prędzej czy później do takiego wniosku.

   • Danka

    20 grudnia 2017 at 13:57

    Narod byl i jest oklamywany, niestety, mylony i niedoinformowany.Kosciol nie zlustrowal sie, ale uznal, ze to wolnosc. ..

    • michu

     20 grudnia 2017 at 14:06

     To jest największe niebezpieczeństwo, bo obecni hierarchowie wybierają swoich następców. Pod czujnym okiem razwiedki 😉

 4. gość

  20 grudnia 2017 at 11:56

  Tylko u nas! Grzegorz Braun: Chanukowe niespodzianki

  Napisane przez Grzegorz Braun

  https://polskaniepodlegla.pl/opinie/item/14230-tylko-u-nas-grzegorz-braun-chanukowe-niespodzianki

 5. Masław

  20 grudnia 2017 at 12:19

  Kuźmiuk nie ma wstydu. Ale czego się spodziewać po byle qrwie. Podpisanie CETA, 100 baniek na jakiś cmentarz żydowski. Szkodnicy i debile.

 6. michu

  20 grudnia 2017 at 12:33

  Jak już to my powinniśmy się wstydzić, że naszą kasę w naszym imieniu wydają szkodnicy i debile. Bo to my musimy na to zapracować, nie oni. Z inwektyw to oni sobie robią tyle co islamiści z kwiatków narysowanych na asfalcie.

 7. Janusz

  20 grudnia 2017 at 12:49

  Kuźmiuku, może i masz rację, że prowadzicie rozmowy z pozycji partnera, ale pedalskiego partnera w łaźni parowej, schylonego po mydło. To jest wasza stała pozycja.

 8. Danka

  20 grudnia 2017 at 14:00

  Janusz! Mocne.

 9. Danka

  20 grudnia 2017 at 14:43

  http://m.niezalezna.pl/212040-haniebne-slowa-tuska-zamiast-bronic-polski-uderza-w-pis-stawiaja-sie-ponad-prawem
  Tusk dostaje gratulacje w polskim Sejnie od J.Kacxynskiego, kiedy Merkelowa uratowala mu . .Mam ten obrazek w oczach.

 10. Danka

  20 grudnia 2017 at 14:45

  Zoombi kanalia przemowila

 11. Marian

  20 grudnia 2017 at 16:52

  Gdyby Mieszko I i Bolesław Chrobry przejmowali się tym, co ma mu im do powiedzenia cesarz Rzeczy, to byśmy do dziś sprzedawali swoich rodaków jako niewolników i skończyli jak Serbołużyczanie.

 12. gość

  20 grudnia 2017 at 18:18

  Ucz się PiSie! Największy sukces Trumpa przegłosowany przez Senat. Amerykanie dostaną na gwiazdkę wspaniały prezent

  Senat USA uchwalił w środę nad ranem największą od ponad 30 lat reformę podatkową. Z powodu niewielkiego niedopatrzenia i obstrukcji Demokratów ustawa musi zostać jeszcze raz przyjęta przez Izbę Reprezentantów. To wydaje się jednak formalnością.

  Największą zmianą jest obniżenie podatku dochodowego dla firm z 35 do 21 procent.

  Nowa ustawa przewiduje również nałożenie 10 % podatku na dochody osiągane za granica i jednorazowy podatek w wysokości 12% w przypadku sprowadzenia ich do USA.

  Ma to skłonić amerykańskie firmy do „powrotu” do kraju. Szacuje się, iż trzymają one poza USA nawet 3 biliony dolarów.

  Do 10,6 tys dolarów podniesiona została kwota wolna od podatku. To wzrost o blisko 80%.
  Ostateczne podpisanie ustawy przez Trumpa spodziewane jest nawet jeszcze dziś. najpierw jednak trzeba pokonać kłopoty formalne.

  http://wolnosc24.pl/2017/12/20/ucz-sie-pisie-najwiekszy-sukces-trumpa-przeglosowany-przez-senat-amerykanie-dostana-na-gwiazdke-wspanialy-prezent/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra