Kultura i historia

Bł. ks. Marian Konopiński, czyli jak Niemcy „leczyli” śmiertelne choroby homeopatią

Jako kapelan Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej brał udział w bitwie na Bzurą i w obronie Warszawy, był więźniem niemieckiego oflagu. Zmarł 75 lat temu zamęczony w obozie w Dachau.

Marian Konopiński przyszedł na świat 10 września 1907 r. w Kluczewie w Wielkopolsce. Szkołę podstawową ukończył w Szczepankowie, po trzech latach przeniósł się do szkoły realnej we Wronkach. Następnie kształcił się w humanistycznym Progimnazjum im. Piotra Skargi w Szamotułach, które ukończył w 1927 r.

Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie. Później, w trakcie studiów, przeniósł się do seminarium poznańskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1932 r. z rąk kardynała Augusta Hlonda. Początkowo był wikariuszem w parafii w Ostrzeszowie i prefektem w miejscowym Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim.

W 1935 r. został wikariuszem w poznańskiej parafii pw. Bożego Ciała, a trzy lata później w parafii pw. św. Michała Archanioła. Jednocześnie podjął studia na wydziale nauk społecznych na Uniwersytetu Poznańskiego. W kwietniu 1939 r. został mianowany kapitanem rezerwy.

Tuż po niemieckiej napaści na Polskę, w pierwszych dniach września zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego, zostając kapelanem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w walkach nad Bzurą i w obronie Warszawy.

Po kapitulacji stolicy trafił do Oflagu X B Nienburg na terenie Dolnej Saksonii w Niemczech. Zwolniony w maju 1940 r., miesiąc później został ponownie aresztowany i uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau.

W listopadzie 1942 r. został wyznaczony jako jeden z 20 kapłanów do pseudomedycznych eksperymentów prowadzonych przez niemieckich „lekarzy”. Zakażony śmiertelną ropowicą znalazł się w grupie, której podawano leki homeopatyczne. Zmarł 1 stycznia 1943 r., jego ciało zostało spalone w krematorium.

W 1999 r. ks. Marian Konopiński został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 polskich męczenników.

Źródło: swzygmunt.knc.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra