Kultura i historia

Ostatni żołnierz Bitwy Warszawskiej odszedł 10 lat temu

Dziś przypada rocznica śmierci Stanisława Wycecha, żołnierza Wojska Polskiego, do 2008 r. najstarszego polskiego żyjącego weterana I wojny światowej i Bitwy Warszawskiej.

Urodził się 27 czerwca 1902 r. we wsi Sadoleś na Mazowszu. W 1917 r. jako uczeń gimnazjum w Ostrowi Mazowieckiej wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej.

W listopadzie 1918 r. został żołnierzem 22 Pułku Piechoty w Siedlcach, a następnie 15 Pułku Piechoty „Wilków”. Po odzyskaniu niepodległości brał udział w rozbrajaniu Niemców. W 1920 r. jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej na Wołyniu i Podolu oraz bitwie warszawskiej w składzie IX Dywizji.

W 1924 r. ukończył Wyższą Szkołę Realną w Warszawie. Następnie pracował na stanowisku kontrolera w Zakładzie Oczyszczania Miasta, a od 1936 r. był kierownikiem personalnym Dyrekcji Wodociągów i Kanalizacji miasta stołecznego Warszawy.

Podczas II wojny światowej działał w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Zajmował się kolportażem prasy podziemnej i przewożeniem broni dla placówek Armii Krajowej w powiecie węgrowskim.

Uczestniczył w powstaniu warszawskim na Dolnym Mokotowie i Czerniakowie, gdzie pełnił funkcję komendanta obrony cywilnej. Po kapitulacji trafił do obozu w Pruszkowie, po czym został wysiedlony w okolice Wolbromia.

Po wojnie był jednym z organizatorów Polskiego Stronnictwa Ludowego w Warszawie. Z ramienia PSL kandydował do Sejmu, za co był represjonowany, a dwa dni po ogłoszeniu wyników wyborów trafił do więzienia.

Przez długie lata działał w środowisku kombatanckim, uczestniczył w uroczystościach patriotycznych. Za swoją walkę i wieloletnią pracę dla Ojczyzny był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921.

W czerwcu 1999 r. papież Jan Paweł II nadał mu podczas spotkania z okazji rocznicy wojny polsko-bolszewickiej honorowy tytuł „Strażnika Pamięci w Zmaganiach 1920 r.” W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Do ostatnich dni życia służył Ojczyźnie, uczestnicząc w uroczystościach 15 sierpnia i 11 listopada. Major Stanisław Wycech zmarł 12 stycznia 2008 r. na warszawskiej Woli, gdzie mieszkał. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra