Z kraju

Dane najgroźniejszych pedofilów i gwałcicieli już dostępne w internecie

Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od dziś (1 stycznia 2018 roku) w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie –  pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.

Dodaje, że publiczne rejestry z danymi pedofilów funkcjonują na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Są dobrym sposobem na zapobieganie krzywdzie ofiar, bo pozwalają na skuteczną kontrolę takich przestępców.
Rejestr jest dostępny na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Składa się z dwóch części: ogólnodostępnej (Rejestr publiczny) i z dostępem ograniczonym, z którego mogą korzystać przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi.

 

768 sprawców w Rejestrze publicznym

W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem. Spośród sprawców czynów popełnionych od 1 października 2017 r. do rejestru publicznego trafiają dodatkowo także recydywiści – jeśli którekolwiek przestępstwo na tle seksualnym popełnili na szkodę małoletniego (do 18. roku życia) i zostali uprzednio skazani na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

W Rejestrze publicznym zamieszczone są informacje, w jakich miejscowościach przebywają obecnie wszystkie te osoby. Muszą one pod groźbą kary aresztu zawiadamiać policję o każdej zmianie miejsca pobytu, a policja na bieżąco będzie aktualizować te dane w rejestrze. Jawne też są między innymi informacje o rodzaju, dacie i miejscu przestępstwa każdej z tych osób.

 

2614 nazwisk w Rejestrze z dostępem ograniczonym

Druga część rejestru – z ograniczonym dostępem – zawiera 2614 nazwisk. Oprócz osób z rejestru ogólnodostępnego znaleźli się w nim sprawcy gwałtów popełnionych przed 1 października 2017 r. na osobach w wieku 15-18 lat, co do których to sprawców sądy nie orzekły o wyłączeniu ich z rejestru. Natomiast w przypadku przestępstw popełnionych po 1 października 2017 roku, do rejestru z dostępem ograniczonym trafili wszyscy gwałciciele i pedofile, stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę nieletnich. W tej części rejestr jest bardzo szczegółowy. Zawiera m.in. PESEL skazanych i adresy ich zameldowania.

Dyrektorzy szkół, a także organizatorzy wypoczynku czy zajęć dla dzieci są zobowiązani sprawdzać, czy osoby, które zamierzają zatrudnić, figurują w rejestrze. Jeśli tak – nie będą mogli przyjąć ich do pracy. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary – aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł.

 

Jak korzystać z rejestrów?

Rejestr publiczny jest w całości jawny i bezpłatnie dostępny w internecie. Można z niego korzystać bez konieczności rejestrowania się na stronie i logowania. Strona umożliwi wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

– Aby uzyskać informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym, osoby i instytucje uprawnione muszą zarejestrować konto na stronie rejestru – wypełnić odpowiedni formularz. Muszą też dysponować kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Założenie konta i uzyskanie informacji z rejestru są bezpłatne – tłumaczy Wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś.

Przedstawiciele organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości mają wgląd do wszystkich danych zgromadzonych w Rejestrze z dostępem ograniczonym. Natomiast dyrektorzy szkół, a także np. organizatorzy wypoczynku dla dzieci, mogą dowiedzieć się jedynie, czy osoba, którą chcą przyjąć do pracy, znajduje się w rejestrze.

Przewidziana została również możliwość sprawdzenia, czy ktoś widnieje w Rejestrze z dostępem ograniczonym przez każdą indywidualną osobę (w tym skazanego). Warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie i dysponowanie kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W trybie tym można sprawdzić tylko i wyłącznie samego siebie.

 

W zgodzie z ustawą

Wprowadzenie rejestru to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uchwalonej 13 maja 2016 roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Weszła ona w życie 1 października 2017 r. Od tego dnia dane sprawców najpoważniejszych przestępstw na tle seksualnym są dostępne w Rejestrze z dostępem ograniczonym. Natomiast w związku z ustawowymi gwarancjami, przewidującymi możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia danych w Rejestrze publicznym, do końca ubiegłego roku nie było w nim żadnych danych. Wiązało się to z tym, że przestępcy, którzy zostali prawomocnie skazani za czyn popełniony przed wejściem w życie ustawy, mogli wystąpić do sądu z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia ich danych w Rejestrze publicznym i należało dopełnić związanych z tym terminów.

Teraz dane sprawców będą trafiać do odpowiednich rejestrów bezpośrednio po uprawomocnieniu się wyroków i rozpoznaniu na bieżąco wniosków o wyłączenie.

Przyjęte zmiany w prawie zakładają także, że sądy muszą obligatoryjnie orzekać zakaz wykonywania zawodu i działalności związanej z wychowaniem, edukacją i opieką nad dziećmi wobec pedofilów. Dotąd mogły, ale nie musiały tego czynić.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. Marek

  1 stycznia 2018 at 16:17

  Ale zakazane mordy 🙂

 2. qaz

  1 stycznia 2018 at 16:49

  widzę, że Bodakowski zaczyna stosować tu cenzure i usuwa te posty,które mu ideologicznie nie pasują. Tylko nie chrzań pózniej, że ci coś facebook usunął albo zablokował, bo niczym sie od tamtych nie róznisz.

  • prawo

   2 stycznia 2018 at 23:38

   100/100

 3. manix

  2 stycznia 2018 at 11:34

  chronią dzieci…?a ustawa JUDY DUDY o szczepieniach polskich dziewczynek przeciw niby HPV?CZY TO OCHRONA?A czy broni rzad polskich dzieci przed żydowskimi koncernami które rekami min zdrowia i bandy sw.SAN epid szpikować będa przymusem za pomocą policji polskie dzieci i w szczepionkach diploidalnych wstrzykiwać im DNA wielu abortowanych płodów,czyli ludzi modyfikujac nasze dzieci genetycznie w ten sposób?

  • Tomek

   2 stycznia 2018 at 18:41

   Matix (hansie::)?

   Po pierwsze, szczepionka przeciw HPV nie jest obowiązkowa. Natomiast, tak, szczepionka przeciwko HPV chroni. Skutecznie. Przed rakiem szyjki macicy. Blisko 2 tys. kobiet co roku na to umiera. Dalej będziesz błaznował w związku z tym?

   Nawet już nie chce mi się komentować tego bełkotu o żydowskim spisku w celu zarobienia pieniędzy. Niejeden nieuk powtarzający bzdury zasłyszane z filmików ze znachorami okazuje się nieraz jeszcze większym zjeb..m, wierzącym, że Żydzi dla kasy chcą wymordować Polaków szczepionkami. Wbrew faktom (nieuki nie kojarzą, jaka była śmiertelność dzieci lub długość życia przed pojawieniem się szczepionek, przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień i jaka jest teraz), wbrew logice. Nieukom nie burzy tego obrazu to, że w Izraelu tez ludzi powszechnie się szczepi. Nieuk o tym nie wie, bo mu pan Zięba na YouTube nie powiedział. Czy tez to, że koncerny znacznie więcej zarabiają na leczeniu niż na szczepionkach – cały ten spisek big pharmy polegałby na tym, ze koncerny samym sobie zyski ograniczają. Musieli wiec by być idiotami. Nieuk nie rozumie. Skoro on jest idiotą, to czemu inni nie mogą!

   • johnie

    3 stycznia 2018 at 16:49

    Znowu troll „Tomek” nadaje. Kto tego dupka czyta – ten sam sobie szkodzi.
    Na szczęście jest już wystarczająca, bo ogromna ilość źródeł rzetelnej informacji i taki „Tomek” – może sobie nadawać do upojenia 🙂

    • Tomek

     7 stycznia 2018 at 01:30

     I mówi to koleś, który wysyła na tym portalu linki do filmów z gościem, który wierzy w to, że światem rządzą jaszczury zmieniające się w ludzi. Który wierzy, że jaszczurami są m.in. królowa Elżbieta II i George Bush. Mówimy o Davidzie Icke.

     Naprawdę, ty mnie, johnie, chcesz uczyć, co to jest rzetelne źródło informacji:):):):)? Kretyn, który wierzy ludziom opowiadającym takie bzdury???:):):) Zmień hansie znowu pseudonim, bo pod tym znów się ośmieszyłeś na amen.

   • johnie

    3 stycznia 2018 at 17:07

    Czy Ty „Tomku” naprawdę myślisz, że tutaj siedzą debile ? 🙂
    I NIE UMIEJĄ znaleźć sobie w sieci miarodajnych źródeł informacji ? 🙂
    Chyba musisz zmienić branżę, bo NIE UWAŻAM, że jesteś po prostu kretynem..
    Cóżeś się tak doczepił do „prawego”. tani trollu ? 🙂
    Masz tu z kim podyskutować, antypolski gnojku ?..
    Chyba tylko z „Robertem B”, który, jako jedyny – ma do Ciebie nerwy jeszcze 🙂
    I pozwala sobie, wpuszczać się w kretyńskie dialogi z Tobą 🙂
    Spadaj, trollu ! Na onet ! 🙂 Do sobie podobnych !

    • Tomek

     7 stycznia 2018 at 01:33

     „Czy Ty „Tomku” naprawdę myślisz, że tutaj siedzą debile ?
     I NIE UMIEJĄ znaleźć sobie w sieci miarodajnych źródeł informacji ?”

     Tak, dokładnie tak myślę. Niektórzy tu piszący to debile. A największym debilem jest johnie, który poleca innym filmiki z facetem opowiadającym, że światem rządzą jaszczury przebrane za ludzi. Miarodajne źródła, ja p….ę, co za błazen…

     Po czymś takim chcesz jeszcze się ze mną kłócić, że nie jesteś idiotą?:)

 4. rojo

  2 stycznia 2018 at 19:57

  Nie wyzywaj innych od nieuków bo sam jesteś tępak (powiedziałbym kiedyś „jakich mało” ale dziś powiem „jakich większość”). Cóż. Nie twoja wina. Rtęć i aluminium zrobiły ci z mózgu papkę. I tyle w temacie.

  • Tomek

   7 stycznia 2018 at 01:42

   Rojo, ignorancie… Jak już tak łykasz jak pelikan owe bzdury o rtęci i aluminium to może spożytkuj jakoś swój czas konstruktywnie i poczytaj sobie trochę co to jest metylortęć, a co to etylortęć, która jest szkodliwa, a która jest w szczepieniach i w jakich ilościach. O aluminium też sobie poczytaj – ile jest ich w szczepionkach, jakie są normy dla przyjęcia aluminium domięśniowo, a jakie dla przyjęcia go do krwi.

   I zapytaj sam siebie, czy antyszczepy nie robią ci wody z mózgu.

   A jak tego nie zakumasz, to zrób sobie może wlew z witaminy C do mózgu. Pomóc, nie pomoże, ale gorzej wtedy już nie będzie…

 5. maniek

  3 stycznia 2018 at 08:10

  …ale pierdoły!…załamac sie idzie!…pedofilia kwitnie i rozwija sie w najlepsze…mogłbym tu namalowac sąznisty artykuł – ale podrzuce Wam temat – gdzie rowniez sie wypowiadam – w niewielkiej czesci – bo to temat rzeka…

  https://treborok.wordpress.com/miasto-bozego-narodzenia-aureola-niebezpieczenstwa-wokol-chinskich-noworocznych-zabawek/?preview=true

 6. johnie

  3 stycznia 2018 at 16:55

  JACY „pedofile” ?.. JACY „gwałciciele” ?..
  Znowu arogancka banda w Parszawie traktuje polskiego Goja, jak kret6yna (poniekąd – słusznie 🙁 ..)
  786 „SPRAWCÓW” ?.. Czy JELENI ?..
  Oskarżanych przez własne córki – nieletnie kurewki, za „pouczeniem” doświadczonych koleżanek ?.. Strach własnego synka wziąć na kolana w parku, bo można wylądować gwałtownie na glebie, ze skutymi nadgarstkami i po porcji pałek i kopów – na Komendzie..
  Pani Wiejak 🙂 ..
  Pani naprawdę wierzy, że Ziobro ma ZEZWOLENIE na ogłaszanie PRAWDZIWYCH pedofilów ? 🙂
  Których doborowe towarzystwo bryluje w Rządzie RP, w Mediach, UBecji i „byznesie” ? 🙂
  Przecież to zaledwie „poprawianie statystyki”, oraz danie do zrozumienia co niektórym, że są na nich HAKI – nic więcej 🙂
  CZYM się tu podniecać i dolewać oliwy do tej BZDURY ? 🙂

 7. EuPi

  7 stycznia 2018 at 11:08

  A gdzie sa księża? Poza prawem? Dlaczego ukryto? Demokratycznie i po katolicku?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra