Polskość

Ostatnie mamuty

Pewien gatunek zwierzęcia jest nierozerwalnie związany z naszym wyobrażeniem prehistorii. Mówię oczywiście o mamucie.
Oczywiście kojarzymy te zwierzęta z epoką lodowcowym, koczującymi ludźmi odzianymi w skóry zwierząt i malowidłami. Ale czy wiedzą Państwo, że mamuty przeżyły prehistorię i doczekały czasów pisma czy piramid w Gizie?

Mamuty stanowiły część diety neandertalczyków i naszych przodków. Znaleziono też przedmioty do których wykorzystywano mamucie kości.

Ponadto mamuty były ważnym ,,towarem” w czasach znacznie nam bliższych, zamarznięte wydobywano i sprzedawano ich ciosy. Ba, do dziś dzień znajdowane są bardzo dobrze zakonserwowane w syberyjskiej zmarźlinie osobniki.

Jednak na uwagę zasługuje to, że mamuty – co prawda w niewielkiej ilości  – przetrwały prehistorię. Choć w Eurazji poszczególne ich populacje wyginęły w okresie między 20 a 9,5 tysiąca lat temu, to na Wyspie Wrangla mamuty, choć mniejsze niż ich wymarli pobratymcy, żyły jeszcze 4000  lat temu.

Wtedy już istniały pierwsze ludzkie cywilizacje. Mniej więcej wtedy, kiedy mamuty z wyspy Wrangla wymarły przybyli tam ludzie. Jednak obecnie uważa się, że przyczyną wyginięcia mamutów było ocieplenie się klimatu, gdy w przeszłość odchodziła ostatnia epoka lodowcowa.

To zaskakujące jak, niedawno żyły te zwierzęta utożsamiane z prehistorią. Dowód  na to,  jak historia jest niekiedy bliżej nas niż myślimy.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. Dick

  11 stycznia 2018 at 19:59

  Ciekawe.
  Są pomysły by „wskrzesić” mamuty z DNA z zamarzniętych osobników, przeszczepiając je do komórki jajowej słonia.
  No cóż… Może się udać.

 2. Senator

  13 stycznia 2018 at 23:50

  Ciekawostka. Polacy zetknęli się kłami mamutów podczas interwencji w Moskwie 1605-1610, które nazywano wtedy „jednorożccami”

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra