Z zagranicy

Przyrównali ludobójstwo w Rwandzie z mordami polskich chłopów na Żydach – interweniowała RDI!

Reduta Dobrego Imienia została poinformowana o nowej książce, jaka ukazała się w języku francuskim: Tutsis Du Rwanda Et Juifs De Pologne. Victimes De La Même Haine? („Tutsi z Rwandy i Żydzi z Polski. Ofiary takiej samej nienawiści?”) autorstwa Sidi N’Diaye.

„Już sam tytuł jest niepokojący, recenzje zaś nie pozostawiają wątpliwości: książka porównuje ludobójstwo w Rwandzie z mordami polskich chłopów na Żydach. Podjęliśmy interwencję” poinformowali na swojej stronie internetowej przedstawiciele RDI. „Przygotowaliśmy list, który wysłaliśmy zarówno do autora, jak i wydawnictwa” dodali, tłumacząc, iż obecnie czekają na odpowiedź.

Ze względu na rangę sprawy publikujemy ów list w całości:

Warszawa, 15.01.2018 r.

Sidi N’Diaye
Wydawnictwo Le Bord de l’eau

Ze zdumieniem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację o publikacji książki Tutsis Du Rwanda Et Juifs De Pologne. Victimes De La Même Haine? („Tutsi z Rwandy i Żydzi z Polski. Ofiary takiej samej nienawiści?”) autorstwa Sidi N’Diaye, której główna teza stawia znak równości pomiędzy ludobójstwem Tutsi w Rwandzie a mordami Żydów przez Polaków(!) w okupowanej przez Niemców Polsce.

70 lat po straszliwej wojnie w autorzy przekraczają kolejne granice, aby wątpliwymi spostrzeżeniami przyciągnąć czytelnika do swoich opracowań. Badanie znanych faktów z historii Polski z okresu II wojny światowej nie jest już atrakcyjne – napaść totalitarnych potęg na bezbronny kraj; zdrada sojuszników – Francji i Wielkiej Brytanii; obojętność świata na holocaust Żydów w czasie II wojny światowej. Zadziwiającym efektem tych intelektualnych dywagacji jest fakt, że prawdziwi sprawcy – Niemcy w służbie III Rzeszy schodzą na dalszy plan, natomiast ich ofiary Polacy i Żydzi są sobie przeciwstawiani.

Chcemy zwrócić uwagę także na kilka innych faktów.

Rwanda nie została napadnięta przez inny kraj, który spustoszył jej terytorium, a następnie przeprowadzał planową eksterminację grup społecznych. Polska tak.

W Rwandzie nie było państwa podziemnego, którego wyspecjalizowane agendy jak organizacja Żegota ratowały swoich obywateli zagrożonych eksterminacją ze względu na swoje pochodzenie etniczne.
Można znaleźć podobieństwa jednak mają one wydźwięk negatywny – podobnie jak w Polsce tak i w Rwandzie świat biernie przypatrywał się trwającemu ludobójstwu. W przypadku Rwandy społeczność międzynarodowa bała się interweniować, natomiast w Polsce – nie wierzyła lub nie chciała wierzyć w to, co się dzieje. A Polacy narażali życie, aby obudzić sumienie świata. Warto prześledzić biografie chociażby Jana Karskiego, który bezskutecznie zabiegał wśród społeczności międzynarodowej o pomoc i wsparcie dla eksterminowanych Polaków żydowskiego pochodzenia; pułkownika Witolda Pileckiego, który przedostał się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby założyć w nim ruch oporu i zdobyć informacje o rzeczywistej sytuacji w obozie; czy Ireny Sendlerowej ratującej tysiące dzieci żydowskiego pochodzenia. Takich bohaterów było znacznie więcej.

Na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej miały miejsce wydarzenia przywodzące na myśl sytuację w Rwandzie. Jednak nie tam, gdzie szuka ich autor książki. Porównań możemy szukać na kresach wschodnich. Tam ponad 100 000 Polaków zginęło w nieludzkich, niewyobrażalnych cierpieniach zgotowanych przez Ukraińców. Na Wołyniu i pozostałych województwach ówczesnej RP ukraiński sąsiad zabijał polskiego sąsiada. O ile o masakrze w Rwandzie wie cały świat, tak cierpienia polskich ofiar na Wołyniu nie istnieją w świadomości zachodniej opinii publicznej. Nie tylko nie zostały w jakikolwiek sposób zadośćuczynione, ale też przez dziesiątki lat były ukrywane, a na ich temat milczano.

W naszej opinii, autor przeniósł na nowy nieznany poziom sztukę formułowania wniosków na podstawie odosobnionych i uogólnionych zdarzeń.

Przypominamy autorowi, iż Polska była jedynym krajem bez rządu kolaboracyjnego, którego Państwo podziemne nakładało karę śmierci za współpracę z niemieckim okupantem, w tym denucjację Żydów i ukrywających ich Polaków. Legalny polski rząd na uchodźctwie i kierowane przez niego polskie państwo podziemne podjęło szereg działań w kwestii ratowania skazanych na zagładę Żydów. Polska była jedynym krajem okupowanej Europy, gdzie za pomoc i ukrywanie Żydów groziła kara śmierci pomagającemu i jego rodzinie. A mimo tego, to właśnie wśród Polaków najwięcej jest sprawiedliwych wśród narodów świata…

Nie zgadzamy się na takie przedstawianie historii. Wzywamy do dogłębnego zapoznania się z historią Polski okresu II wojny światowej i podjęcie refleksji na temat porównań, które Pan poczynił. W razie potrzeby służymy pomocną literaturą przedmiotu.

Źródło: RDI

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Edwin Wąsowski

  16 stycznia 2018 at 16:14

  Nic dziwnego. Teraz ” górale ” z za wielkiej wody znowu chcą wyłudzić odszkodowania od Polski ( ch wie za co) więc będą razem ze szkopami siać propagandę że to niby Polacy odstrzeliwali Żydów. Zwykłe kłamstwo propagandowe celem osiągnięcia korzyści materialnych.

  • Robert B.

   16 stycznia 2018 at 17:54

   Nie za co, tylko w jakim celu. Żydostwo ma we krwi to, że musi dostatnio żyć i rządzić. Do tego potrzebne im są pieniądze.

  • Robert B.

   16 stycznia 2018 at 17:55

   Już oni wiedzą, JAK chcą te bagatelne 65 miliardów dolarów rozgospodarować… Jeżeli to prawda, że „tylko” na tym się zatrzymają…

 2. jovita

  16 stycznia 2018 at 16:51

  a o mordach judajczyków z NKWD na polskich chłopach to może ktos wreszcie ksiązke napisze!

  • prawo

   16 stycznia 2018 at 16:54

   Kaczyński zakazał.

  • michu

   18 stycznia 2018 at 08:40

   Nie wystarczy napisać. trza przetłumaczyć i rozpropagować na świecie.

 3. Robert B.

  16 stycznia 2018 at 17:52

  No tak, znowu atak żydostwa i znowu obrona przez tłumaczenie się przed nimi. Czekam, kiedy ta cała „Reduta” powie coś o ŻYDOWSKICH ZBRODNIACH. Może im to nie przychodzi do głowy, więc podpowiem: choćby z braku czasu, gdy tylko jedna strona się będzie tłumaczyć, to ta druga nie będzie się musiała z niczego tłumaczyć. Żydostwu o to tutaj chodzi.

  • Codreanu

   16 stycznia 2018 at 20:36

   Prędzej świnie zaczną latać niż oni coś powiedzą na żydów.
   Polecam zapoznać się z tym, co napisał gen. Józef Leśniewski, powinno poprawić Tobie humor:

   However, Minister of War General Józef Leśniewski, in his written reply to the speaker of Parliament, defended anti-Jewish violence by Polish units in Lida, referring to Jews as a Communist-minded community and stating that the Polish Army had the right to kill their adversaries.[19]

   https://en.wikipedia.org/wiki/Controversies_of_the_Polish%E2%80%93Soviet_War

   • Robert B.

    16 stycznia 2018 at 21:52

    „Communist-minded”… Skądś wiedzieli, o CO w tym komunizmie chodzi i co to znaczy „lud”, gdy mówiono „Fabryki dla ludu”…

 4. Browarek

  16 stycznia 2018 at 17:57

  Niech PiSowskie koorwy dalej liżą dupę żydom!

 5. z-k

  16 stycznia 2018 at 18:09

  To nic nie pomoże. To szeroko zakrojona, niewyobrażalnej podłości, propaganda szachrajskiej międzynarodówki poprzedzająca przejęcie Polski i wyrobienie w ogłupionych „tubylcach” poczucia winy i wstydu. Tak niegdyś potraktowano Rosję i Rosjan a nawet własnych chasydów hodując Hitlera z jego zbrodniczymi instynktami. Brawo Reduta ale jeśli już oddaliśmy, media, wydawnictwa, kinematografię, jeśli prominentny urzędnik twierdzi, że nasze dziedzictwo to kirkut a przysłany sierżant rezerwy może nam wymienić świetnego premiera.

 6. klioes vel pislamista

  16 stycznia 2018 at 18:32

  Straszliwa „nienawiści zbrodnia”
  (Która „się w Polsce zdarza co dnia!”)
  Zdarzyła raz w Toronto się!!!

  Jest Khawlah Norman przerażona…
  „Mężczyzna uciekł…” – płacze ona –
  „Gdy przeciął hidżab.” …Oj, jest źle!…

  Trudeau – sam premier! – taką zbrodnię
  Potępił zaraz. Równie godnie
  Władze Ontario zowią akt:

  „Akt nienawiści to tchórzliwy.”
  (Ba! Ale, ale… Czy prawdziwy
  Jest cały akt ten? Czy to fakt?

  Mniejsza…) New York: Tam trzech trumpiarzy
  „Precz z Ameryki!” się do twarzy
  Yasminie Seweid prosto drze!!!

  Ciągną za hidżab, „terrorystką”
  Ją wyzywają!!!… I to wszystko.
  (Czy to fakt? Mniejsza…) …Oj, jest źle!…

  Szczególnie Polsce źle! W Lublinie
  W hidżabie nie chcą też dziewczynie
  Przepuścić! „Pluje ONR!”

  (Czy ONR? I… czy ktoś pluje?
  Dowodów znów nikt nie znajduje…)
  I co Ty na to, Trudeau Pierre?

  Ach, już nie żyjesz!… Ty Justina
  Coś począł! Każdy Cię wspomina,
  Co nienawiści mówi „NIE!”

  Marksistowskiego raju, Piotrze,
  Nadzieja bliska łzy nam otrze!…
  (Czy to fakt, raj ów? …Oj, jest źle!…)

  • klioes vel pislamista

   16 stycznia 2018 at 23:19

   W gruzach nie leżą europosady,
   Choć trzeba dźwigać żelaza…
   Słowianie przeciw są …nie ma rady!?
   Nie bierze ich toleraza?!
   .
   Bronią się jeszcze od Częstochowy
   Do Mazur tłumy Polaków.
   Muslim Europę już skuł w okowy,
   Uderzy jutro na Kraków.
   .
   Zamiast dosiadać kóz i posiadać
   Czasami z tyłu te kozy,
   Szwedkę niejedną („może się nadać”)
   W tym celu spowił w powrozy.
   .
   Lewaczki z Reichu (lewaczki byłe)
   Posłusznie służą minetą.
   Muslim niejedną ma za kobyłę…
   A jednak ciągle „to nie to!”
   .
   Politporawnie już Angielczyce
   Dźwigają islamu pęta.
   (Robią przybyszom za wielbłądzice…)
   A Polska wciąż jest nie tknięta!
   .
   Uległy mułłów perswazji Włoszki
   I robią mułłom za muły…
   Choć gorąc wielki, to strój matrioszki,
   Po zębów utracie, wzuły.
   .
   Hiszpanki, zwłaszcza te z Katalonii
   Co szpicy postępu stały;
   Wciąż się z Kościoła ciesząc agonii,
   Też już się poubierały!
   .
   I niby Finki, co bezskutecznie
   „Ne!” krzycząc, rozwarły uda;
   Wzdychnęły: „Islam?… skoro koniecznie…“
   I wiedzą, gdzie psia jest buda!
   .
   Zaobrożone są Holenderki,
   Belgijki oraz Francuzki.
   Boginie grzecznie służą za ścierki.
   Kto przeciw? – Polak i Ruski!
   .
   O Unio droga i postępowa
   Zrób szariat Ciemnogrodzianom!
   Niech ich urzecze pieśń genderowa,
   Niech transwersami zostaną!
   .
   Niech sczezną polskie i ruskie chamy,
   A toleraza niech żyje!
   Słowianki niech tak, jak western-damy,
   Założą pętle na szyje!…

   • klioes vel pislamista

    17 stycznia 2018 at 00:58

    Szwedzi na Madagaskar!

    O złym rasiźmie tyle wciąż się słyszy…
    Ba, powstał „Urząd do walki z przemocą
    Wobec islamek”. Szwecji budżet dyszy…
    Szczęściem jest pomysł (zanim znów wygrzmocą
    Jacyś „nieznani, opaleni Szwedzi”
    Biednych uchodźców), budżetu nie zbiedzi:

    Kolejny urząd… oraz naukowe
    Zbadanie: „czemu liczba gwałtów rośnie?”
    Kto rasistowskich myśli pełną głowę
    Ma, niech nie czuje się z nimi radośnie!
    Od słów do czynów antyrasitowsko
    Przejdzie rząd Szwecji, to jest jego troską!

    Wtedy zamknięte zostaną solaria.
    (Agresja łączy się z opalenizną,
    Jak z komarami łączy się malaria.)
    Gdy nie wystarczy tego, to z ojczyzną
    Niech się pożegna każdy Szwed, co bredzi…
    Na Madagaskar, rasistowscy Szwedzi!!!

 7. Ali Wisimulahha

  16 stycznia 2018 at 20:14

  a wszystko przez historyczny analfabetyzm polskich elit.

 8. Czesław

  17 stycznia 2018 at 03:29

  A dlaczego my nie nagłaśniamy obecną współpracę Macrona z Merkel do współpracy Hitlera z Peteinem?

 9. Mirek

  18 stycznia 2018 at 13:13

  Nie sądzę ,że by ktos chciał się zagłębiać w opisy skomplikowanej sytuacji w Polsce w latach 1939-45 . Raczej w pamięci pozostaną ” mordy polskich chłopów na Żydach” , prztoczone przez organizację oficjalnie broniącą dobrego imienia Polaków. Na wojnie propagandowej prawda nie jest najważniejsza . Brak rozumienia sensu podejmowanych działań jest równoznaczne z sabotowaniem celu działań RDI

 10. Sara

  18 stycznia 2018 at 20:43

  Bardzo dobra wypowiedź :
  Winnicki: Czy ktoś spytał naród, czy chce, aby Polska została żydowskim Disneylandem?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra