Z kraju

Premier Mateusz Morawiecki: Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO

Wielka Brytania jest w procesie Brexitu, to nie oznacza, że opuszcza Europę. Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale nadal będzie naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO – mówił premier Mateusz Morawiecki na wspólnym spotkaniu z szefową brytyjskiego rządu Theresą May z polskimi i brytyjskimi żołnierzami i weteranami.

– Podczas tych konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w tematach dotyczących obronności, mówiliśmy praktycznie takim samym językiem o bezpieczeństwie, o wspólnym wysiłku militarnym, obronnym dla utrzymania pokoju w Europie i na świecie – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

– Wielka Brytania jest w procesie Brexitu, ale to tak – jak pani premier podkreśla i co mnie niezmiernie cieszy – nie znaczy, że opuszcza Europę. Wielka Brytania wychodzi z UE, ale Wielka Brytania będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO i strukturach zapewniających bezpieczeństwo w ramach polityki obronnej i zagranicznej – wyjaśniał szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że z szefową rządu Zjednoczonego Królestwa rozmawiał o współpracy w ramach NATO, ale również dwustronnej w sferze polityki obronnej. Podkreślił, że Polska i Wielka Brytania, obok 3-4 innych państw, w pełni spełniają wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.

Szef rządu wyraził zadowolenie, że mogliśmy dopomóc w rozmowach i negocjacjach, żeby PESCO, czyli stała strukturalna współpraca w zakresie przemysłów obronnych i w zakresie obronności, była otwarta również dla współpracy z Wielką Brytanią.

Według premiera Mateusza Morawieckiego nie ma niczego ważniejszego od bezpieczeństwa. – Dlatego mogę wyrazić ogromną radość z tych rozmów, które dzisiaj odbyliśmy i tego, na jak bliskim poziomie współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską, układają się dzisiaj nasze relacje – powiedział. Podkreślił, że podejmowane są konkretne kroki po to, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo Polsce, Wielkiej Brytanii, Europie i światu.

Polacy i Brytyjczycy wyciągną wnioski z historii?

Zdaniem premier Theresy May wspólna historia pokazuje, że możemy wiele osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu naszych krajów i narodów.

– Sam fakt, że nasi żołnierze spotykają się tu dzisiaj z nami w obecności weteranów II wojny światowej, bohaterskich żołnierzy, jest dla nas zaszczytem. W ramach wojsk sojuszniczych walczyliście ramię w ramię na wszystkich frontach Europy, walczyliście za wolność Europy. Dziś chcemy wam wszystkim za to podziękować – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu, która podkreślała udział Polaków w bitwie o Anglię, ich odwagę, męstwo i osiągnięcia, kurtuazyjnie zapominając, iż brytyjskie władze nakazały Polakom płacić za sprzęt i mundury wykorzystywane w tejże bitwie. Co więcej zasłoną milczenia pokryła traktat polsko-brytyjski (1939) gwarantujący Polsce pomoc militarną w przypadku gdy zostanie ona zaatakowana. O Teheranie i Jałcie nie wspominając, gdzie Polska została de facto sprzedana Rosji przez sojuszników. Rodzi się zatem pytanie, czy historia przypadkiem nie zechce się powtórzyć? Tym bardziej, że podczas ostatnich manewrów wojskowych „Zapad” rosyjskie wojska ćwiczyły atak na dawne republiki radzieckie oraz Polskę, którą Rosja nadal postrzega jako swoją strefę wpływów.

Premier Mateusz Morawiecki najwyraźniej puścił w niepamięć brytyjską zdradę Polski w okresie II wojny światowej, gdyż podkreślał, że cały szlak bojowy w czasie II wojny światowej i to, co Wielka Brytania robiła w mrocznych czasach komunizmu, zwłaszcza poprzedniczka pani premier – Margaret Thatcher – w latach 80-tych, były dla nas nadzieją na odzyskanie wolności i niepodległości. Szef polskiego rządu podkreślił, że współpraca między naszymi krajami, która była naznaczona krwią wielu tysięcy polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, znacznie przyczyniła się do obrony Wielkiej Brytanii w 1940 roku. – Wszystkie te czyny naszych żołnierzy są dla nas świętą wartością do dzisiaj i czcimy je wspólnie z naszymi sojusznikami – dodał.
Premier Morawiecki przypomniał, że jeden z polskich weteranów – Franciszek Kornicki –w plebiscycie odbywającym się w Zjednoczonym Królestwie został wybrany na bohatera, który ma symbolizować centrum Royal Air Force. Szef rządu podczas swojego wystąpienia oddał jemu i jego towarzyszom broni najwyższy honor i cześć.

Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii zwrócili również uwagę na działalność rosyjskiej agentury oraz trwającą wojnę informacyjną z Rosją. Dostrzegają również zagrożenie ze strony państwa rosyjskiego.

***

Na zakończenie międzyrządowych konsultacji, ministrowie obrony narodowej Polski i Wielkiej Brytanii Antoni Macierewicz i Gavin Alexander Williamson podpisali, w obecności premierów rządów polskiego i brytyjskiego, traktat między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Fot. Piotr Tracz/KPRM

Źródło: KPRM, TVP Info, MON

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Marek

  21 grudnia 2017 at 18:51

  Srali muchy, będzie wiosna.

 2. Hania

  21 grudnia 2017 at 20:11

  No to Zaleszczyki klepnięte!
  Morawiecki zapisze się w historii głupimi zgłoskami jak Beck.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra