Z zagranicy

Kirgistan ma nowego prezydenta

Premier Kirgistanu Ałmazbek Atambajew, który stoi na czele Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu wygrał niedzielne wybory prezydenckie.

Po przeliczeniu 95 proc. głosów, uzyskał on 62,88 proc. poparcia, co daje mu zwycięstwo już w pierwszej turze. Tym samym pokonał on lidera partii Ata Żurt, byłego boksera Kamczybeka Taszijewa oraz byłego przewodniczącego parlamentu Adachana Madumarowa, którzy zdobyli odpowiednio 14,43 procent i 14,09 procent głosów.

Pozostali z szesnastu startujących w wyborach kandydatów nie uzyskali nawet 1 procenta poparcia.

Taszijew już po ogłoszeniu zwycięstwa Atambajewa oświadczył, że nie uznaje wyników wyborów, gdyż zostały one sfałszowane. Również Tuigunalij Abdraimow uważa, iż nie zostały one przeprowadzone w sposób uczciwy.

– To są wstępne rezultaty. Państwowa Komisja Wyborcza dopiero ogłosi oficjalne wyniki, jak tylko przeliczy wszystkie głosy. My przeliczymy je raz jeszcze – oświadczył Abdraimow.

Wiele wskazuje na to, że on i Taszijew wyprowadzą swoich zwolenników na ulice, co zresztą zapowiadali przed rozpoczęciem wyborów.

Anna Wiejak
Źródło: RIA Nowosti

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra