PFROŻ pisze do Premiera RP ws. prac Otwartej Grupy Roboczej ONZ

0
0
0
/

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia pisze do Premiera RP w sprawie prac Otwartej Grupy Roboczej ONZ. Zdaniem Federacji brak precyzyjnej definicji terminu „zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych”, stanowi istotne zagrożenie. Poniżej publikujemy treść listu w całości.                 

                                      

Warszawa, dnia 17 lipca 2014 r.

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej

 

W imieniu 87 organizacji prorodzinnych zrzeszonych w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, pragniemy zwrócić się do Pana Premiera w sprawie stanowiska naszych przedstawicieli w pracach Otwartej Grupy Roboczej ONZ.

                                                                                  

Aktualnie w Organizacji Narodów Zjednoczonych Otwarta Grupa Robocza finalizuje prace dotyczące włączenia terminu zdrowia i praw seksualnych do katalogu celów w ramach Zrównoważonego Rozwoju ((Sustainable Development Goals - SDG).

 

 

Mając powyższe na uwadze wnosimy, aby przedstawiciele Polski poparli postulat, zastąpienia kontrowersyjnego terminu "prawa reprodukcyjne" lub "zdrowie reprodukcyjne" z SDG i zastąpienia ich klarownym i niekontrowersyjnym celem, jakim jest upowszechnienie prawa kobiet do odpowiedniej opieki okołoporodowej, odpowiadające ich istotnym potrzebom.

 

Mamy podstawy by sądzić, że jeśli kontrowersyjny termin zdrowia oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych zostanie włączony do celów ONZ w ramach Zrównoważonego Rozwoju, to państwa  w których aborcja, co do zasady jest zakazana, a katalog wyjątków od niej jest ograniczony, będą poddane międzynarodowej presji w kierunku liberalizacji obowiązujących regulacji prawnych.

 

Termin zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych rozumiany zgodnie z Platformą Działania Międzynarodowej Konferencji dotyczącej Rozwoju Ludności w Kairze, odrzuca pojęcie ,,prawa do aborcji". Jednak niezależnie od jego ścisłej definicji nadaje się mu w praktyce szersze znaczenie, czego przykładem był Raport Estreli, odrzucony w zeszłym roku na forum Parlamentu Europejskiego.

 

Brak precyzyjnej definicji terminu ,,zdrowia i praw reprodukcyjnych i seksualnych", stanowi, zatem istotne zagrożenie tym bardziej, że realizowanie celów będzie podlegało monitoringowi ze strony wyspecjalizowanych agencji ONZ.

 

Potraktowanie zdrowia oraz praw reprodukcyjnych i seksualnych jako elementu SDG przyczynić się może do upowszechniania aborcji i nadawania jej charakteru prawa podmiotowego, nie zaś jak jest dotychczas, wyjątku od zasady ochrony życia ludzkiego w prenatalnym okresie rozwoju.

 

Nasze oczekiwanie jest zgodne z konstytucyjnymi  gwarancjami poszanowania dla godności człowieka i jego życia (art. 30 i 38 Konstytucji RP) i obowiązującym porządkiem prawnym.

 

Będziemy wdzięczni za odpowiedź, jakie stanowisko w Grupie Roboczej zajmują obecnie przedstawiciele Rzeczpospolitej Polskiej.

 

 

            W imieniu Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia


        Prezes                              Wiceprezes                       Sekretarz
dr Paweł Wosicki                   Antoni Szymański                Anna Dyndul

 

 

 

Do wiadomości:

- Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagranicznych RP
- bp Artur Miziński - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski
- środki masowego przekazu

 

Za: informacja prasowa

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną