Z kraju

Znacznie mniej Polaków korzysta z pomocy społecznej – tak działa program 500 plus

W tych dniach Główny Urząd Statystyczny (GUS) zaprezentował dane dotyczące zakresu polityki społecznej w Polsce w roku 2016, z których niezbicie wynika, że w naszym kraju znacząco spadła liczba osób korzystających z pomocy społecznej.

Według GUS liczba beneficjentów pomocy społecznej w roku 2016 spadła aż o 9,2% a liczba gospodarstw domowych o 5,3% w ujęciu rok do roku i był to największy taki spadek od 2008 roku.

GUS wymienia, że znaczący wpływ na zmniejszenie się liczby osób korzystających z pomocy społecznej miało wprowadzenie programu Rodzina 500 plus, a także wyraźny spadek poziomu bezrobocia.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że w roku 2016 program Rodzina 500 plus był realizowany tylko przez 8 miesięcy (rozpoczął się w kwietniu), w związku z tym trzeba się spodziewać, że jego rezultaty na koniec 2017 roku w ograniczaniu biedy w Polsce będą jeszcze lepsze.

Przypomnijmy, że pod koniec poprzedniego roku Eurostat podał, iż Łotwa i Polska są liderami w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o redukcję zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym wśród dzieci, a więc w wieku do 17 lat.

W latach 2010-2016 największy spadek tego wskaźnika Eurostat odnotował właśnie na Łotwie o 17,5 punktów procentowych, w Polsce o 6,6 pkt. proc., Irlandii, 5,3 pkt. proc., na Węgrzech 5,1 pkt. proc., w Bułgarii i na Litwie 3,4 pkt. proc.

Jednocześnie w UE w tym okresie były też kraje gdzie ten wskaźnik wzrastał, w Grecji aż o 8,8 punktu procentowego, na Cyprze o 7,8 pkt. proc., a następnie w uchodzących do tej pory za kraje zamożne, Szwecji o 5,4 pkt. proc. i Włoszech o 1,1 pkt. proc.

Według Eurostatu na koniec 2016 roku średni w UE wskaźnik zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym wynosił 26,4% i w 12 krajach UE był on wyższy, natomiast w 16 krajach niższy.

W czołówce krajów z wysokim wskaźnikiem znalazła się Rumunia- 49,2%, Bułgaria-45,6%, Grecja-37,5%, Węgry-33,6%, Hiszpania-32,9%, Włochy-32,8%, Litwa -32,4%, Cypr, Irlandia i Wielka Brytania, wszystkie kraje powyżej 30%.

Z kolei poniżej średniej unijnej znalazła się Polska 24,2%, na podobnym poziomie ten wskaźnik na koniec 2016 roku miały takie kraje jak Francja, Belgia, Luksemburg, natomiast na najniższym poziomie około 15%, dwa kraje skandynawskie Dania i Finlandia.

Przypomnijmy także, że także przyspieszenie w zakresie obniżania wskaźnika zagrożenia ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Polsce nastąpiło po wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus, czyli od kwietnia 2016 roku.

Do końca 2016 roku z programu Rodzina 500 plus w Polsce zostało wypłacone ponad 17,6 mld zł, czyli o 0,6 mld zł więcej niż wcześniej przewidywano w budżecie państwa, ponieważ zostało nim objęte aż 1,6 mln „pierwszych” dzieci (500 zł przysługuje takim dzieciom, jeżeli miesięczne dochody na członka rodziny nie przekraczają 800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na osobę).

Z programu na koniec 2016 roku korzystało już 3,8 mln dzieci (w tym roku z programu korzysta już 4 mln dzieci) i w związku z tym poprawia on znacznie sytuację materialną rodzin wychowujących dzieci, ponieważ zmniejsza się wyraźnie ilość takich rodzin obejmowanych pomocą społeczną.

Programem na koniec 2016 roku było objętych 55% wszystkich dzieci do 18 roku życia, przy czym w gminach wiejskich było to aż 63% dzieci, w gminach miejsko-wiejskich 58% dzieci i w gminach miejskich 48% dzieci, co tylko potwierdza, że do tej pory najwięcej wielodzietnych niezamożnych rodzin funkcjonowało w środowisku wiejskim.

Struktura wsparcia rodzin wychowujących dzieci wspieranych z programu Rodzina 500 plus, nie zmieniła się także w roku 2017, podobnie będzie również w roku następnym i właśnie, dlatego aż 60% jego środków, trafia do rodzin wiejskich w roku następnym może to być nawet 15 mld zł z 25 mld zł przewidzianych na jego realizację).

Fot. Pixabay

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Soroka

  8 stycznia 2018 at 11:37

  Ale niebawem znowu zgłoszą się do opieki, bo wzrost cen towarów, opłat różnych za mieszkanie i różne media, a nawet za torebki foliowe, za ogrzewanie domu, zupełnie im zjedzą te 500, a nawet więcej.

  PS> Tak się płacze że ludzie palą plastiki i inne tworzywa. Dlaczego nie zabroni się produkowania takiego trującego syfu, a zamiast dawać drewno na paszę kornikom, produkować papierowe opakowanie i szklane? Czy opakowania szklane muszą być jednorazowego użytku?
  Czy władza jest mocna tylko wobec słabych?

 2. GlosRozsadku

  8 stycznia 2018 at 12:39

  A 500 + to nie jest pomoc spoleczna ? Jesli ktos dostaje pieniadze za nic , to co to jest ? Gdyby 500 + bylo odpisem z oplacanych podatkow pracujacych rodzicow to nie mialbym nic przeciwko temu . W terazniejszej formie jest to JALOMUZNA i nic wiecej , w dodatku skonstruowana dla rozbicia wartosci rodzinnych . Widac to na przykladzie czarnych w USA . Dodajac do tego propagande w stylu Tomka B ( Zydzi sa odpowiedzialni za wszelkie nie powodzenia w moim zyciu ) i 5-15 lat duza czesc Polski bedzie wygladac jak murzynskie miasta w USA .NIech tylko dzieci samotnych matek zaczna miec wlasne dzieci i juz pozamiatane . TAm glownymi przyczynami upadku spoleczenstwa czarnych sa wlasnie zasilki dla samotnych matek i wieczne obwinianie bialego za wszystkie nie powodzenia .NIc nie zrobie bo i tak bialy mi zabierze , nic nie moge bo bialy zabrania . Jakbym wlasnie sluchal takich zydofobow i tak w tym wypadku uzycie slowa fobia jest jak najbardziej wskazane .Na zlosc zydowi Morawieckiemu i bansktera n ie zarobie na dzieci bo i tak mi zabiora , oraz wychowam dzieci na meneli z pod sklepu bo zydzi i tak ich zdeprawuja swoja propaganda . Tak naprawde to jestem j…nym leniem , ale latwiej zwinic wszystko na zyda a w wypadku czarnych na bialego .

 3. EuPi

  8 stycznia 2018 at 13:12

  Następne kłamstwo! mniej korzysta bo MOPS odmawia, byle pod pretekstem. Kłamstwo na kłamstwie siedzi i kłamstwem pogania! Taki jest rząd!

  • GlosRozsadku

   8 stycznia 2018 at 13:16

   Zlikwidowac wszystkie zasilki i nie bedzie problemu !

   • Soroka

    8 stycznia 2018 at 14:38

    Głosie głupoty! Największe zasiłki dostają ci tzw biznesmeni, bo oni biorą najwięcej pieniędzy za nic. Ty też widocznie dostajesz zasiłek, ale nam o tym nie powiesz.
    Te rodziny dostają tylko nędzny ochłap dawanych w Polsce zasiłków. Wg moich obserwacji w Polsce większość ludzi używa świata za zasiłki, bo nic pożytecznego nie robią, a biorą kupę kasy, no ale Głosie tego nie kumają.

    • GlosRozsadku

     8 stycznia 2018 at 15:06

     Prosze ? W panskiej wypowiedzi brakuje sensu . NApisalem aby zlikwidowac wszystkie zasilki prawda ? Czego pan w tym nie rozumie ? Co do panskiej watpliwej logiki , oponuje za likwidacja zasilku poniewaz sam pobieram zasilek . Wow !! Chyle czola przed panskim intelektem .

     • Soroka

      8 stycznia 2018 at 17:27

      Gdyby tak jeszcze dało się przeczytać wszystko co napisałem i rozumieć o czym piszę.

     • GlosRozsadku

      8 stycznia 2018 at 17:32

      Wlasnie gdyby … Gdyby tez mogl sie pan odniesc do mojej krytyki panskiego „argumetu” , gdyby , gdbyby …

     • Soroka

      8 stycznia 2018 at 18:34

      A jak nazwać pieniądze brane legalnie np. przez biznesmena odebrane pracownikom, albo konsumentom?! Gdyby to było nielegalnie, to byłaby to kradzież, ale że jest to legalne, to jest to ZASIŁEK!!!

     • GlosRozsadku

      8 stycznia 2018 at 20:37

      Towarzyszu , to sie nazywa transakcja . Dobrowolna transakcja . NIkt towarzyszowi nie kaze pracowac u tego biznesmena i nikt towarzyszowi nie kaze kupowac jego produktu jesli uwaza towarzysz ze nie jest to dla towarzysza oplacalne . OK towarzyszu ? Co do tego co to jest zasilek to prosze sie odniesc do slownika bo widac ze semantyka sie towarzyszowi pomieszala .

     • Soroka

      8 stycznia 2018 at 21:04

      Korwiniarzu, taką samą transakcję przeprowadza bandzior przystawiający facetowi do skroni wylot lufy rewolweru i cedzący przez zęby „dawaj portfel”.

     • GlosRozsadku

      8 stycznia 2018 at 22:17

      NIe jestem Korwiniarzem towarzyszu , jestem osoba ktora na siebie zarabia . Katolikiem ktory wierzy w wlasnosc prywatna . Prywatna , dobrowolna tranzakcja to wlasnie to . Jesli tego towarzysz nie rozumie to juz trudno . Rozumiem za to ze teskni towarzysz za czasami gdy mogl bez konsekwencji zapijac morde w zakladzie nazywajac to praca . BYl towarzysz zadowolony bo morda upita a co najwazniejsze nikt kurwa nie mial nic wiec niz najwiekszy zapity nierob wiec bylo „sprawiedliwie”. Teraz latwo nie jest , ale kto ma troche oleju w glowie a przede wszystkim kto jest pracowity to sobie radzi . Za to najwieksze lajzy i nieroby zagryzaja zeby , bo juz nie jest po „rowno” i inni nie wyrabiaja ich normy . Zal mi towarzysza . CZysty fakt ze uwaza towarzysz kazdego kto ma cos za wstretnego kapitaliste mowi wszystko o towarzystwie swiatopogladzie . Brak mozliwosci ordoznienia dzialania wbrew prawu a dzialania dobrowolnego u towarzysza zadziwia , jednak komuny za bardzo nie pamietam a od ludzi towarzysza pokroju jakos tak stronie , wiec gdy takiego napotykam to zawsze sie zastanawiam jak to jest ze mozna byc tak odcietym od prawdy . Coz , dobranoc towarzyszu .

     • Soroka

      9 stycznia 2018 at 10:23

      Rozmowa z głupcem, to tak jakby się bić z wodą. Ty go ciap, a on cię chlap.

     • GlosRozsadku

      9 stycznia 2018 at 11:26

      Dobra , dobra , rzucaj sobie sloganami towarzyszu . Jak poprzednio , zero argumentu , tylko haselka.

 4. hansi

  8 stycznia 2018 at 13:18

  Skąd ja wiedziałem, że to znowu Kuźmiuk nadaje ? 🙂
  Nawet nie czytam, bo szkoda czasu…

 5. koc

  8 stycznia 2018 at 16:38

  to można nakraść od kogoś i dać komuś innemu, bardzo katolickie podejście no bo przecież dr nie daje ze swojego

 6. Adam

  8 stycznia 2018 at 17:37

  Ahahaha no nie wierze 😀 Czyli wniosek jest taki, że dzięki temu że ludzie biorą pieniądze z budżetu państwa, przestali brać pieniądze z budżetu państwa.

  Pogratulować logiki autorowi tego artykułu…

  Jeszcze chwile a ustawowo zakażemy biedy i odtrąbimy sukces że odsetek biednych spadł do 0%, no dramat.

  500+ to jest pomoc społeczna jak każda inna, to że się tak nie nazywa nie znaczy że tak nie jest. A spadek wynika m.in. stąd, że kwota upoważniająca do zasiłku jest stała, podczas gdy wartość pieniądza spada i pensja minimalna rośnie, w związku z czym mniej osób się na zasiłki łapie.

  Chyba tylko ktoś niespełna rozumu stwierdzi że ludzie zrezygnowali dobrowolnie z zasiłku bo dostają 500+…

 7. Janusz

  9 stycznia 2018 at 01:27

  Obawiam się, że 500+ nie jest pomocą społeczną, tylko perfidną łapówką dla elektoratu. To zwykła korupcja państwowa typu bolszewickiego. Ponadto obejmuje Ukraińców oraz żydostwo zamieszkałe w Polsce, a jest tego całkiem sporo – żydów co najmniej 2 miliony, Ukraińców ca. 3, co daje w sumie ponad 10% populacji zamieszkałej nad Wisłą. Przy współczynniku urodzin 1,3 wkrótce będziemy mniejszością i bez muzułmanów. Taka siła może swobodnie zarządzać wszystkimi newralgicznymi urzędami, źródłami dotacji oraz policyjnym aparatem represji i żydowskimi obozami koncentracyjnymi dla Polaków, jak po 1944 r. Będziemy bez szans, bo osądzi nas żyd, a spałuje i rozstrzela Ukrainiec…

  • GlosRozsadku

   9 stycznia 2018 at 09:46

   To na co pan czeka , robic dzieci i chowac ich na sedziow i policjantow .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra