Polskość

Dobre wiadomości gospodarcze już na początku roku

W tych dniach agencja ratingowa Standard & Poor’s ogłosiła swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce, z których wynika, że jak czytamy w komunikacie „realny wzrost PKB w 2018 roku z łatwością przekroczy 4%”.

Eksperci agencji piszą też, „że realny wzrost płac osiągnął wieloletnie szczyty, bardzo niskie jest bezrobocie, co razem wyjątkowo napędza konsumpcję, podczas gdy wydajność pracy nieco wyhamowuje”.
Niepokoi ich tylko niski wzrost inwestycji, ale zauważają, że III kwartale poprzedniego roku nastąpiło ich lekkie „odbicie” (wzrost o 3,3% w stosunku do roku ubiegłego) i wyrażają nadzieję, że „ruszą” inwestycje prywatne.

Agencja podkreśla, że wszystkie te pozytywne procesy w gospodarce odbywają się w przy malejącym deficycie sektora finansów publicznych (na rok 2018 agencja obniżyła prognozę tego deficytu dla Polski z 2,8% PKB do zaledwie 2% PKB).

Przypomnijmy, że względów oczywistych nie ma jeszcze danych dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale 2017 roku, ale są już dane dotyczące, niektórych gałęzi polskiej gospodarki w październiku i listopadzie i są one jeszcze bardziej optymistyczne niż były w III kwartale.

W październiku produkcja sprzedana przemysłu wzrosła aż o 12,3% w ujęciu r/r, a w listopadzie o 9,1% w ujęciu r/r (w październiku tego roku liczba dni roboczych była większa niż w październiku 2016 roku).
Z kolei sprzedaż detaliczna w listopadzie tego roku była aż o 8,8% wyższa niż listopadzie 2016 roku i jest jeden z najwyższych poziomów wzrostu tego wskaźnika w ciągu ostatnich 10 lat.

To oznacza, że wzrost PKB w IV kwartale może być jeszcze wyższy niż ten w kwartale III, a to z kolei najprawdopodobniej spowoduje, że wzrost gospodarczy w całym roku zdecydowanie przekroczy 4% (w ustawie budżetowej przewidywano, że wyniesie on tylko 3,6% PKB).

Jeszcze bardziej optymistycznie pod tym względem zapowiada się rok, 2018 ponieważ na wysokim (nienotowanym wcześniej poziomie), utrzymują się nastroje konsumentów.

Bieżący wskaźnik ufności konsumentów (BWUK) osiągnął w listopadzie tego roku 5,4 pkt (drugi w kolejności poziom tego wskaźnika w ciągu ostatnich 10 lat), a wyprzedzający wskaźnik ufności konsumentów (WWUK), prognozujący zmiany w konsumpcji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem wyniósł 3,4 pkt (najwyższy poziom w ciągu ostatnich 10 lat).

Na podstawie tych dwóch wskaźników można przewidywać, że konsumpcja w 2018 roku będzie jeszcze mocniej ciągnąć wzrost gospodarczy niż w roku obecnym, a jeżeli do silnika konsumpcji dołączy także silnik inwestycyjny, to wzrost gospodarczy może być jeszcze wyższy niż w roku obecnym.

Potwierdzają to między innymi przewidywania ekonomistów Morgan Stanley, którzy przedstawili niedawno prognozę wzrostu gospodarczego dla polskiej gospodarki na rok 2018, którą podnieśli aż o jeden punkt procentowy z 3,4% PKB do 4,4 % PKB (a więc jeszcze wyższy niż przewidywany w całym roku 2017).

Podkreślają w tej prognozie stabilne podstawy tego wzrostu (wzrost konsumpcji, eksportu, ale także coraz szybszy wzrost inwestycji), a także korzystną sytuację w finansach publicznych (deficyt całego sektora poniżej 2% PKB) w sytuacji zwiększonych wydatków na cele społeczne.

Polska jest, bowiem jedynym krajem w UE, który przy tak dużym wzroście wydatków budżetowych na szeroko rozumiane cele społeczne jednocześnie wyraźnie obniża deficyt sektora finansów publicznych (w tym i w następnym roku będzie on niższy niż 2% PKB).

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Robert B.

  12 stycznia 2018 at 12:44

  Ja nie wiem, kto czyta to propagandowe gówno w ogóle.

  • stary

   12 stycznia 2018 at 13:21

   Myślę, że redaktor naczelny tego portalu specjalnie wpuszcza tu tego typa, żeby sam zobaczył jak się kompromituje.

 2. Soroka

  12 stycznia 2018 at 12:57

  O wiadomościach porozmawiajmy raczej na koniec roku, bo teraz taka gadka to jest tylko słodzenie waszego wypięcia się na Polaków!

 3. michu

  12 stycznia 2018 at 13:35

  Ten wzrost wydatków budżetowych jest zupełnie niepotrzebny. Po co to marnotrastwo?

 4. hansi

  12 stycznia 2018 at 15:50

  Może by tak Pan Halwa ZAPRZESTAŁ już zamieszczania tego kretyna i jego propagandy sukcesu ?…

  • koc

   12 stycznia 2018 at 18:07

   myślisz że kretyn, ja bardziej obstawiam na bezczelnego złodzieja, ale możesz mieć rację

 5. marju73

  12 stycznia 2018 at 19:54

  Panie Kuźmiuk jedno proste pytanie.Ile już w tym roku pożyczyliście od lichwiarskiej międzynarodòwki? Choć zdajemy sobie sprawę że system pieniężny oparty na długu jest jednym z największych oszustw na świecie to pòki w niego wierzą wyborcy zaczadzeni przez propagandę to odsetki,choć pod przymusem trzeba płacić.
  A przy okazji wiceprezes Pekao S.A pracowała dla Rotszylda(kontynuacja dobrej zmiany).
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Roksana_Ciurysek-Gedir

  • marju73

   12 stycznia 2018 at 19:57

   Kto wie może wiadome siły szykują kolejnego Premiera?

 6. zbyszek

  12 stycznia 2018 at 20:10

  Trele Morele aby zagluszyc demontaz MON i rozgrabianie majatku armii.

 7. Masław

  12 stycznia 2018 at 20:17

  Mierny propagandysta z Kuźmiuka. Deficyt przewidziany na ponad 40 miliardów. Czyli zadłużania kolejnych pokoleń Polaków ciąg dalszy. A ten pajacyk Kuźmiuk robi dobrą minę do złej gry. Chyba, że sam uwierzył w neosanacyjną propagandę sukcesu.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra