Z kraju

Prokuratura chce postawić cztery zarzuty senatorowi PO z Łodzi

 Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej zamierza postawić senatorowi RP Maciejowi Grubskiemu cztery zarzuty. Jeden związany z ujawnieniem znajomemu biznesmenowi tajnych informacji o wartym prawie 22 miliony złotych przetargu na sprzęt dla jednostek specjalnych Wojska Polskiego, a pozostałe dotyczące  złożenia fałszywych w oświadczeń majątkowych – czytamy na stronie prokuratury krajowej.

To efekt wszczętego w grudniu 2013 roku przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi śledztwa w sprawie przyjęcia przez Macieja Grubskiego korzyści majątkowej w kwocie 91 tysięcy złotych w związku z pełnieniem przez niego funkcji senatora i wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Obrony Narodowej. Śledztwo to prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura w Łodzi.

Zebrany w toku śledztwa obszerny materiał dowodowy, dzięki dużemu zaangażowaniu funkcjonariuszy CBA, w postaci m.in. zeznań licznych świadków, kontroli rozmów telefonicznych oraz korespondencji SMS-owej i mailowej, wskazuje, że Maciej Grubski – działając w celu osiągnięciu korzyści osobistych i majątkowych – przekroczył swoje uprawnienia jako funkcjonariusza publicznego. Jednocześnie zataił w trzech składanych jako senator oświadczeniach prawdziwe informacje o stanie swojego majątku, zaniżając go w sumie o ponad 105 tysięcy złotych.

Dlatego Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, za pośrednictwem Prokuratora Generalnego, zwrócił się do Marszałka Senatu o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Grubskiego do odpowiedzialności karnej.

W toku postępowania ustalono, że na początku sierpnia 2013 roku senator Grubski nakłonił podpułkownika Marka D. z Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej do przekazywania mu niejawnych informacji o przetargu na zakup laserowego symulatora, tzw. Wirtualnego Systemu Taktycznego Pola Walk, który miał służyć do szkolenia sił specjalnych. W ten sposób senator bezprawnie zdobył m.in. opis stawianych przez wojsko wymagań dotyczących symulatora, a także dane na temat możliwości spełnienia tych wymagań przez firmy ubiegające się o udział w przetargu.

Prokuratura zamierza również postawić Maciejowi Grubskiemu zarzuty podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, które składał jako senator RP. Kontrola wykazała nieprawidłowości w większości oświadczeń składanych przez niego w latach 2009-2014, jednak część śledztw uległa umorzeniu.

Przedmiotem zarzutów mają być oświadczenia z lat 2011-2012:

W oświadczeniu z 29 sierpnia 2011 roku senator Grubski podał nieprawdę, że posiada na rachunkach bankowych 52 693 zł, podczas gdy w rzeczywistości miał 64 171,86 zł.

W oświadczeniu z 7 listopada 2011 roku wykazał, że ma na rachunkach bankowych 550 zł, podczas gdy było to 67 475,73 zł. Nie wykazał także zaciągniętej u osoby prywatnej pożyczki w wysokości 90 000 zł.

W oświadczeniu z 13 marca 2012 roku podał nieprawdę, że posiada na rachunkach bankowych 600 zł, podczas gdy w rzeczywistości kwota ta wynosiła 8 217,49 zł. Nie wykazał też 19 000 zł zgromadzonych w domu ani zaciągniętej u osoby prywatnej pożyczki w wysokości 29 000 zł.

 

za: pk.gov.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Danka

  22 grudnia 2017 at 23:04

  Powinien zostac zwolniony i przejsc na kolorowe papiery.To nie boli, ale doskwiera.Jak juz robil takie numerki, to kompletna beztroska poraza i swiadczyc moze, ze cos nie tak byc moze….
  Co z oswiadczeniami i mieszkaniami prez Gdanska, Adamowicza? Czekaja na przedawnienie sprawy po wyborach samorzadowych, ktore wygrac ma znowu tenze pan?

 2. Art

  23 grudnia 2017 at 00:03

  Ziobro potrzebuje wielu pomocników bo roboty moc.I budowa nowych więzień.Nikt chyba nie ma wątpliwości,że taka HGW czy inni członkowie kasty będą „mieszkać” w starych.Skąd tej swołoczy tyle nalazło do naszego pięknego kraju?

 3. Jacek

  23 grudnia 2017 at 06:21

  Ja twierdzę że PiS cały czas ściga jakieś płotki za kilkaset tysięcy Zeta ,a co z miliardami z afer hazardowych ,autostradowych ,informatyzacyjnej ,stadionowych tego nie ruszają ,może z wyjątkiem Amber ale bardzo ślamazarnie może się przedawni.Jeśli chodzi o kamienicę to zapał Jakiego jest godny podziwu ,ale mnie interesuje prawomocny wyrok już po wszystkich odwołaniach.Dopóki go nie będzie to tylko kolejna szopka dla gawiedzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra