Kościół

Bezmiar Bożej Miłości jest dla człowieka niepojęty

Medytacje ewangeliczne z dnia 25 grudnia 2017 roku, J 1, 1-18

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.

W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.

Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi.

Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.

Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie».

Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.

Tajemnica Bożego wcielenia jest czymś, co po ludzku jest nie do pojęcia. Tak jak człowiek swoim ograniczonym umysłem nie jest w stanie pojąć Boga, tak nie jest w stanie ogarnąć Bożego wcielenia. Każdy człowiek jest tylko człowiekiem, ze swoimi ograniczeniami i słabościami, a mimo to Bóg zdecydował się przyjść na świat jako człowiek, aby dzielić z ludźmi trudy ich egzystencji. Przyszedł jako niewinne Dziecię, wiedząc, iż zostanie odrzucony, wzgardzony, zabity. Przyszedł poniżając się, zniżając do swojego stworzenia. Przyszedł, aby uświadomić ludziom, że „ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili”. Jest to główna przyczyna tego, dlaczego ludzkie życie ma tak wielką wartość – ponieważ pochodzi od samego Boga i tylko On ma prawo to życie odebrać.

Naukowcy uchwycili moment ludzkiego poczęcia, kiedy dwie komórki, żeńska i męska, łączą się ze sobą dając życie nowemu człowiekowi. Temu momentowi towarzyszy rozbłysk pięknego światła. Nie mógł wiedzieć o tym ewangelista, kiedy pisał te słowa: „Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi”. Wówczas nie było jeszcze takich możliwości technicznych, a jednak z natchnienia Bożego słowa te padły w Ewangelii, aby objawić ludziom jasność towarzyszącą ich poczęciu na długo przed tym, jak sami – dzięki nowoczesnym metodom fotografii – będą w stanie ją odkryć.

Boże Narodzenie to czas, w którym warto się zastanowić, czym właściwie jest ludzkie życie oraz Kim jest Słowo, które to życie powołało. Kim jest dla mnie Bóg? Czy tylko tradycją, która przez lata wpisała się w moje życie? Czy też może Kimś bardzo mi bliskim, co do którego cieszę się gdy nadchodzi? Warto w tym właśnie dniu stanąć w prawdzie o sobie samym i zastanowić się, jaka jest moja relacja z Bogiem. Już sama refleksja to wielka łaska. Pozwólmy sobie na nią.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. frate

  25 grudnia 2017 at 13:20

  Nie uprawiajmy genderowej nowo-mody, to raczej komórka męska łączy się z żeńską, a nie jest na odwrót!!! A poza tym żydzi nie świętują, tylko w tym czasie knują ze zdwojoną energią, jak to mają w swojej podłej naturze!!! A My co??? A My śpimy i żadnych nowych artykułów na skrobiemy!!! Oby nam te obżarcie i lenistwo nie wyszło bokiem!!!

  • Danka

   25 grudnia 2017 at 16:04

   Obys z przejedzenia zasnal.W Swieta chcesz awantur?

 2. Ted

  25 grudnia 2017 at 13:29

  Widok nowo narodzonego Pana Jezusa zawsze wywołuje wzruszenie.Czuję głęboką radość.W tym dniu, w gronie rodziny radośnie świętujemy.Panu Bogu niech będą dzięki.

 3. sceptyk

  25 grudnia 2017 at 14:31

  Enej znowu będzie grał w Boże Narodzenie w Polsce?
  Petro Olijnyk pseudonim „Enej” – pułkownik UPA, w 1943 kierował masowym ludobójstwem na Wołyniu. Mordował Polaków. Dwóch Ukraińców tworzy w Polsce zespół i nadaje mu nazwę będącą pseudonimem ukraińskiego zbrodniarza, a cała Polska tańczy w rytm tej muzyki? Gówniarze muszą mieć niezły ubaw patrząc na tłumy podrygujących, w takt ich muzyki, Polaków.

  • Danka

   25 grudnia 2017 at 16:08

   Moze to przypadkowa zbieznosc? Czy ci goscie to Ukraincy?

 4. xvz

  25 grudnia 2017 at 15:30

  Hej, Wpadłem dziś na ciekawą aplikacje, dzięki której możesz prawdopodobnie namierzyć dowolny telefon.

  http://www.elbo.in/namierzgo
  =======================

  Wystarczy znacć numer poszukiwanej osoby/telefonu i po sprawie 🙂
  Polecam, Mi udało się namierzyć dziewczynę 🙂

 5. Soroka

  25 grudnia 2017 at 17:09

  „Przyszedł, aby uświadomić ludziom, że „ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili”.”
  Z Boga człowiek się rodzi dopiero wtedy, gdy prawdziwie uwierzy, że to Bóg stworzył świat, a Jego Prawo jest źródłem dobra tu na ziemi i wypełnianie tego Prawa z wiarą prowadzi do wiecznej szczęśliwości w Niebie.
  Zadziwia bardzo to, że ludzie z duchownymi na czele nie rozumieją celu i znaczenia przyjścia Jezusa na świat.
  Jezus nie przyszedł na świat, aby wszystkim załatwić zbawienie, ale przyszedł pokazać nam prawdziwą wiarę i drogę do zbawienia, którą każdy musi podjąć sam jeśli chce być zbawiony, bo każdemu człowiekowi Pan Bóg dał wolność. Nie ma mądrości bez wolności, a miłości bez mądrości.

 6. soroka to przygłup

  25 grudnia 2017 at 18:02

  „Przyszedł, aby uświadomić ludziom, że „ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Putina się narodzili”.”
  Z Putina człowiek się rodzi dopiero wtedy, gdy prawdziwie uwierzy, że to Putin stworzył świat, a Jego Prawo jest źródłem dobra tu na ziemi i wypełnianie tego Prawa Putina z wiarą prowadzi do wiecznej szczęśliwości w Niebie Putina.
  Zadziwia bardzo to, że ludzie z sorokami na czele nie rozumieją celu i znaczenia przyjścia Putina na świat.
  Putin nie przyszedł na świat, aby wszystkim załatwić zbawienie, ale przyszedł pokazać nam prawdziwą wiarę i drogę do zbawienia, którą każdy musi podjąć sam jeśli chce być zbawiony, bo każdemu człowiekowi Pan Putin dał wolność. Nie ma mądrości bez wolności, a miłości bez mądrości.

 7. semperparatus

  25 grudnia 2017 at 19:50

  Ale władcą tego okrutnego doczesnego świata jest jahwe-demiurg-szatan…żydowski bożek plemienny…którego „pomocnikami”w szerzeniu zła są żydzi właśnie…(Łk.4,1-13,J,8,44)…Natomiast Jezus Chrystus…jest wrogiem szatana…i wysłannikiem Prawdziwego Boga Miłości,Prawdy i prymatu ducha nad materią…(J,18,36)

 8. Pingback: c3j8vb5w4dxctv36cxct5x4wd

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra